Ta przypadłość może nas dopaść nie tylko w Egipcie. Czym jest Zemsta Faraona i co zrobić, by nas nie dotyczyła?

Naturalna flora bakteryjna  naszego układu pokarmowego jest niezwykle wrażliwa na wiele czynników, o czym czasami zapominamy. Stres, zmiana rutyny w czasie wakacji – to wszystko może ingerować i naruszać jej dobrostan w stopniu podobnym, co antybiotyki. Latem szczególnie dużo osób skarży się na biegunki czy bóle brzucha. Jak możemy zapobiec tym dolegliwościom na wakacjach?

Smakowite podróże kulinarne 

Zmiana diety na wakacyjnym wyjeździe może wywołać dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Na wakacjach narażamy się na tzw. biegunki podróżnych, potocznie zwane zemstą faraona, które skutecznie mogą zepsuć letni wypoczynek. W  Egipcie czy Turcji, ale nawet nad naszym morzem mamy kontakt z inną niż na co dzień florą bakteryjną. Nieznane organizmowi typy drobnoustrojów kolonizują przewód pokarmowy doprowadzając do zatruć pokarmowych. Wiąże się to ze zubożeniem dobroczynnej flory bakteryjnej, a efektem są zaburzenia funkcjonowania żołądka i jelit oraz pogorszenie samopoczucia. Szczególnie niebezpieczne bywają biegunki, co ma  związek z ryzykiem odwodnienia, jednak nawet uporczywy ból brzucha może skutecznie zepsuć odpoczynek.

Czy nasz brzuch może się… stresować?

Często przed urlopem mobilizujemy się, by wykonać jak najwięcej zadań i podomykać projekty przed wyjazdem. Co ciekawe, nawet stres i przeciążenie pracą mogą również wywołać zmiany w ilości pożytecznych mikroorganizmów. Efektem silnego stresu mogą być również zahamowanie apetytu i nadmierne ruchy jelit, które w rezultacie usuwają zasiedlające  jelita mikroorganizmy niezbędne dla prawidłowego działania układu pokarmowego.

O czym warto pamiętać

Biegunkę trzeba wyciszyć stosując lekkostrawną i delikatną dietę. Pijmy dużo wody, najlepiej przegotowanej i lekko ciepłej. Unikajmy smażonych i tłustych potraw, warto wybierać lekkie zupy i potrawy gotowane, bez ostrych przypraw. W dalekie egzotyczne podróże można spakować opakowanie kaszki ryżowej bez cukru dla niemowląt – łatwo jest zalać porcję ryżu i uzyskać kleik, który czasem bywa jedyną potrawą akceptowaną przez podrażniony układ pokarmowy.

Jak w łatwy sposób zapobiegać niezręcznej letniej przypadłości?

Gdy już wcześniej zaobserwowaliśmy, że nasz organizm jest szczególnie wrażliwy i reaguje na zmiany bólem brzucha –  warto pokusić się o profilaktykę. Jeśli już jednak dotknie nas ból brzucha i biegunka, koniecznością staje się przywrócenie równowagi flory jelitowej. Należy zastosować odpowiednią dietę, a w razie wystąpienia objawów – rozważyć konsultację z lekarzem. Nowoczesnym i niezwykle wygodnym w stosowaniu wsparciem mogą być suplementy diety, które uzupełniają naturalną mikroflorę bakteryjną jelit. Jednym z takich suplementów jest LACTOSTAD, który może stanowić doskonałe  wakacyjne wsparcie w zakresie uzupełniania naturalnej mikroflory. Zawiera kombinację przebadanych żywych kultur bakterii z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium, wspierających mikroflorę jelitową. Lactostad dla dorosłych może być wsparciem w biegunkach różnego pochodzenia jak ostra biegunka infekcyjna, w tym rota wirusowa, biegunka szpitalna czy biegunka podróżnych.

Tak przygotowana na podróż nie musisz obawiać się już Zemsty Faraona.

Co robić, by podróżować i nie zachorować na choroby tropikalne

Co robić, by podróżować i nie zachorować na choroby tropikalne

Sezon urlopowy trwa.  Wyruszamy na upragniony i wyczekiwany urlop w bliższe i dalsze miejsca. Ale pamiętajmy o możliwych chorobach. Nawet w tak oswojonym  Egipcie  może nas spotkać znana turystom  Klątwa Faraona. Nie mówiąc już o

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (21 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Justa  14 lipca 2022 10:17

  Byłam niedawno enterem w Egipcie i całe szczęście zemsta Faraona mnie nie dopadała. Słyszałam że to żadna przyjemność… Ja byłam ostrożna, nawet zęby płukałam mineralną wodą którą zabrałam z Pl, na jedzenie też uważałam i wakacje miałam udane. Nie musiałam ich spędzać w toalecie. 🙂

  Odpowiedz
 2. Magdalena  14 lipca 2022 15:47

  Ja już kilka razy będąc nad Bałtykiem miałam straszne biegunki przez wodę. Coś jest nie tak na ich terenach z wodą.

  Odpowiedz
 3. janka1312  14 lipca 2022 19:47

  mnie dopadła zemsta po powrocie z Egiptu 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany