Tatuaż Meduza – co oznacza? Jakie znaczenia na TikToku ma trend na tatuaż z meduzą? Skąd nagła popularność wzoru?

Tatuaż Meduza od lat  jest często wybieranym wzorem. Wiele osób kojarzy Meduzę z postaci greckiej, a takie motywy często wybierane są jako tatuaże. Tatuaż z Meduzą ma wiele głębokich znaczeń, choć do tej pory głównie był kojarzony z kobiecą siłą, jej gniewem, niebezpieczeństwem. Dziś Użytkownicy TikToka nawiązując do mitologii i symbolu Meduzy, nadali jej nowe znaczenie. Hashtag „medusatattoo” ma na TikToku  ponad 100 milionów wyświetleń. Wypełniony jest filmami przedstawiającymi kobiety wyjaśniające znaczenie ich tatuażu. Każda z nich skrywa inną historię, która łączy się w jednym punkcie.

Spis treści:

Tatuaż Meduza w ostatnich miesiącach stał się jednym z najpopularniejszych wzorów. Sięgają po niego głównie kobiety, które chcą przedstawić światu swoją historię. Tatuaż z Meduzą ma swoją własną symbolikę. Tatuaże wzory mają zazwyczaj swoje ukryte znaczenia, a ten z meduzą ma szczególnie ważną ukrytą symbolikę. Jeśli podoba Ci się Meduza i myślisz nad tym wzorem, musisz najpierw dowiedzieć się, co oznacza tatuaż meduza.

Co oznacza tatuaż Meduza na TikToku

Kim jest Meduza w mitologii greckiej?

Meduza to jedna z trzech Gorgon. Była kobietą niezwykłej urody, a jej szczególnym atrybutem były włosy. Zakochał się w niej sam Posejdon, bóg morza i uwiódł w świątyni Ateny. Wściekła bogini Atena ukarała za to Meduzę, zamieniając ją w potwora ze żmijami zamiast włosów i szponami u dłoni. Otrzymała też ona zdolność zamieniania ludzi w kamień przy pomocy samego spojrzenia. Meduza została zabita przez Perseusza, który odciął jej głowę. Z jej krwi z rozciętej szyi narodzili się Pegaz i Chrysaor. Późniejsze interpretacje mitów mówią o gwałcie dokonanym na Meduzie przez Posejdona. Zwraca się uwagę również na odwrócenie narracji skutków tego wydarzenia i ostatecznym ukaraniu ofiary, nie sprawcy, co często spotyka się nawet we współczesnych czasach. Ta interpretacja została wzięta na tapet przez Użytkowników TikToka, którzy na kanwie mitu stworzyli bardzo popularny trend na TikToku, dzięki którym wiele ofiarów gwałtów i molestowania seksualnego otwiera się przed innymi ze swoją historią.

Znaczenie tatuażu z Meduzą FP

Co oznacza tatuaż Meduza na TikToku?

Historia Meduzy stała się na TikToku symbolem mocy dla ofiar gwałtu i napaści seksualnej. Meduza uosabia kobiecą siłę, gniew i moc. Dla ofiar przemocy seksualnej, które świadomie tatuują sobie wzór Meduzy, taki tatuaż jest symbolem odzyskiwania swojej mocy. Takie wydarzenie odciska piętno na psychice na całe życie. Symboliczne tatuaże mogą dodawać siły, przypominać, że to, co się wydarzyło nie definiuje ich jako ofiary na całe życie. Mogą wciąż iść do przodu i walczyć. To nie oni są winni napaści.

Tatuaż Meduza – trend na TikToku

Tatuaż Meduza – trend na TikToku

Trend na TikToku z tatuażem Meduzą polega na odegraniu scenki, która wydarzyła się zanim doszło do napaści. W tle nagrania jest piosenka Billie Eilish z tekstem: “If I knew it all then, would I do it again?” (tłum. “Gdybym wtedy wiedział to wszystko, czy zrobiłabym to ponownie?”). Ilość wrzuconych TikToków do tego trendu jest porażająca. W komentarzach odnajdziemy słowa wsparcia i wyznania kolejnych ofiar. 

“Wiele osób nie uświadamiało sobie znaczenia tatuażu Meduzy. Jeśli to się stało… Przykro mi, że też przez to przeszłaś, jesteś taka silna” – to jeden z tysiąca komentarzy, które znajdziemy pod filmikami

Jeśli Ty, albo ktoś, kogo znasz doświadcza przemocy, możesz skorzystać ze wsparcia licznych organizacji i punktów pomocy:

  • Centrum Praw Kobiet – fundacja feministyczna działająca w Polsce, udzielająca porad i informacji z dziedziny prawa cywilnego, karnego i prawa pracy dla kobiet.
  • Całodobowy telefon interwencyjny, bezpieczne schronienie (+48) 600 070 717
  • Ogólnopolski Całodobowy Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (+48) 800 120 002
  • Telefon Zaufania dla Ofiar i Sprawców Przemocy Seksualnej (+48) 22 828 11 12
  • Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny – związek organizacji pozarządowych działający na rzecz praw człowieka, w szczególności prawa kobiet do decydowania o tym, czy i kiedy mieć dzieci.
  • W przypadku bezpośredniego zagrożenia dzwoń pod numer 112.

Znaczenie tatuażu z Meduzą

Tatuaż Meduza był jednak znany jeszcze zanim stał się popularny na TikToku. Wiele osób wybierało ten wzór tatuażu ze względu na jego inną symbolikę. Co jeszcze oznacza tatuaż Meduza? 

Meduza – wykorzystany i porzucony człowiek

Mit o Meduzie jest opowieścią tragiczną. Meduza była piękną kobietą, co sprowadziło na nią nieszczęście. Stała się narzędziem zemsty w rozgrywkach pomiędzy dwoma wielkimi bóstwami. Została przemieniona w bestię za czyny, za które nie ona była winna i ostatecznie została zamordowana za to kim się stała, niezależnie od swojej woli. Analogicznie – tatuaż meduza często robią sobie osoby, które widzą swoje tragiczne położenie, na które nie mają wpływu. Dojrzewanie w patologicznej rodzinie, losowe wydarzenia, które mają wpływ na to, kim się stajemy, nieetyczne działania, do których jesteśmy zmuszeni, a które pozbawiają nas wewnętrznego piękna. Meduza jest symbolem tragizmu własnego losu, na który nie mieliśmy wpływu.

Tatuaż meduza – symbol odzyskania mocy

Idąc tropem z powyższego podpunktu, tatuaż meduza często robią sobie osoby, które były już w tym krytycznym momencie, ale wierzą, że wiele jeszcze od nich zależy. W takim znaczeniu tatuaż z meduzą może stać się punktem zwrotnym w życiu człowieka. Może stać się symbolem odzyskania motywacji do zmiany, pracy nad sobą i pójścia “po swoje”, by odzyskać moc.

Meduza – symbol pewności siebie

Podstawowa symbolika tatuażu z meduzą wiąże się również z pewnością siebie. Meduza to postać groźna i niebezpieczna o zabójczej sile. W tym znaczeniu, po taki wzór tatuażu sięgają osoby pewne siebie i swojej siły. Przez Meduzę chcą one podkreślić swoją niebezpieczną i groźną naturę.

Tatuaż meduza – galeria inspiracji

Poniżej mamy dla Was galerię inspiracji tatuażu z Meduzą. Zwróćcie uwagę, w jak różny sposób może być przedstawiona jedna postać.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (35 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...