Szczepienia przed ciążą – to musisz wiedzieć!

Do ciąży warto się przygotować, nawet jeśli dopiero zaczynacie rozważać powiększenie rodziny. Dowiedz się jakie szczepienia przed ciążą warto wykonać, a na jakie możesz sobie pozwolić, gdy już spodziewasz się dziecka. Wspólnie z ekspertem  dr. n. med. Lidią Walczak, ginekologiem ze Szpitala Medicover radzimy, które i kiedy będą bezpieczne dla Ciebie i dla maleństwa.

jak się wyspać w ciąży

Zobacz też: Jakie szczepienia na wakacje?

Szczepienia przed ciążą – na co warto

Do ciąży warto dobrze się przygotować. Odpowiednie badania i szczepienia pozwolą cieszyć się w pełni tym szczególnym okresem. Profilaktyka jest najważniejsza. Jeżeli planujesz ciążę, powinnaś zaszczepić się przeciwko:

 • Różyczce – stwarza wysokie ryzyko ciężkich uszkodzeń i wad rozwojowych płodu np. wad słuchu, wzroku, serca, problemów z rozwojem mowy, upośledzenia umysłowego czy deformacji kości;
 • Ospie wietrznej – zwiększa ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu, a także może prowadzić do urodzenia malucha z bliznami na skórze, deformacją kończyn, zaburzeniami wzroku lub ośrodkowego układu nerwowego;
 • Tężcowi, błonicy, krztuścowi – napadowy kaszel i wymioty, towarzyszące krztuścowi, mogą prowadzić do drgawek i bezdechu, a te z kolei – do niedotlenienia mózgu;
 • Grypie – może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu, a także wpłynąć na zmniejszenie masy urodzeniowej dziecka, z czym związane jest ryzyko zaburzeń neurologicznych i intelektualnych, niskiego wzrostu oraz problemów endokrynologicznych;
 • Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) – zarażenie wirusem w ciąży może spowodować przeniesienie zakażenia na dziecko jeszcze w trakcie życia płodowego lub podczas porodu. Zakażenie wirusem może prowadzić do marskości wątroby i raka wątroby.

Zobacz też: Szczepienie alergika – zagrożenia i korzyści

Bezpieczne szczepienia w trakcie ciąży

Jeżeli już jesteś w ciąży, a nie wykonałaś zalecanych szczepień, wciąż możesz zaszczepić się przeciwko grypie i WZW typu B. Są to szczepienia bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Pozostałe szczepienia możesz wykonać po porodzie.

 „Pacjentkom planującym ciążę rekomendujemy zaszczepienie się przeciwko tym chorobom, które nabyte podczas ciąży, mogą spowodować jej utratę lub powstanie wad rozwojowych dziecka. Będąc w ciąży, wciąż można wykonać szczepienie przeciwko grypie i WZW typu B. Pozostałe szczepienia warto uzupełnić po porodzie, aby stworzyć ochronny kokon wokół dziecka. Właściwe postępowanie należy ustalić z lekarzem.”  Dr. n. med. Lidia Walczak, ginekolog ze Szpitala Medicover.

O szczegóły szczepień zapytaj swojego lekarza prowadzącego.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (167 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Elżbieta Wawer  25 kwietnia 2015 07:54

  Dobre porady dla młodych planujących ciążę Jestem jak najbardziej za aby szczepić sie przed ciążą

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  25 kwietnia 2015 10:02

  Ja gdy planowałam ciążę nie zaszczepiłam się na nic z wyżej wymienionych. Nikt mi tego nie doradzał. Będąc w ciąży bałabym się szczepić.

  Odpowiedz
 3. scrabble  25 kwietnia 2015 10:51

  Ciekawe, nigdy o tym nie słyszałam, żadna z koleżanek też nie robiła szczepień przed ciążą.

  Odpowiedz
 4. bbo  25 kwietnia 2015 13:08

  Ja również się nie szczepiłam, ale ja jestem przeciwniczką szczepień.

  Odpowiedz
 5. martucha180  25 kwietnia 2015 13:22

  Nie jestem przekonana do szczepienia przeciwko grypie.

  Odpowiedz
 6. oskarek1995  25 kwietnia 2015 13:58

  Niby one pomagają, ale ja nie jestem za tym

  Odpowiedz
 7. Kmakolagwa  25 kwietnia 2015 18:24

  Przydatne porady. Warto wiedzieć takie rzeczy na przyszłość.

  Odpowiedz
 8. macierzanka  25 kwietnia 2015 20:25

  Ciekawy artykuł, dobre porady dla przyszłych matek.

  Odpowiedz
 9. Patriszia  26 kwietnia 2015 21:29

  Przydatny artykuł 🙂 wszystko przede mną więc warto wiedzieć co nieco

  Odpowiedz
 10. Anita  29 kwietnia 2015 11:08

  Dobrze, że o tym piszecie!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany