Usługa “Dla niej”, czyli taksówki dla kobiet prowadzone przez kobiety, by pasażerki czuły się bezpieczniej. Dobry pomysł?

Jedna z najpopularniejszych w Polsce aplikacji taksówkarskiej właśnie uruchomiła usługę “Dla niej”. Dzięki niej, kobiety mogą zamawiać taksówki dla kobiet prowadzone przez kobiety. Nowa usługa jest odpowiedzią na kilkukrotne zgłoszenia w ostatnim czasie napaści na tle seksualnym podczas korzystania z przewozów w różnych firmach taksówkarskich. “Dla niej” ma gwarantować kobietom poczucie bezpieczeństwa podczas przejazdów, zwłaszcza wieczornych i nocnych.

Taksówki dla kobiet

Taksówki tylko dla kobiet – takiej usługi w Polsce jeszcze nie było

Nie od dziś wiadomo, że kobiety za kierownicą sprawdzają się tak samo dobrze jak mężczyźni. Wiele badań wskazuje też na to, że jeżdżą bezpieczniej, ostrożniej i powodują mniej wypadków. W najnowszej usłudze aplikacji “Free now” nie chodzi jednak wyłącznie o bezpieczeństwo na drodze. W ostatnim miesiącach media informowały o co najmniej dwóch przypadkach napaści seksualnej właśnie podczas korzystania z usług taksówki. W obu przypadkach pasażerki zostały wywiezione z dala od miasta, gdzie zostały wykorzystane seksualnie i stosowano wobec nich przemoc. 

Znak z Tik Toka, który ratuje życie. Wiesz jak go pokazać?

Znak z Tik Toka, który ratuje życie. Wiesz jak go pokazać?

Tik Tok - aplikacja, która starszemu pokoleniu kojarzy się z zabawą, nie zawsze bezpiecznymi wyzwaniami i żartami nastolatków. Tymczasem treści, które się tam pojawiają nie zawsze są lekkie i przyjemne. Jakiś czas temu ogromną popularność na TikToku zdobył filmik, na którym jest pokazanym międzynarodowy gest “Pomóż mi”. To sygnał, którego można użyć, gdy jest się w niebezpieczeństwie. Znak ten uratował życie uprowadzonej 16-latce z USA. Nastolatka pokazywała go przez szybę podczas jazdy samochodem.

Kobiety czują się bezpieczniej w taksówce jadąc z kobietą

Aż 95 proc. kobiet współpracujących z platformą Free Now przyznaje, że pasażerki czują się bardziej komfortowo, jadąc z kobietą. Usługa „Dla niej” widoczna jest zarówno dla pasażerek, które w ten sposób mogą wybrać przejazd z inną kobietą, jak i dla samych kierowczyń (mogą one odrzucić zlecenie w aplikacji, gdy osobą zamawiająca będzie mężczyzna). Usługa „Dla niej” w aplikacji Free Now widoczna jest obecnie w formie testu dla wszystkich użytkowników w Trójmieście.

Taksówki dla kobiet

Taksówki tylko dla kobiet – czy to dobry pomysł?

W Internecie pojawiło się wiele głosów wskazujących na dyskryminację mężczyzn w tym przypadku. Nie da się jednak ukryć, że obawy kobiet o własne bezpieczeństwo podczas przejazdów nocnych są uzasadnione. Tego rodzaju inicjatywy świetnie sprawdzają się jako tzw. “pomysł przejściowy”. Na co dzień musimy postawić na edukację i zmiany tak, by wsiadanie do taksówek prowadzonych przez mężczyzn nie musiało w nikim wzbudzać strachu i żeby takie inicjatywy nie musiały powstawać.

A Wy, co myślicie o tej usłudze?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (37 głosów, średnia: 4,89 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. arunia  25 marca 2022 22:50

    Nie słyszałam jeszcze o tym czy to Uber?

    Odpowiedz
  2. Janka  1 kwietnia 2022 15:29

    Często w Wawie zmawiam przejazd z opti taxi i rzadko spotykam za kierownicą kobietę, ale mi nie przeszkadza, że facet prowadzi. Nigdy nie miałam żadnych problemów z tego powodu. I wydaje mi się że panowie jednak lepiej jeżdżą i się człowiek bardziej bezpiecznie czuje

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany