Szkarlatyna – choroba dziecięca

W dawnych czasach, przed erą antybiotyków, szkarlatyna była groźną, śmiertelną chorobą. Dzisiaj można ją bezpiecznie leczyć, jednak konieczna jest do tego wizyta u lekarza. Najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym i nieco starsze, a wysyp zachorowań obserwuje się głównie w okresie jesienno-zimowym oraz na progu wiosny.

dziecko chore_szkarlatyna choroba

Choroba przenosi się drogą kropelkową, jednak do zakażenia może dojść także poprzez odzież i przedmioty używane przez chorego. Bakterie rozsiewają osoby chore oraz ludzie zdrowi, będący jednak nosicielami paciorkowców z grupy A. Specjaliści uważają, że w populacji występuje 10-20 % nosicieli, którzy mogą zarażać. Często chorują duże grupy dzieci, uczęszczające do szkół i przedszkoli. Odporne są natomiast niemowlęta do 6 miesiąca życia, ponieważ dysponują one odpowiednimi przeciwciałami, przekazywanymi im przez matkę w czasie życia płodowego oraz podczas karmienia piersią.

Objawy szkarlatyny

Szkarlatyna u dzieci rozwija się w ciągu 1-7 dni od momentu kontaktu z nosicielem. Początek choroby jest nagły. Charakteryzuje go wysoka gorączka, kaszel, rumień na twarzy, wymioty, ból gardła i głowy, a także znacznie przyspieszone tętno. Migdałki są powiększone i mocno czerwone, a język obłożony. Na drugi albo trzeci dzień pojawia się drobnoplamista wysypka, przypominająca wyglądem ukłucia szpilki, zaś w czwartym dniu choroby język nabiera malinowego koloru. Po paru dniach wysypka ustępuje, po 2 tygodniach zaś można zauważyć charakterystyczne, płatowe łuszczenie się skóry na dłoniach i podeszwach stóp. Zazwyczaj wtedy właśnie diagnozuje się szkarlatynę wtórnie. Przeczytaj także o objawach i leczeniu mononukleozy.

Leczenie

Lekarz przepisuje receptę na penicylinę, którą podaje się przez minimum 10 dni, zgodnie z zaleceniem specjalisty. W przypadku uczulenia na penicylinę, zamiast niej można zastosować antybiotyki z grupy makrolidów. Choremu należy podawać dużo płynów, zaś pokarmy, ze względu na przykry ból gardła, przygotowywać w formie półpłynnej.

Dzieci, które przejdą szkarlatynę, nabywają odporność na to schorzenie, warto jednak wiedzieć, że u ok. 1-4% osób zdarzają się nawroty. Po chorobie należy koniecznie zgłosić się na kontrolę lekarską, celem wykluczenia powikłań, które bywają groźne.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (171 głosów, średnia: 4,04 z 5)
loading... zapisuję głos...