Szczoteczka do protez – jak wybrać najlepszy model i jak prawidłowo dbać o protezę?

Dzięki sztucznej protezie osoby, które utraciły już zęby mogą normalnie mówić, jeść i uśmiechać się. Żeby proteza spełniała swoją rolę, musi być przede wszystkim dobrze dopasowana i wygodnie leżeć w jamie ustnej. Sztuczne zęby, jak potocznie mówi się o protezie, wymagają też odpowiedniego i dokładnego oczyszczania. Jak wybrać właściwą szczoteczkę do protez i jak dbać o swój trzeci komplet zębów?

Szczoteczka do protez – jak powinna wyglądać?

Codzienne szczotkowanie protezy jest tak samo konieczne jak codzienne mycie zębów. Na protezie, podobnie jak i na naturalnych zębach osadzają się resztki jedzenia, bakterie, powstaje kamień i płytka nazębna. Żeby zachować zdrowie jamy ustnej, nie doprowadzić do powstawania zapaleń i jak najdłużej cieszyć się nową protezą, należy o nią odpowiednio dbać.

Protezę należy wyjąć zawsze przed położeniem się spać i dokładnie ją wyczyścić. Używamy do tego specjalnej szczoteczki do protez wykonanej z delikatnego włosia nierysującego materiału protezy. Szczoteczka do protez powinna być dwustronna i mieć taki kształt włosia, żeby bez problemu docierać w trudno dostępne miejsca. Jedna strona szczoteczki jest zazwyczaj „zaostrzona” i tak wyprofilowana, żeby docierać we wgłębienia sztucznych zębów. Druga strona szczoteczki charakteryzuje się szerszym włosiem przypominającym to z tradycyjnych szczoteczek. Ta część doczyszcza wypukłe i szerokie elementy protezy. Aby nie uszkodzić i nie porysować sztucznej szczęki, zaleca się jej pielęgnację szczoteczkami przeznaczonymi do materiału protezowego. W takich szczoteczkach producenci umieszczają specjalne syntetyczne włosie, które dokładnie usuwa osady i zalegające między przestrzeniami zębowymi resztki pożywienia. Jednocześnie włosie jest całkowicie bezpieczne dla delikatnego materiału protezy.

Do oczyszczania protezy zaleca się używanie szczoteczki i specjalnej pasty przeznaczonej do protez, a także odpowiednich płynów dezynfekujących. Po wyjęciu sztucznych zębów z jamy ustnej, miękką szczoteczką czyścimy podniebienie i dziąsła, pobudzając krążenie w tkankach i usuwając gromadzący się osad. Dzięki temu zapobiegamy powstawaniu przykrego zapachu z ust. Podniebienie i dziąsła czyścimy wieczorem po zdjęciu protezy oraz rano przed jej założeniem.

Szczotkowanie protezy – czy wystarcza, żeby zachować ją w dobrym stanie?

Codzienna pielęgnacja protezy jest tak samo ważna jak dbanie o naturalne zęby. Choć nie grozi nam już próchnica, nadal jesteśmy narażeni na zapalenia dziąseł i przykry zapach z ust. Nieregularnie oczyszczana proteza pokrywa się nalotem i kamieniem, co powoduje jej brzydszy wygląd, ale też szybsze zużycie. Resztki pożywienia zalegające pomiędzy sztucznymi zębami gniją, co powoduje nieprzyjemny zapach. Dlatego protezę powinniśmy po każdym posiłku przynajmniej przepłukiwać pod wodą.

Choć samo szczotkowanie protezy to obowiązkowa codzienna czynność, musimy pamiętać również o jej dokładniejszym oczyszczaniu i pozbywaniu się niewidocznych dla oka mikroorganizmów. Materiał protezy jest porowaty i dlatego łatwo wnikają w niego bakterie i zarazki. Samo szczotkowanie protezy nie zapobiega powstawaniu zapaleń jamy ustnej (pojawiających się często u osób noszących protezę), szczególnie tych wywołanych przerostem grzyba Candida. Jak się okazuje, grzyb nie daje się usunąć z powierzchni protezy tylko przez szczotkowanie, dlatego sztuczną szczękę należy dodatkowo zdezynfekować, używając preparatów aptecznych lub tych przygotowanych w domu.

Czyszczenie protezy krok po kroku – jak prawidłowo to robić?

Po wyjęciu protezy z jamy ustnej przepłukujemy ją pod bieżącą wodą, żeby usunąć z niej większe resztki pożywienia. Zwilżona sztuczna szczęka jest też gotowa do dalszego czyszczenia. Szczoteczkę moczymy pod wodą i nakładamy na nią specjalną pastę. Następnie delikatnie szczotkujemy powierzchnię zębów od zewnątrz i od wewnątrz. Robimy to delikatnie, ale dokładnie, nie przyciskając szczoteczki zbyt mocno do powierzchni sztucznych zębów. Jeśli w protezie znajduje się miękka wyściółka, czyścimy ja palcem lub zwilżoną szmatką, zamiast szczoteczką. Oczyszczając protezę, usuwamy z niej za każdym razem pozostałości kremu mocującego. Jeśli pozostawimy go na protezie, z czasem utworzy się na niej gruba warstwa, która pogorszy komfort noszenia sztucznej szczęki. Po wyszczotkowaniu protezy opłukujemy ją dokładnie pod wodą. Nie zostawiamy jej do wyschnięcia, ponieważ materiał protezy wystawiony na dłuższe działanie suchego powietrza może się odkształcać. Jeśli proteza będzie przez dłuższy czas nieużywana, wkładamy ją do wody lub roztworu z preparatem płuczącym.

W trakcie mycia protezy uważamy, żeby nie wypadła nam z rąk. Delikatny materiał może łatwo popękać, a wtedy konieczna będzie wizyta u protetyka.

Preparaty do czyszczenia protez – jakie wybrać?

Właściwie dobrany preparat czyszczący pozwoli utrzymać protezę w dobrym stanie i przedłuży jej żywotność. Odradza się szczotkowanie protezy tradycyjną pastą do zębów, ponieważ najczęściej zawiera substancje ścierające, które mogą porysować delikatny materiał. Do czyszczenia nie należy również używać żadnych płynów do sprzątania (działają silnie ścierająco). Protezę możemy jednak przemywać delikatnym mydłem lub płynem do mycia naczyń (odrobinę płynu mieszamy z wodą). Możemy również zastosować odpowiednią pastę do protez. Im delikatniej obchodzimy się z naszą protezą i stosujemy nieścierające środki oczyszczające, tym dłużej możemy cieszyć się jej świeżością. Wszelkie zarysowania ułatwiają wnikanie do protezy mikroorganizmów powodujących nieprzyjemny zapach oraz choroby jamy ustnej. Do oczyszczania sztucznej szczęki możemy używać również sody oczyszczonej. Najpierw jednak rozpuszczamy proszek w wodzie i dokładnie go mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Unikamy posypywania protezy sodą, a następnie jej szczotkowania. W taki sposób uszkadzamy materiał i powodujemy jego zarysowania.

Oprócz regularnego szczotkowania protezy powinniśmy dodatkowo oczyszczać ją w roztworze z płynem, który pozwoli pozbyć się z niej większości szkodliwych mikroorganizmów. Specjalne płyny możemy kupić w aptece lub samodzielnie przygotować roztwór dezynfekujący. Protezę możemy wypłukać w środku wybielającym (przygotowujemy wtedy roztwór – 1 część wybielacza do 10 części wody), wkładając ją do roztworu na 3 do 10 minut. Nie przetrzymujemy protezy w płynie oczyszczającym przez całą noc, ponieważ po jakimś czasie może to prowadzić do odbarwienia materiału. Jeśli do dezynfekcji stosujemy środek wybielający, przed założeniem protezy bardzo dokładnie wypłukujemy ją pod bieżącą ciepłą wodą.

Do dokładnego oczyszczania protezy (okresowego czyszczenia) możemy zastosować również roztwór z octu winnego. Protezę moczymy w occie przez 10 do 30 minut w zależności od mocy octu. Do codziennej higieny używamy octu 10% i przygotowujemy roztwór z wodą w proporcji 1:9, a następnie umieszczamy w nim protezę na maksymalnie 8 godzin.

Właściwe czyszczenie protezy i stosowanie odpowiedniej szczoteczki do protez pozwala przez dłuższy czas zachować sztuczne zęby w dobrym stanie i zapobiegać chorobom jamy ustnej. Regularnie oczyszczana proteza to zawsze świeży oddech i pełen komfort jej użytkowania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

https://www.animated-teeth.com/false-teeth/a-denture-care-brushing.htm

https://www.dhsv.org.au/dental-health/teeth-tips-and-facts/denture-care

https://www.verywellhealth.com/how-to-take-care-of-your-dentures-1059195

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (105 głosów, średnia: 4,52 z 5)
loading... zapisuję głos...