Szczęście jest bliżej, niż myślisz!

Sekret szczęścia nie jest tak złożony, jak może się to zdawać, a bycie szczęśliwym nie wymaga od nas niczego więcej niż szczerej intencji, aby szczęśliwym być. Badania ostatnio opublikowane w The Journal od Positive Psychology udowadniają, że chęć bycia szczęśliwym, wpływa dobroczynnie na nasze samopoczucie i stan ducha. 

Szczescie

Naukowcy Yuna L. Ferguson z Knox Collage i Kennon M. Sheldon z University of Missouri za pomocą dwóch eksperymentów odkryli, że myślą kreujemy naszą drogę do szczęścia.

W pierwszym eksperymencie 167 studentów przesłuchało ”Rodeo” Copland. Jest to piosenka, która uchodzi za ”muzykę szczęścia”. Następnie studentów podzielono na dwie grupy: jedna została poinstruowana, aby postarała się być szczęśliwą. Druga grupa została poproszona o unikanie świadomych starań poprawy humoru i relaksowania się. Miała jedynie pasywnie obserwować swoje naturalne reakcje.

Grupa poproszona o świadome skupienie swojej atencji na radości, jaką niesie ze sobą puszczony utwór, wykazała najwyższą poprawę humoru po przesłuchaniu. Pokazuje to, że intencjonalne starania, aby czuć się dobrze, idące w parze z odpowiednimi okolicznościami, są świetną metodą osiągnięcia wyraźnie lepszego samopoczucia.

Drugie doświadczenie trwało znacznie dłużej. Wzięło w nim udział 68 studentów, słuchali pozytywnej muzyki w trakcie dwutygodniowego kursu. Analogicznie jak w pierwszym doświadczeniu, studenci podzieleni zostali na dwie grupy: jedna miała skupić się na własnym szczęściu, natomiast drugą poproszono o niepodejmowanie żadnych starań poprawy humoru.
Podobnie jak w poprzednim badaniu grupa starająca poczuć się lepiej potwierdziła poprawę samopoczucia i doświadczyła więcej szczęścia, niż studenci nie podejmujący takich starań.

Sama nieprzymuszona chęć bycia szczęśliwym okazuje się efektywną metodą poprawy samopoczucia i naszego spojrzenia na świat. Potwierdzone jest też, że niesie ze sobą korzyści dla naszego zdrowia. Szczęście jest powiązane z poprawą stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, pozwala odczuć więcej satysfakcji w związku, sprawia też, że rzadziej chorujemy i dłużej żyjemy.

Analogicznie, skupianie uwagi na tym, co negatywne, ma niekorzystny wpływ na złe nasze samopoczucie i stan zdrowia.

W 2012 na Uniwersytecie w Granadzie przeprowadzono badanie, które pokazało, że pesymistyczne bądź fatalistyczne nastawienie do przeszłości, teraźniejszości bądź przyszłości, jest związane z obniżonym zadowoleniem z życia i bardziej negatywnym spojrzeniem na swój stan zdrowia.

Naukowcy odkryli również, że same chęci nie wystarczą do osiągnięcia pełni szczęścia. Ważne jest też rzeczywiste działanie i aktywność, mająca na celu podniesienie naszego samopoczucia, taka jak ćwiczenia, sen i kontakt ze znajomymi.

Autor badań podsumowuje, że nawet jeśli czasem nie możemy wpłynąć na nasze uwarunkowania genetyczne bądź na aktualną sytuację życiową, to i tak zawsze to od nas zależy, czemu poświęcamy naszą uwagę. Skupmy ją więc na szczęściu, a pozwolimy mu skupić się na nas.

Źródło: http://www.biomedical.pl/aktualnosci/szczescie-jest-blizej-niz-myslisz-12038.html

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (131 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  28 września 2013 11:55

  Szczęście to umiejętność cieszenia się z małych rzeczy…

  Odpowiedz
 2. Masza  28 września 2013 13:00

  Nie każdy to potrafi i niestety ich nie dostrzega.

  Odpowiedz
 3. magda6915  26 listopada 2013 19:33

  Najważniejsze że da się tego nauczyć:))

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany