Szukasz stabilnej pracy w rzeczywistości postpandemicznej? Sprawdź te branże!

Nie da się ukryć, że rynek pracy w czasie pandemii uległ zmianom. Jeszcze przed 2020 nie do wyobrażenia było, że w niektórych firmach niemal cały zespół współpracuje ze sobą zdalnie i… świetnie sobie radzi. Okazało się również, że niektóre sprawy można dopiąć w całości wyłącznie przez Internet. Sklepy postawiły na e-commerce, pojawiło się zapotrzebowanie na osoby, które wiedzą, co w tej branży “piszczy”. Jak postawić sklep “od A do Z”, jak sprawić, by internetowy świat o nas usłyszał. Przez moment wydawało się, że rynek pracownika, który rozkwitał przed pandemią legnie w gruzach. Najnowsze raporty pokazują jednak, że jest inaczej. Znowu pracownik zaczyna rozdawać karty. Również widać zdecydowaną tendencję wzrostową w ilości ogłoszeń. W jakiej branży szukać pracy tak, żeby czuć się bezpiecznie?

Pandemia pokazała nam, że nasza pozycja w pracy nie zawsze jest stabilna i bezpieczna. Rynek pracy w ostatnim czasie ulega dynamicznym zmianom związanym właśnie z pandemią. Na jakie branże postawić szukając stabilnej pracy? Sprawdziliśmy to dla Ciebie!

Własna działalność

Bardzo ciekawym zjawiskiem w kontekście pandemii i niepewności rynku pracy były licznie powstające własne działalności gospodarcze. Oczywiście, nie wystarczą marzenia o posiadaniu własnej firmy. Należy mieć odpowiedni pomysł i liczyć się z tym, że własny biznes wymaga ogromu cierpliwości i samozaparcia. W ostatnim roku najwięcej działalności gospodarczych powstało w takich branżach jak handel (e-commerce), naprawa pojazdów samochodowych, budownictwo oraz działalność profesjonalna – naukowa i techniczna. Jeżeli masz pomysł nie tylko na założenie działalności, ale i na to jak pozyskać klientów i wiesz, w którą stronę chcesz rozwijać swój biznes, to warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem!

 

Praca zdalna, stacjonarna czy hybrydowa?

Pandemia sprowokowała dyskusję na temat skuteczności pracy zdalnej. Do tej pory spora część pracodawców nie wyobrażała sobie możliwości kierowania zespołem, który pracuje z własnego domu. Tymczasem okazuje się, że taka praca jest równie skuteczna i efektywna. Czy trend pracy zdalnej się utrzyma? Sporo pracodawców deklaruje, że wprowadzi model hybrydowy i część tygodnia będzie mogła być prowadzona zdalnie. Praca w administracji, praca przy prowadzeniu biznesu online, doradztwo – to stanowiska, które z powodzeniem mogą być częściowo wykonywane zdalnie, co z kolei sprzyja łączeniu pracy zawodowej z życiem prywatnym i wpływa pozytywnie na nastawienie pracownika.

 

Praca w administracji

Choć wspominaliśmy powyżej o postępującej automatyzacji i robotyzacji, to nie należy się jej bać. Są stanowiska, które nie mogą w całości zostać zastąpione techniką, a jeżeli nawet, to dzięki automatyzacji niektórych, prostszych procesów, pracownicy mogą otrzymywać szansę na wykonywanie bardziej zaawansowanych zadań. Dla wielu osób może więc okazać się czymś bardzo pozytywnym. Praca w administracji wciąż pozostanie potrzebna i wciąż będzie potrzebować nowych ludzi. Najczęściej ogłoszenia będą pojawiać się w branży ekonomiczno-administracyjno-biurowej. Będą to m.in. pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, samodzielni księgowi, specjaliści ds. finansowych. 

Rozwój sektora e-commerce

Pandemia COVID-19 bardzo obrazowo pokazała nam, jak może wyglądać przyszłość. Bez techniki i Internetu, wielu brandom nie udałoby się przetrwać. Dlatego tak ważnym punktem na rynku pracy okazał się sektor e-commerce. Handel – do tej pory stacjonarny – potrzebował specjalistów, którzy nie tylko zajmą się postawieniem od podstaw sklepu internetowego, wprowadzeniem produktów, ale i fizyczną obsługą zamówień oraz pomocą przy ich realizacji (Biuro Obsługi Klienta). Wzrosło zapotrzebowanie również na marketerów. Firmy, choć niepewne swojej przyszłości, stawiały na współpracę z osobami, które wiedzą jak pokazać się w Sieci, by dotrzeć do jak największej ilości klientów. Marketing internetowy, kampanie reklamowe, komunikacja w mediach społecznościowych – to nie tylko branża, która teraz jest rozchwytywana, ale i taka, na którą zapotrzebowanie w najbliższym czasie będzie rosło.

 

Pracownicy sektora IT

Poruszając temat sklepów internetowych trudno byłoby nie wspomnieć o branży IT, choć sam e-handel stanowi jego niewielką cząstkę. Najbardziej poszukiwane są osoby posiadające umiejętności na poziomie średnim. Najpopularniejsze technologie to: JavaScript, Java, React, Python oraz SQL. Do tej pory branża IT w dużej mierze kojarzyła się jako branża męska. Aktualnie coraz więcej kobiet stawia na umiejętności techniczne związane z programowaniem. Najwięcej zleceń firmy IT otrzymują w sferze tworzenia aplikacji dla przedsiębiorstw i rozwiązań sieciowych. Pandemia przyspieszyła rozwój branży IT, która od lat miała tendencję wzrostową.

 

Pracownicy wykwalifikowani

Wykształcenie zawodowe przez jakiś czas było nieco zaniedbane na rzecz wykształcenia ogólnego. W ostatnich latach zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę. Potrzebujemy fachowców, którzy zostali właściwie wykwalifikowani i posiadają udokumentowane umiejętności i doświadczenie. Młodzież również to dostrzega i coraz częściej już na poziomie szkoły średniej stawia na kształcenie zawodowe. Fachowcy mogą liczyć na coraz wyższe wynagrodzenia.

 

Usługi kurierskie i transportowe

Rozwój tej branży również jest ściśle związany z pandemią. Wzrost zainteresowania sklepami internetowymi, potrzeba zakupów, zamówień z innej części kraju, czy świata sprawiła, że zwiększyło się zapotrzebowanie na usługi kurierskie i transportowe. Nawet niektórzy mikroprzedsiębiorcy do tej pory mogli osobiście wybierać się po zaopatrzenie, czy towar niezbędny do prowadzenia biznesu. Lockdown, zwłaszcza ten twardy, z początku 2020 sprawił, że wzrosło zapotrzebowanie na usługi kurierskie oraz transportowe. Kurierzy detaliczni przeżywali prawdziwe oblężenie, a intensywność ich pracy była porównywana do okresu świąteczno-noworocznego, który zazwyczaj jest najbardziej wyczerpujący ze względu na ilość składanych w tym czasie zamówień. Jak się okazuje, pomimo tego, że powoli wracamy do postpandemicznej rzeczywistości, wciąż licznie wybieramy zakupy online i korzystamy z usług kurierskich i transportowych.

 

Branża beauty – zawsze potrzebna!

Pierwszy lockdown i zamknięcie usług związanych z branżą beauty uświadomiła nam jak bardzo lubimy z nich korzystać. Kosmetyczka, czy fryzjer to nie tylko konieczność, ale i odpoczynek dla psychiki, relaks. W przypadku mężczyzn maszynka elektryczna również nie zastąpi profesjonalnego strzyżenia. Otwarte po lockdownie salony kosmetyczne i fryzjerskie przeżyły prawdziwe oblężenie. Kobiety wciąż będą dla własnej przyjemności korzystać z usług kosmetycznych, a mężczyźni nie zrezygnują z usług fryzjerskich (choć coraz więcej z nich korzysta również z wizyt u kosmetyczek!). Ta branża może liczyć na stałe zainteresowanie.

Branża spożywcza

Dawno nic, tak jak pandemia, nie pokazało nam, jak bardzo potrzebujemy branży spożywczej. Podczas, gdy pracownicy administracyjni i biurowi mogli pracować zdalnie i utrzymywać społeczny dystans, pracownicy najpopularniejszych supermarketów, czy piekarze, musieli codziennie zjawić się w swojej pracy stacjonarnie. Dzięki pandemii wzrósł społeczny szacunek do tego typu zawodów oraz wynagrodzenie. Największe markety premiowały swoich pracowników za pracę w okresie pandemii.

Trudno przewidzieć, jakie zawody i branże będą popularne za kilka lat. Stały rozwój technologiczny, ale i zmiany cywilizacyjne, w tym podejście do ekologii, czy energetyki podpowiadają nam, że dzieci, które teraz zaczynają szkołę podstawową mogą pracować w takich zawodach, o istnieniu których teraz nawet nie myślimy. Pewne jest natomiast to, że niezbędne będą umiejętności ciągłego uczenia się i przystosowywania się do zmian oraz elastyczność i otwartość na nowe rozwiązania.

12 nawyków, które czynią nas nieszczęśliwymi

12 nawyków, które czynią nas nieszczęśliwymi

Podświadomość nie toleruje negacji, dlatego tak ważne jest to, co nazywamy pozytywnym myśleniem. Nie chodzi o powtarzanie, że świat jest piękny ani o naiwne afirmacje, które na siłę miałyby zmienić postrzegania świata i przysłowiowe „czarne

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (66 głosów, średnia: 4,86 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  19 sierpnia 2021 22:29

    najważniejsze, żeby się lubiło swoją pracę w końcu tyle czasu tam się spędza…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany