Tabletka “dzień po” – recepta online, gdzie ją kupić i inne ważne informacje!

Antykoncepcja awaryjna nie jest w naszym kraju dostępna od ręki. Aby móc ją zakupić, należy okazać receptę wydaną przez lekarza. Jednak, jak pokazuje doświadczenie, ten rodzaj antykoncepcji najlepiej działa w momencie, kiedy zostanie podana maksymalnie szybko po stosunku bez zabezpieczenia. Otrzymanie bardzo szybko recepty na taki lek może okazać się niemożliwe. Sprawdź, czym dokładnie jest tabletka “dzień po”, czy jest skuteczna, ile kosztuje i gdzie ją zakupić!

Spis treści:

Uzyskanie w szybkim tempie recepty na tabletkę “dzień po” może okazać się karkołomnym zadaniem, zwłaszcza w przypadku lekarza pierwszego kontaktu. Świetnym sposobem na ten lek jest e-recepta na tabletkę dzień po. Można ją otrzymać praktycznie w każdym momencie, wystarczy wiedzieć, z jakich stron w sieci korzystać. W czasach, kiedy wizyty u lekarza w formie wideo czy telekonferencji są normą, wykupienie e-recepty jest niczym bułka z masłem!

Czym jest tabletka “dzień po” i gdzie można ją zakupić?

Tabletka “dzień po” jest rodzajem antykoncepcji awaryjnej. Zazwyczaj stosuje się ją po stosunku płciowym, który odbył się bez zabezpieczenia lub w momencie, kiedy zastosowane zabezpieczenie zawiodło. Lek ten jest w stanie uchronić kobietę przed niechcianą ciążą. Pomaga w takich sytuacjach, jak przerwa w antykoncepcji hormonalnej, pęknięta prezerwatywa lub gwałt.

Tabletkę “dzień po” można zakupić w aptece, jednak konieczna jest do tego recepta wystawiona przez lekarza. Można ją pozyskać na standardowej wizycie u lekarza dowolnej specjalności, niekoniecznie u ginekologa. Wystawić ją można na wizycie stacjonarnej, jak i na odległość. Świetnie sprawdzają się internetowe przychodnie lekarskie.

Jakie preparaty “dzień po” dostępne są w Polsce?

W naszym kraju nie ma problemu z dostępnością tabletki “dzień po”. W aptekach można ją zakupić w dwóch rodzajach. Jednym preparatem jest octan uliprystalu, a drugim lewonorgestrel. Obydwie te substancje wpływają na owulację i endometrium tak, aby nie doszło do zapłodnienia. Skuteczność tabletki “dzień po” jest zależna od momentu zażycia leku.

Antykoncepcja wykorzystująca lewonorgestrel powinna być zażyta do 72 godzin (skuteczność to 84%), natomiast antykoncepcja awaryjna z octanem uliprystalu musi zostać zażyta do 120 godzin, czyli maksymalnie do 5 dni po stosunku (skuteczność prawie 98%).

Ile kosztuje tabletka “dzień po”?

W zdobyciu recepty na antykoncepcję awaryjną może pomóc konsultacja ginekologiczna online. Lek może zostać wykupiony przez osobę, która ukończyła 18 lat, oczywiście jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, np. uczulenia na substancje czynne leków lub ciężkich zaburzeń czynności wątroby.

Tabletka “dzień po” kosztuje w naszym kraju od 35 do 150 zł. Wiele zależy od typu preparatu. Jeśli do tego dojdzie konsultacja z lekarzem prywatnym, można doliczyć do ostatecznej kwoty od 50 do 300 zł. Nic więc dziwnego, że tabletka “dzień po” stosowana jest dość rzadko, a poza tym wypisywana jest jedynie w uzasadnionych i nagłych przypadkach.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (8 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...