Tabletki na nietolerancję laktozy – pomoc w uciążliwych dolegliwościach!
Nietolerancja laktozy – co to takiego?
Laktoza jest cukrem występującym w mleku. Składa się z dwóch cukrów: glukozy i galaktozy. O nietolerancji laktozy możemy mówić wtedy, gdy organizm pozbawiony jest lub wstępują w nim niedobory enzymu trawiennego – laktazy. Jeśli laktazy nie ma w organizmie wcale, przypadłość nazywana jest alaktazją. Jeśli natomiast występują niedobory enzymu, mamy do czynienia z hipolaktazją.
Wyróżnia się trzy przyczyny nietolerancji laktozy:
- Wrodzony niedobór laktazy – nietolerancja laktozy uwarunkowana jest w tym przypadku genetycznie. Pierwsze jej objawy można zauważyć już we wczesnym okresie noworodkowym, a jedynym sposobem leczenia jest całkowite wyeliminowanie z diety produktów zawierających laktozę.
- Pierwotny niedobór laktazy – występuje u dorosłych i pojawia się z czasem: następuje sukcesywny, fizjologiczny spadek enzymu laktazy.
- Wtórny niedobór laktazy – powstaje na skutek uszkodzenia kosmków jelitowych np. przy chorobie Leśniowskiego – Crohna, zespole jelita krótkiego, schorzeniu Whipple’a itp.
Nieprzyjemne objawy nietolerancji laktozy
U osób, które nie tolerują laktozy zaobserwować można szereg charakterystycznych objawów występujących po jej spożyciu. Są to między innymi: kolki, biegunki o specyficznym kwaśnym zapachu, uczucie przelewania się w jamie brzusznej, wzdęcia i gazy. Niekiedy, w ciężkiej postaci nietolerancji mogą występować także mdłości i wymioty.
Dlaczego tak się dzieje? Laktoza nie może być rozłożona na cukry proste i wchłonięta w jelicie. W konsekwencji zatrzymuje w nim wodę, czego pochodną są biegunki. Niewchłonięta laktoza staje się również pożywką dla bakterii jelitowych. Rozkładana jest przez nie na drodze fermentacji – z tego powodu występują wzdęcia i gazy.
Jak radzić sobie z nietolerancją laktozy
Dolegliwości ustąpią po wyeliminowaniu z diety produktów, zawierających laktozę. Nie jest to jednak takie proste. O ile wydawać by się mogło, że musimy unikać jednie mleka i produktów mlecznych tyle sprawa staje trudniejsza w momencie, kiedy dowiadujemy się, że laktoza jest w większości produktów spożywczych: w pieczywie, lodach, słodyczach, sosach sałatkowych, zupach w proszku, mielonkach i wielu innych.
W nietolerancji laktozy mogą pomóc również tabletki, które zawierają w sobie dużą ilość laktazy – enzymu trawienia laktozy. Dyskretna postać pozwala przyjmować je bezpośrednio przed posiłkiem niezależnie od okoliczności. Są doskonałym ratunkiem w przypadku oficjalnych kolacji, obiadów w restauracji czy u przyjaciół – możemy spożywać to, co nam podano bez obaw o uciążliwe skutki.