Szukając idealnego partnera: obalamy mity o miłości

Spotykając drugą osobę – potencjalnego idealnego partnera w miłości, podświadomie ulegamy miłosnym mitom, z którymi spotkaliśmy się podczas lektur, filmów czy zasłyszanych historii. Jeśli wierzymy w nie ślepo, mogą one doprowadzić nawet do rozpadu naszego związku. Warto więc raczej czerpać wiedzę o relacjach z partnerem ze swoich własnych doświadczeń, często nawet nieprzyjemnych, niż ulegać utartym stereotypom. Oto przegląd popularnych „miłosnych” mitów.

Zakochana para

1. Przeciwieństwa się przyciągają

Ta zasada działa w przypadku magnesów, lecz niekoniecznie ludzi. Osoby, które za bardzo się od siebie różnią nie stworzą udanego związku. Bez wspólnych celów, wartości, planów – relacja nie będzie w stanie przetrwać. W sytuacji, kiedy partnerzy nie potrafią porozumieć się w sprawie tak ważnych kwestii jak – przyszłość, wartości moralne, rodzina itp. samo uczucie nie wystarczy. Ciągłe kłótnie, starcia i nieporozumienia – to nie brzmi jak związek osób, których połączyła miłość, a raczej jak relacja patologiczna.

2. Jak kocha, to przebaczy

Przepraszam” to słowo, które jest niemalże tak ważne jak zwrot „kocham Cię”. Branie za pewnik faktu, że partner nam wybaczy skoro nas kocha jest wielkim błędem. W zdrowej relacji ludzie są zdolni do przeprosin i wybaczania. A przede wszystkim do przyznania się do tego, że nie mieli racji! Jesteśmy tylko ludźmi i targają nami emocje, przez co często zbyt pochopnie reagujemy. Jednak nadmierna upartość i duma to kiepscy doradcy w miłości.

 

3. Miłość to kwestia przeznaczenia

Nie ma nic bardziej banalnego! Wiara w to, że ktoś jest komuś pisany nie ułatwia odnalezienia odpowiedniego partnera. Jest bez wątpienia bardzo romantyczna, lecz niezbyt praktyczna. W filmach i książkach jest na porządku dziennym. W rzeczywistości jednak rzadko spotykamy taki oto scenariusz: podoba Ci się pewna osoba, nic z tym nie robisz, zapisujesz swój numer na jednej ze stron przypadkowej książki, pewnego dnia ta osoba natrafia na tę książkę. I ciach! Okazuje się, że byliście sobie pisani…

4. Miłość jest ślepa

To zdecydowanie najgorszy z mitów. „Katuj, tratuj, ja przebaczę wszystko Ci jak bratu…” – taka postawa w związku jest wręcz niebezpieczna. Przymykanie oczu na wady ukochanej osoby, jak np. głośne mlaskanie przy posiłku to jedno, lecz usprawiedliwianie partnera, który nas rani lub poniża to drugie. To nie oznaka miłości, a raczej naiwności i masochizmu!

5. I żyli długo i szczęśliwie

Wszyscy znamy to typowe zakończenie bajek. Szkoda tylko, że zbyt często nie zastanawiamy się: a co naprawdę stałoby się z bohaterami, gdyby żyli w prawdziwym świecie? Z pewnością nie musieliby walczyć ze smokami, czy użerać się z czarownicami, ale… W rzeczywistości napotykamy na wiele przeszkód, z którymi niestety nie poradzimy sobie za pomocą różdżki, a bez starań obojga partnerów nic nie będzie trwało wiecznie!

Publikacja oparta o źródło:  http://www.edarling.pl/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (143 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  11 września 2014 08:15

  Przede wszystkim trzeba rozmawiać.

  Odpowiedz
 2. bbo  11 września 2014 11:17

  Ja też uważam, że jednak partnerzy powinni być nieco do siebie podobni.

  Odpowiedz
 3. lilkawodna  11 września 2014 12:37

  Powinni lubić podobnie spędzać wolny czas, bez tego będą nieporozumienia i kłótnie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany