Szczepienie alergika – zagrożenia i korzyści

Na świecie trwa debata, czy powinno się szczepić dzieci.  My jesteśmy jak najbardziej za wykonywaniem bezpiecznych, podstawowych szczepień. Jednak sprawa komplikuje się dla wielu rodziców dzieci alergicznych. Czy szczepienie takiego dziecka może być dla niego niebezpieczne?  O zagrożeniach i korzyściach, jakie niesie szczepienie alergika piszemy wraz z ekspertem – lek. med. Martą Cieszkowską ze Szpitala Medicover.

Polecamy również: Czy moje dziecko ma alergię ?

dzieci wiosna lato kot

 Przez pierwsze pół roku swojego życia dziecko korzysta z odporności, którą nabyło dzięki przeciwciałom otrzymanym od mamy w trakcie życia płodowego i później podczas karmienia. Dopiero po tym czasie jego organizm zaczyna produkować je samodzielnie, a w walce z drobnoustrojami pomagają mu właśnie szczepionki. Czy można podawać je wszystkim maluchom?

Szczepienie alergika –  Na czym polega szczepienie ?

  – Szczepionka to odpowiednio skomponowany specjalny preparat, w którym zawarte są osłabione bądź martwe bakterie lub wirusy, ich części bądź pojedyncze antygeny. Jej podanie wywołuje określoną reakcję systemu immunologicznego. Organizm odpowiada na taki „udawany” atak i zaczyna się bronić przed zarazkami. W ten sposób wypracowuje odpowiednie mechanizmy, dzięki którym przy ponownym kontakcie z drobnoustrojami walczy z nimi dużo skuteczniej – tłumaczy lek. med. Marta Cieszkowska, pediatra ze Szpitala Medicover.

 Szczepienie alergika – Alergia na szczepienie ?

Niektóre składniki preparatów szczepionkowych mogą wywołać również reakcje alergiczne.

Alergizująco mogą zadziałać na przykład zawarte w nich antygeny, konserwanty czy stabilizatory. Niektóre szczepionki, na przykład te przeciwko odrze, różyczce, śwince czy grypie, są ponadto produkowane na zarodkach kurzych, dlatego mogą zawierać śladowe ilości białka kurzego – mówi lek. med. Marta Cieszkowska ze Szpitala Medicover.

Najczęściej pojawiające się objawy to: opuchlizna, rumień, swędząca wysypka bądź inne zmiany skórne w miejscu wstrzyknięcia szczepionki, a także niewielka gorączka. Mijają one samoistnie, zwykle po maksymalnie 24 godzinach. Dużo rzadziej występują poważniejsze problemy takie jak wstrząs anafilaktyczny, który objawia się między innymi przyśpieszonym tętnem, dusznościami, nadmierną potliwością, a nawet utratą przytomności. Taka reakcja może wystąpić jednak tylko wówczas, gdy uczulenie na składnik szczepionki jest bardzo silne.

Polecamy również: Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców ?

 Szczepienie alergika – Szczepienie w szpitalu

dzieci lato

 – Warto podkreślić, że dużo większym niebezpieczeństwem jest, gdy dziecka, a zwłaszcza alergika, nie zaszczepi się w ogóle. To może sprawić, że przebieg ewentualnej choroby będzie u niego zdecydowanie cięższy – podkreśla pediatra lek. med. Marta Cieszkowska. Dlatego jeśli lekarz wykluczy ryzyko wystąpienia u malca silnej reakcji anafilaktycznej, należy bezwzględnie trzymać się programu szczepień, jednak przed każdym z nich konsultować się wcześniej z alergologiem.

By ewentualne ryzyko ograniczyć do minimum, szczepionki powinny być podawane „uczuleniowcom” w obecności przeszkolonego personelu medycznego w warunkach szpitalnych – takie rozwiązanie oferują dziś niektóre placówki medyczne.

Po szczepieniu dziecko pozostaje w szpitalu na noc na obserwacji. Jest pod stałą kontrolą lekarzy, którzy w przypadku wystąpienia niepożądanej reakcji natychmiast udzielają pomocy – mówi lek. med. Marta Cieszkowska ze Szpitala Medicover.

Uczulenie nie jest przeszkodą, by szczepić malucha. Wręcz przeciwnie – żeby zapewnić mu skuteczniejszą ochronę przed chorobami, należy to robić, bo u dzieci z alergią przebieg choroby może być dużo cięższy. Warto pamiętać o tym, że mniej niebezpieczne są ewentualne reakcje uczuleniowe po szczepionce niż ostre powikłania na przykład po przebytej odrze czy grypie.

A Wy co sądzicie o szczepienia, w tym tych dla małych alergików? 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (164 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Kmakolagwa  11 kwietnia 2015 09:36

    Bardzo fajny artykuł. Nie jestem przekonana co do tych szczepień. Może gdybym miała dziecko to inaczej bym podchodziła do tej kwestii.

    Odpowiedz
  2. martucha180  11 kwietnia 2015 10:58

    Ja też mam mieszane uczucia. Różne są opinie o szczepieniach.

    Odpowiedz
  3. zaneta0  11 kwietnia 2015 13:17

    Ja jestem za szczepieniem dzieci, mam dziecko prawie 2-letnie i prawie nie choruje.

    Odpowiedz
    • bbo  11 kwietnia 2015 19:51

      Ja jestem przeciwna szczepieniom. Córeczka przyjmuje tylko te obowiązkowe. Ma 2,5 roku – w ogóle nie choruje 🙂

      Odpowiedz
  4. lilkawodna  11 kwietnia 2015 16:45

    Ja również jestem za szczepieniami. Moją 5 miesięczną córeczkę szczepie. Moje pokolenie obowiązkowo było szczepione i jakoś nic się nikomu nie stało. Może gdybym miała małego alergika myślałabym inaczej.

    Odpowiedz
  5. Anita  17 kwietnia 2015 09:23

    przydatny artykuł!

    Odpowiedz
  6. luna341  17 kwietnia 2015 21:02

    Jestem za obowiązkowymi szczepieniami,inne to juz przesada i osłabienie układu immunologicznego

    Odpowiedz
  7. Wusia  19 kwietnia 2015 10:31

    Przeraża mnie ta akcja przeciwko szczepieniu dzieci wywołana przez niedouczone matki. Dopiero jak wybuchnie epidemia to będzie płacz.Po to rozwija się nauka, medycyna, żeby nam pomagać, a nie wracać do XIX wieku.
    A za propagowanie nieszczepienia powinny być sankcje karne!!!!!! Później za głupotę matki cierpi niewinne dziecko.

    Odpowiedz
  8. Elżbieta Wawer  25 kwietnia 2015 07:59

    Mam mieszane uczucia co do szczepień chociaż obowiązkowe szczepiłam dzieci ale jest teraz tak głośno na temat tych skojarzonych szczepionek że się zastanawiam nad ich skutecznością a wypowiadają się osoby które zajmują sie naukowo tym problemem. Po tych skojarzonych dzieci mogą mieć autyzm

    Odpowiedz
  9. Klaudia  25 maja 2015 15:18

    Szczepie mojego synka podstawowymi szczepionkami,nie wiedzialam ze alergicy moga miec jakies problemy. Moj syn jest alergikiem i bardzo ten artykul mi pomogl

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany