Takie inicjatywy lubimy! PIERSI W SPA

W Kędzierzynie – Koźlu właścicielka  Hotelu Court*** Wellness & SPA  –  Pani Jolanta Bandurowska postanowiła przeprowadzić akcję wśród kobiet mającą na celu nie tylko edukację ale także umożliwiającą bezpłatną mamografię dla kobiet z Kędzierzyna – Koźla i okolic. Przeczytajcie o tej ciekawej inicatywie: PIERSI W SPA

piersi-w-spa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Edukacja w zakresie profilaktyki onkologicznej jest szczególnie ważna u młodych kobiet. Edukacja od najmłodszych lat pozwala zwracać uwagę na problem, który jest przez wiele kobiet bagatelizowany. Edukacja kobiet w kierunku przeciwdziałania chorobom nowotworowym, zwłaszcza raka piersi powinna być stałym elementem systemowego podejścia do rozwiązywania problemów onkologicznych w Polsce. Poprzez swoja akcję PIERSI W SPA chciałam zostawić coś po sobie. W naszym salonie SPA kosmetyczki zostały przeszkolone w samobadaniu piersi, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości, namacalnych zmian, są one informowane o konieczności konsultacji lekarskiej – mówi Jolanta Bandurowska.

– We wrześniu robimy dużą akcję z mammobusem i możliwością bezpłatnego wykonania mammografii, a także rozpoczynamy cykl spotkań mających na celu dalszą edukacje z zakresu profilaktyki raka piersi. Chcemy zaprosić do współpracy nasze europosłanki oraz kobiety z Kędzierzyna – Koźla i okolic – dodaje pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia.

Samobadanie piersi jest podstawowym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, czyli wykrywania choroby w czasie, gdy jej stan zaawansowania stwarza duże szanse wyleczenia. Samobadanie wykonuje się co miesiąc, za każdym razem tego samego dnia cyklu (najlepiej w okresie od czwartego do siódmego dnia po miesiączce), natomiast
u kobiet w okresie przekwitania tego samego dnia każdego miesiąca (np. dzień urodzin).

Samodzielne kontrolne badanie piersi składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego – palpacyjnego. Kobieta powinna prowadzić badanie w ciepłym miejscu, gdzie można się skupić i zachować prywatność, najlepiej wieczorem.

Objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza:

  • wyciek z brodawki, zwłaszcza podbarwiony krwią,
  • wciągnięcie brodawki,
  • zmarszczenia, uwypuklenia, obraz „skórki pomarańczy” na skórze sutków,
  • zmiany koloru skóry piersi, otoczki i brodawki,
  • zmiany wielkość lub kształtu jednej z piersi,
  • pojawienie się stwardnienia, zgrubienia lub guzka w obrębie miąższu piersi,
  • pojawienie się guzka w dole pachowym,
  • wystąpienie nietypowego bólu.

Pamiętajmy Drogie Panie, rak wcześnie wykryty jest w 100% wyleczalny! Czekamy na podobne inicjatywy w innych regionach Polski!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (102 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...