Tatuaż mandala – co oznacza i jakie są jego najładniejsze realizacje? Sprawdź i zainspiruj się!

Tatuaż mandala to jeden z najczęściej wybieranych wzorów tatuaży. Geometryczne motywy wpisane w kształt koła, wspaniale sprawdzają się w sztuce zdobienia ciała i pozwalają tworzyć na skórze piękne obrazy. Takie tatuaże wybierają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Stwarzają one jednak na tyle szerokie pole możliwości, że mogą stanowić zaledwie delikatny, minimalistyczny tatuaż albo stać się skomplikowanym rysunkiem, z powtarzalnym deseniem. Sprawdźcie, co oznaczają takie tatuaże i zobaczcie najciekawsze inspiracje, jakie udało nam się znaleźć!

 

tatuaż mandala

źródło: www.pixabay.com

Tatuaż mandala – co oznacza i jakie są jego najładniejsze realizacje? Sprawdź i zainspiruj się!

Tatuaż mandala to wyjątkowo nośny temat. Spotyka się go w bardzo zróżnicowanych odsłonach. Najbardziej tradycyjna to zaczerpnięte z buddyzmu, harmonijne połączenie koła z kwadratem, którego rysowanie traktuje się jako formę medytacji. Koło oznacza wówczas życie, niebo, doskonałość i nieskończoność, zaś kwadrat – człowieka i to, co ziemskie. Obecnie spotyka się jednak także mandale złożone z innych figur geometrycznych, wpisanych – całkowicie lub częściowo – w kształt koła oraz dodatkowych ozdobników. Wiele z nich to misterne, ażurowe konstrukcje, zakończone kropeczkami, listkami, łukami, łańcuszkami i zawijasami w stylu esów-floresów. Nierzadko stanowią wariację na temat pierwotnego wzoru, pojawiając się jako fragmentaryczne mandale, na przykład w kształtach zwierząt, symbolach lunarnych czy etnicznych. Analogicznie rozmaite kształty czy informacje (cyfry, inicjały, obrazki) bywają wpisywane w mandale, stając się ich nierozłączną częścią.

Najczęściej spotyka się tatuaże z mandalą narysowane czarnym tuszem (lub tymczasowo- henną), ale coraz więcej miłośników ozdabiania ciała decyduje się na wielobarwne wzory. Z uwagi na dużą złożoność, tatuaże z mandalami często wykonuje się podczas więcej niż jednej sesji. W Indiach, skąd wyrasta tradycja tworzenia takich zdobień, widuje się je przede wszystkim na dłoniach (także po wewnętrznej stronie) i stopach. W Europie i Stanach Zjednoczonych chętniej tatuuje się mandale na plecach, karku, ramionach, przedramionach, klatce piersiowej i udach. Te partie ciała zapewniają tatuażyście więcej przestrzeni, a co za tym idzie, dają większe możliwości do zaprezentowania talentu. Na mniejsze mandale wystarczy palec czy łokieć.

 

Co oznacza tatuaż mandala?

tatuaż mandala

www.unsplash.com; Mehndi training

Samo słowo „mandala” zostało zaczerpnięte z sanskrytu i oznacza dosłownie „koło”. Określane tym mianem wzory oznacza jednak takie ułożenie kształtów geometrycznych i symboli, by układały się w okrężny wzór, rozwijający się od środka do zewnątrz. W ogólnym znaczeniu mandalę interpretuje się jako perfekcję, wieczność, harmonię i równowagę. Może więc przywodzić na myśl teorię wiecznego powrotu, lansowaną m.in. przez Nietzschego. Mandale z motywami roślinnymi lub przypominające rozkwitający kwiat odczytuje się jako odrodzenie, symbole kobiecości i rodzącego się życia.

Z uwagi na indywidualny rys, dla każdego właściciela może ona jednak nieść dodatkowe wartości, uzależnione od zawartych w niej elementów. Często mieści ona w sobie na przykład zwierzęta, z których cechami w jakimś sensie się utożsamiamy (koty, ptaki czy ważki), kwiaty, świadczące o zamiłowaniu do piękna i przyrody, mistyczne symbole czy słońce, wskazujące na pogodne usposobienie.

Oczywiście, analizując znaczenie mandali nie można zapomnieć o jej duchowych konotacjach. Już starożytni mnisi malowali te skomplikowane wzory na piasku w świątyniach. Traktowali je jako symbole zjednoczenia ciała i umysłu i starali się, by ich codzienne życie, poglądy oraz praktyki pokrywały się z owym schematem.

A to dopiero początek drogi interpretacyjnej, bo jeśli mandala jest pokryta różnymi kolorami, każdy z nich może nieść osobne znaczenie!

Spodobał Wam się ten oryginalny pomysł na tatuaż? Zobaczcie inspirujące propozycje jego realizacji!

 

Zobacz, najciekawsze pomysły na tatuaż z mandalą:

Tradycyjne indyjskie wzory

tatuaż mandala

www.unsplash.com; Photos by Lanty

 

tatuaż na dłoni

www.pixabay.com

 

tatuaż

www,unsplash.com; Mehndi Training

 

mandala

pixabay.com

 

tatuaże

źródło: www.pixabay.com

 

tatuaż mandala

www.pixabay.com

 

mandale

www.pixabay.com

 

Inne tatuaże z mandalą

https://www.instagram.com/p/CF-7xYlhjBF/

https://www.instagram.com/p/CF-b7ecgSlp/

https://www.instagram.com/p/CF-QyC0l0GL/ https://www.instagram.com/p/CF-NfrbnWva/ https://www.instagram.com/p/CF-P86DHV15/
tatuaż mandala

www.pixabay.com

 

tatuaż mandala

www.pixabay.com

 

tatuaż na karku

unsplash.com; Luismi Sanchez

Jak podobają się Wam tatuaże z motywem mandali? Koniecznie napiszcie nam, jakie elementy znalazłyby się w Waszych prywatnych rysunkach!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (130 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Skosa Sandra  7 października 2020 06:00

  Nie mój gust i bardziej podobają mi się mniejsze motywy.

  Odpowiedz
 2. janka1312  7 października 2020 06:30

  piękny, ale sama bym się chyba nie odważyła 🙂

  Odpowiedz
 3. Biomedka  7 października 2020 15:32

  Wszystkie propozycje są cudne, mi w oko wpadła wyjątkowo jedna. Moim zdaniem to fajne wzory na letnie tatuaże z henny. 🙂

  Odpowiedz
 4. Wusia  8 października 2020 07:26

  Piękne, ale wolę na obrazku. Jestem generalnie przeciwniczką tatuaży.

  Odpowiedz
 5. sylwiawes  9 października 2020 11:45

  Piękne 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany