Szkarlatyna – choroba dziecięca
W dawnych czasach, przed erą antybiotyków, szkarlatyna była groźną, śmiertelną chorobą. Dzisiaj można ją bezpiecznie leczyć, jednak konieczna jest do tego wizyta u lekarza. Najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym i nieco starsze, a wysyp zachorowań obserwuje się głównie w okresie jesienno-zimowym oraz na progu wiosny.
Choroba przenosi się drogą kropelkową, jednak do zakażenia może dojść także poprzez odzież i przedmioty używane przez chorego. Bakterie rozsiewają osoby chore oraz ludzie zdrowi, będący jednak nosicielami paciorkowców z grupy A. Specjaliści uważają, że w populacji występuje 10-20 % nosicieli, którzy mogą zarażać. Często chorują duże grupy dzieci, uczęszczające do szkół i przedszkoli. Odporne są natomiast niemowlęta do 6 miesiąca życia, ponieważ dysponują one odpowiednimi przeciwciałami, przekazywanymi im przez matkę w czasie życia płodowego oraz podczas karmienia piersią.
Objawy szkarlatyny
Szkarlatyna u dzieci rozwija się w ciągu 1-7 dni od momentu kontaktu z nosicielem. Początek choroby jest nagły. Charakteryzuje go wysoka gorączka, kaszel, rumień na twarzy, wymioty, ból gardła i głowy, a także znacznie przyspieszone tętno. Migdałki są powiększone i mocno czerwone, a język obłożony. Na drugi albo trzeci dzień pojawia się drobnoplamista wysypka, przypominająca wyglądem ukłucia szpilki, zaś w czwartym dniu choroby język nabiera malinowego koloru. Po paru dniach wysypka ustępuje, po 2 tygodniach zaś można zauważyć charakterystyczne, płatowe łuszczenie się skóry na dłoniach i podeszwach stóp. Zazwyczaj wtedy właśnie diagnozuje się szkarlatynę wtórnie. Przeczytaj także o objawach i leczeniu mononukleozy.
Leczenie
Lekarz przepisuje receptę na penicylinę, którą podaje się przez minimum 10 dni, zgodnie z zaleceniem specjalisty. W przypadku uczulenia na penicylinę, zamiast niej można zastosować antybiotyki z grupy makrolidów. Choremu należy podawać dużo płynów, zaś pokarmy, ze względu na przykry ból gardła, przygotowywać w formie półpłynnej.
Dzieci, które przejdą szkarlatynę, nabywają odporność na to schorzenie, warto jednak wiedzieć, że u ok. 1-4% osób zdarzają się nawroty. Po chorobie należy koniecznie zgłosić się na kontrolę lekarską, celem wykluczenia powikłań, które bywają groźne.
Mój syn zachorował na szkarlatynę dwa razy pod rząd… Ledwie skończył antybiotyk, a juz dostał nowej wysypki i nawrót…
Nie wiem jak wygląda ta choroba moje dzieci nie chorowały na nią