Szkodliwe składniki w lakierach do paznokci – uważaj na to toksyczne trio

My, kobiety – staramy się jeść zdrową żywność, kupujemy kosmetyki bio a czasami  nie zwracamy uwagi na drobne czynności czy kosmetyki, które jednak nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie. Myślimy tutaj o malowaniu paznokci i lakierach do paznokci. Jeśli malujemy paznokcie rzadko, nie jest to problem. Jeśli jednak pomalowane paznokcie są elementem naszego codziennego wizerunku a widząc drobną ryskę na lakierze, czujemy wewnętrzny przymus, by ją poprawić –  to koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się (jeśli jeszcze nie wiesz) lub przypomnij sobie, jakie są szkodliwe składniki w lakierach do paznokci. Poznaj skład chemiczny lakieru do paznokci

Szkodliwe składniki w lakierach do paznokci

Najbardziej szkodliwe składniki w lakierach do paznokci – oto skład chemiczny

W składach lakierów do paznokci występują pewne chemiczne substancje, które mogą powodować, że kosmetyk ten jest szkodliwy dla działania naszego organizmu. Mowa tutaj o trzech substancjach:

 • Formaldehyd, 
 • Toluen,
 • DBP (dibutyl ftalat)

Formaldehyd – Używany jako substancja utwardzająca. Uszkadza skórę, podrażniając ją.  Wpływa także bardzo źle na układ oddechowy. Jest sklasyfikowany jest jako substancja rakotwórcza. Według norm może być stosowany wyłącznie w utwardzaczach do paznokci w maksymalnej ilości do 5%, zaś informacja o tym, że powinno się zabezpieczyć skórę tłuszczem (np wazelina) – powinna znajdować się na opakowaniu. Ewentualne bezpośrednie konsekwencje: kaszel, swędząca skóra, kichanie.

Toluen – Umożliwiają łatwą aplikację lakieru. U żywany także w produkcji farb. Bardzo niebezpieczny – wykazuje negatywny wpływ na układ nerwowy, krwionośny, rozrodczy a także dla nerek i wątroby.  Ewentualne bezpośrednie konsekwencje: zawroty i ból głowy.

DBP (dibutyl ftalat) – Pełni rolę rozpuszczalnika (plastyfikatora). Wykazuje szkodliwe działanie na układ rozrodczy, podejrzewany o zakłócanie czynności hormonów. U małych dziewczynek może spowodować wcześniejsze wchodzenie w okres dojrzewania.  Odradzany w stosowaniu w przypadku kobiet w ciąży.

Po przeczytaniu z pewnością odechciewa się malować paznokcie. Czy zatem zrezygnować z mani? Nie, tylko jak zwykle zachować równowagę. Nie sięgajmy codziennie po lakier. Gdy malujemy paznokcie starajmy się zatykać czymś buteleczkę, aby nie wdychać oparów. Wybierając lakier – kierujmy się także składem chemicznym lakieru – nie tylko kolorem. I dajmy czasami odpocząć naszej płytce bez lakieru – stosujmy na przykład olejowanie. To wyjdzie z pewnością tylko na dobre naszym paznokciom.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (213 głosów, średnia: 4,29 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. sandra  18 sierpnia 2016 12:47

  Teraz to wszystko toksyczne. Jedzenie toksyczne, kosmetyki toksyczne, a potem dziwić się ze choroby, raki. Strach się bać.

  Odpowiedz
 2. marra  18 sierpnia 2016 12:57

  Bardzo przydatny artykuł. Ja zawsze wybierając lakier lub odżywkę do paznokci wybieram te bez formaldehydu. Zajmuje to trochę więcej czasu, ale wiem że lakier jest bezpieczny.

  Odpowiedz
 3. Blodka  18 sierpnia 2016 13:03

  Słyszałam o szkodliwym działaniu lakierów do paznokci. wyczytałam też gdzieś w jakimś artykule, że przeterminowany lakier do paznokci należy bezwzględnie wyrzucić, nawet, jeśli jego konsystencja umożliwia jeszcze dalsze używanie. Stary lakier wydziela bowiem opary, które mogą doprowadzić nawet do zawału serca.
  No i teraz jeszcze pytanie – skoro producenci wiedzą o szkodliwości tego, co wkładają do buteleczek ( a na pewno taką wiedzę posiadają) to dlaczego z uporem maniaka stosują trucizny w swoich produktach? Dlaczego mało która firma dąży do zastąpienia tych szkodliwych substancji innymi, mniej szkodliwymi albo neutralnymi dla człowieka? Wolałabym, żeby lakier kosztował nieco drożej, ale był bezpieczniejszy dla zdrowia.

  Odpowiedz
  • szoszeni  18 sierpnia 2016 13:19

   Opary, toksyny wszedzie, niedługo sie będe bała szafke z kosmetykami otworzyć ;/

   Odpowiedz
 4. szoszeni  18 sierpnia 2016 13:16

  Wychodzi na to, że we wszystkim jest coś toksycznego, przerażające…

  Odpowiedz
 5. katja  18 sierpnia 2016 13:31

  Skoro są takie szkodliwe to dlaczego nie zabronią produkcji?

  Odpowiedz
 6. Chabrowa  18 sierpnia 2016 16:48

  Formaldehyd posiada jedna z najbardziej popularnych odżywek do paznokci. Dlatego kusiła mnie jednak po obejrzeniu tych wstrząsających zdjęć efektów co dzieje się po dłuższym stosowaniu zwątpiłam i wróciłam do wcierania starego i sprawdzonego olejku rycynowego 🙂

  Odpowiedz
 7. lilkawodna  18 sierpnia 2016 20:16

  O matko! Nie wiedziałam że składniki lakierów do paznokci mogą być toksyczne. Co prawda wiadomo że to sama chemia więc nic zdrowego ale żeby aż tak ? Czy naprawę teraz nie można wyprodukować niczego bez toksycznych substancji? Tyle osób walczy z rakiem i innymi chorobami. Czy naprawdę nawet kosmetyki muszą nas zabijać?

  Odpowiedz
 8. martucha180  18 sierpnia 2016 22:13

  Dobrze wiedzieć.

  Odpowiedz
 9. Jaworka  18 sierpnia 2016 22:18

  Pierwszy raz słyszę o tym że lakiery są tak toksyczne zdawałam sobie sprawę że zdrowe na pewno nie są ale że aż tak no cóż ale też zapytam dlaczego firmy produkujące lakiery nie są zmuszone do wycofania tak toksycznych składników są przecież odpowiednie instytucje zajmujące sie takimi problemami

  Odpowiedz
 10. linea  19 sierpnia 2016 08:06

  Mnie najbardziej przeraziło zdanie że te składniki (i to az dwa) mają szkodliwy wpływ na układ rozrodczy. i nie powinno sie ich stosować w ciąży. Wiem, że teraz wszystko jest szkodliwe, ale ten tekst przeraża. I weź tu nie maluj paznokci jak chce się ładnie wyglądać 🙂

  Odpowiedz
  • monicitia  19 sierpnia 2016 22:53

   No i mało kto o tym wie..nikt o tym nie mówi:(

   Odpowiedz
   • linea  20 sierpnia 2016 11:35

    Kupując lakiery raczej nie zastanawiamy się nad tym czy są szkodliwe i w jakim stopniu. Raczej skupiamy sie na kolorze, cenie i na tym jak ładnie będą wyglądały nasze paznokcie.

    Odpowiedz
  • Joanna007  20 sierpnia 2016 12:01

   Bez paniki Dziewczyny. Przecież tego nikt nie je! Gdyby były takie szkodliwe to co druga kobieta miałaby raka albo problemy z zajściem w ciążę. O kosmetyczkach już nie wspominając…

   Odpowiedz
   • linea  20 sierpnia 2016 13:50

    Niby tak, ale mimo wszystko po przeczytaniu takiego tekstu troszkę strach zaglada w oczy 😉

    Odpowiedz
    • Joanna007  20 sierpnia 2016 15:19

     E tam, dla mnie to tylko ciekawostka. W takim razie jak będziecie przeprowadzać remont w domu też czytajcie skład farb i lakierów;p

     Odpowiedz
     • monicitia  21 sierpnia 2016 23:25

      Chodzi bardziej o ukrywanie faktów…

 11. Aneta  19 sierpnia 2016 13:54

  Ciekawy artykuł, dobrze wiedzieć! Sama miałam do czynienia z formaldehydem w jednej z odżywek do paznokci – zauważyłam, że po jej aplikacji palce/paznokcie zaczynają mnie po prostu boleć.

  Odpowiedz
 12. blogujemytestujemy  20 sierpnia 2016 15:21

  Dobrze wiedzieć,zaraz biegnę do szafki i sprawdzam jakie mam lakiery

  Odpowiedz
 13. AnnaKwasniak  20 sierpnia 2016 20:29

  Warto wiedzieć, co prawda nigdy nie czytałam składu lakieru do paznokci, ale chyba zacznę, bo przeraża mnie to co właśnie przeczytałam! :O

  Odpowiedz
 14. luna341  22 sierpnia 2016 20:58

  Skoro sa takie szkodliwe dlaczego nie zostana wycofane?

  Odpowiedz
 15. kate85  23 sierpnia 2016 10:38

  A co dzisiaj nie jest toksyczne?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany