Tabletki na nietolerancję laktozy – pomoc w uciążliwych dolegliwościach!

Szacuje się, że nietolerancja laktozy w Polsce może dotyczyć nawet 37% społeczeństwa. Nieprzyjemne objawy w postaci kolek, wzdęć, a nawet mdłości po spożyciu produktów mlecznych mogą świadczyć o tym, że na nią cierpimy. Jak sobie radzić z nietolerancją laktozy? Dieta eliminacyjna nie jest koniecznością! Pomocne mogą okazać się tabletki!

Nietolerancja laktozy – co to takiego?

Laktoza jest cukrem występującym w mleku. Składa się z dwóch cukrów: glukozy i galaktozy. O nietolerancji laktozy możemy mówić wtedy, gdy organizm pozbawiony jest lub wstępują w nim niedobory enzymu trawiennego – laktazy. Jeśli laktazy nie ma w organizmie wcale, przypadłość nazywana jest alaktazją. Jeśli natomiast występują niedobory enzymu, mamy do czynienia z hipolaktazją.

Wyróżnia się trzy przyczyny nietolerancji laktozy:

  1. Wrodzony niedobór laktazy – nietolerancja laktozy uwarunkowana jest w tym przypadku genetycznie. Pierwsze jej objawy można zauważyć już we wczesnym okresie noworodkowym, a jedynym sposobem leczenia jest całkowite wyeliminowanie z diety produktów zawierających laktozę.
  2. Pierwotny niedobór laktazy – występuje u dorosłych i pojawia się z czasem: następuje sukcesywny, fizjologiczny spadek enzymu laktazy.
  3. Wtórny niedobór laktazy – powstaje na skutek uszkodzenia kosmków jelitowych np. przy chorobie Leśniowskiego – Crohna, zespole jelita krótkiego, schorzeniu Whipple’a itp.

Nieprzyjemne objawy nietolerancji laktozy

U osób, które nie tolerują laktozy zaobserwować można szereg charakterystycznych objawów występujących po jej spożyciu. Są to między innymi: kolki, biegunki o specyficznym kwaśnym zapachu, uczucie przelewania się w jamie brzusznej, wzdęcia i gazy. Niekiedy, w ciężkiej postaci nietolerancji mogą występować także mdłości i wymioty.

Dlaczego tak się dzieje? Laktoza nie może być rozłożona na cukry proste i wchłonięta w jelicie. W konsekwencji zatrzymuje w nim wodę, czego pochodną są biegunki. Niewchłonięta laktoza staje się również pożywką dla bakterii jelitowych. Rozkładana jest przez nie na drodze fermentacji – z tego powodu występują wzdęcia i gazy.

Jak radzić sobie z nietolerancją laktozy

Dolegliwości ustąpią po wyeliminowaniu z diety produktów, zawierających laktozę. Nie jest to jednak takie proste. O ile wydawać by się mogło, że musimy unikać jednie mleka i produktów mlecznych tyle sprawa staje trudniejsza w momencie, kiedy dowiadujemy się, że laktoza jest w większości produktów spożywczych: w pieczywie, lodach, słodyczach, sosach sałatkowych, zupach w proszku, mielonkach i wielu innych.

W nietolerancji laktozy mogą pomóc również tabletki. LactoJoy to tabletki, które zawierają w sobie dużą ilość laktazy – enzymu trawienia laktozy. Dyskretna postać pozwala przyjmować je bezpośrednio przed posiłkiem niezależnie od okoliczności. Są doskonałym ratunkiem w przypadku oficjalnych kolacji, obiadów w restauracji czy u przyjaciół – możemy spożywać to, co nam podano bez obaw o uciążliwe skutki. Tabletki na nietolerancję laktozy można bezpłatnie przetestować, zamawiając próbkę na stronie producenta.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (95 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. macierzanka  25 maja 2019 19:27

    Nie wiedziałam,że są tabletki na brak tolerancji laktozy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany