Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych i nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź nasz prosty poradnik!

Praca opiekunki osób starszych jest bez wątpienia zajęciem wymagającym i bardzo odpowiedzialnym, w którym kluczową rolę odgrywa empatia, cierpliwość oraz zrozumienie drugiego człowieka. Istotne są więc nie tylko określone umiejętności, takie jak wypełnianie zaleceń lekarskich czy prowadzenie domu, ale również predyspozycje osobowościowe. Jeśli jesteś gotowa, by rozpocząć pracę jako opiekunka seniorów, koniecznie przeczytaj nasz poradnik, z którego dowiesz się, jakie kompetencje mogą zwiększyć Twoje szanse w zdobyciu atrakcyjnych zleceń i na co zwrócić uwagę np. jeśli planujesz wyjechać do pracy w Niemczech.

Praca jako opiekunka osób starszych – czy masz odpowiednie kompetencje?

Zastanawiasz się nad tym czy, aby zostać opiekunką osób starszych, powinnaś mieć ściśle określone wykształcenie? Bez obaw, nie ma takiego obowiązku, choć posiadanie fachowej wiedzy medycznej czy doświadczenia w pracy z seniorami, jest zawsze mile widziane. W pracy opiekunki osób starszych, ważna jest sprawność fizyczna (kluczowa np. w sytuacji, gdy będziesz musiała pomóc seniorowi wstać z łóżka). Jeśli posiadasz prawo jazdy, z pewnością Twoje szanse na zdobycie atrakcyjnych zleceń również wzrosną. W przypadku opiekunek osób starszych w Niemczech czy innym kraju, istotna jest także znajomość języka obcego. W najlepszych firmach zajmujących się świadczeniem usług opiekuńczych, organizowane są kursy doszkalające oraz kursy językowe od podstaw. Koniecznie pamiętaj o tym na etapie poszukiwania dla siebie pracy.

 

Opiekunka osób starszych w Niemczech – na co zwrócić uwagę?

Wbrew pozorom, znalezienie pracy jako opiekunka seniora (nie tylko w Polsce, ale też za granicą), nie jest trudnym zadaniem. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby wybrać firmę, która działa legalnie. Dzięki temu, gdy zdecydujesz się zostać opiekunką osoby starszej w Niemczech lub w innym kraju, otrzymasz tzw. EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i zaświadczenie A1, będziesz ubezpieczona i co szczególnie ważne – zyskasz gwarancję, że za wykonywane obowiązki otrzymasz w pełni zasłużone wynagrodzenie. Wiele ciekawych ofert pracy, które zapewniają Ci wszystko to, o czym mowa powyżej, znajdziesz na przykład na: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/.

Firmy, które legalnie działają na rynku, powinny zapewniać również zatrudnionym opiekunom m.in.:

  • szkolenia opiekuńcze,
  • ubezpieczenie dodatkowe,
  • transport bezpośrednio do miejsca zamieszkania seniora,
  • zakwaterowanie i wyżywienie,
  • dodatki pozapłacowe.

 

O czym jeszcze pamiętać przed wyjazdem do pracy?

Zanim zdecydujesz się zostać opiekunką osoby starszej w Niemczech lub innym państwie, koniecznie pamiętaj o tym, aby jeszcze przed wyjazdem do podopiecznego podpisać umowę, która będzie oficjalnym potwierdzeniem legalności Twojego zatrudnienia. Uwaga: dobrze zapoznaj się z dokumentami i nie bój się dopytywać o kwestie, które są dla Ciebie niejasne!

Przed podpisaniem umowy, sprawdź w kilku źródłach wiarygodność firmy, dla której planujesz pracować i upewnij się, że jest wpisana do KRAZ, czyli rejestru agencji zatrudnienia.

Bądź świadoma również tego, że pośrednik nie może domagać się od Ciebie prowizji czy dokonania wpłat za transport do podopiecznego, wyżywienie i zakwaterowanie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (38 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Hanna  9 września 2019 23:05

    Zaczęłam od odezwania się do agencji promedica, bo oni organizują kursy językowe dla początkujących opiekunek i dobrze przygotowują do wyjazdu. Osłuchałam się z językiem już na miejscu, szybko się zaklimatyzowałam i już planuję kolejne wyjazdy

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany