Tajemnice Twojej skóry

Marszczy się, jeży, przebarwia, zmienia kolor, a łącznie zajmuje ok. 2 metrów kwadratowych – czy to opis jakiegoś egzotycznego zwierza? Wbrew pozorom nie – wszystkie te cechy są charakterystyczne dla naszej skóry!

Retinol co to jest

kalos-skincare-jqo_ibidb10-unsplash

 

Skóra jest zewnętrzną powłoką ciała, naszym niedocenianym ochroniarzem, który łagodzi skutki ucisków i uderzeń, chroni przed promieniowaniem, chłodem, gorącem, substancjami chemicznymi a nawet drobnoustrojami. Imponujący zakres obowiązków. Właśnie dlatego o skórę i jej kondycję należy dbać codziennie, aby utrzymać ją w formie.

Złość piękności szkodzi

Tak samo jak dłonie zdradzają nasz wiek, tak skóra zdradza kondycję całego organizmu. – Skóra nie tylko reaguje na przejściowe zmiany, takie jak zimno, stres, strach lub zawstydzenie, ale także zmienia się pod wpływem naszych emocji oraz stylu życia – dodaje ekspert marki HoMedics w Polsce. Szarzeje i przesusza się, gdy nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych, a problemy emocjonalne, takie jak stany depresyjne, apatia czy przygnębienie mogą, zaostrzać lub nawet wywoływać zmiany dermatologiczne – trądzik, łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry.

Usuń się w cień

Jednym z czynników mających najbardziej szkodliwy wpływ na stan skóry jest słońce. Jego niedobór źle wpływa na psychikę, natomiast nadmiar – powoduje przebarwienia, zmarszczki i znacznie przyspiesza procesy starzenia. Skóra poddana długotrwałemu działaniu ciepła narażona jest także na przesuszenia spowodowane zaburzeniem gospodarki wodno-lipidowej. – Podstawowym elementem pielęgnacji ciała, jest zapewnienie dobrej kondycji skórze. Należy dbać o jej odpowiednie nawilżenie, zarówno poprzez picie odpowiednich ilości wody, jak i stosowanie zbilansowanej, pełnej elementów odżywczych diety. Z kolei dla skóry bardzo przesuszonej korzystne są zabiegi intensywnie nawilżające, na przykład z wykorzystaniem parafiny – mówi Władysław Fedejko, specjalista marki HoMedics w Polsce. Najlepszą metodą regeneracji zniszczonego naskórka jest systematyczne i głębokie nawilżanie kremami i odżywkami. O dłonie możemy również zadbać stosując tak zwane domowe SPA, czyli wanienkę parafinową, która głęboko nawilża i wygładza skórę. Takie domowe sposoby pielęgnacji są najlepsze, aby utrzymać naszą skórę w dobrej kondycji.

Ciekawostki

Dlaczego:

– skóra marszczy się pod wpływem wody?

Skóra na dłoniach i stopach jest bardziej podatna na rogowacenie i tym samym grubsza. W tych miejscach zawiera ona także wyższe stężenie soli, która po pewnym czasie kąpieli wciąga wodę. Skóra absorbuje wodę i jak gąbka „puchnie” i zajmuje więcej miejsca – właśnie dlatego marszczy się i fałduje. Natomiast w wodzie bardzo słonej, skóra zachowuje swoją formę i pozostaje gładka.

– mamy gęsią skórkę?

Gęsia skórka to atawizm o dwojakim znaczeniu – z jednej strony reakcja stresowa na niebezpieczeństwo, kiedy stroszenie „sierści” ma pomagać w stworzeniu wyobrażenia większej siły i potężniejszej sylwetki. Z drugiej, gęsia skórka pojawiająca się w reakcji na zimno to odruch jeżenia się, by zachować ciepłotę ciała.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (228 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  25 czerwca 2015 14:48

  Skóra potrafi płatać psikusy.

  Odpowiedz
 2. Kmakolagwa  25 czerwca 2015 15:23

  Ciekawe rzeczy. Kto by się spodziewał takich rewelacji po zwykłej skórze 🙂

  Odpowiedz
 3. lilkawodna  25 czerwca 2015 20:33

  Nie ma wpływ na wszystko.

  Odpowiedz
 4. Patriszia  25 czerwca 2015 21:31

  O tym dlaczego skóra marszczy się w wodzie nie wiedziałam. teraz już wiem dlaczego tak jest 🙂

  Odpowiedz
 5. AnnaKwasniak  26 czerwca 2015 10:30

  Ciekawe informacje 😉

  Odpowiedz
 6. wiolucja  26 czerwca 2015 10:45

  Przydatne informacje! 🙂

  Odpowiedz
 7. hml  16 listopada 2017 11:45

  🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany