Farbowanie tymczasowe: Szampon koloryzujący, henna, a może… bibuła? 6 sposobów na tymczasową koloryzację!

Farbowanie tymczasowe zwykle jest pomysłem na letni look. Lato bowiem to czas, który zachęca nas do zmian. Nowy kolor, ostre cięcie? Nie zawsze jesteśmy na tyle odważne, żeby myśli zamienić w działanie. A co, gdyby postawić na koloryzację nietrwałą i zmienić kolor włosów, ale tylko na chwilę? Szampon koloryzujący, pianki, kreda do włosów, bibuła… Jest mnóstwo sposobów na tymczasową koloryzację. Podpowiadamy, które są najlepsze!

Spis treści:

Farbowanie tymczasowe

Farbowanie tymczasowe najczęściej kojarzy się nam z szamponem koloryzującym. Tymczasem istnieją też inne metody, które są równie skuteczne. Wszystkie są łatwe w wykonaniu i dają świetny efekt. Jeżeli więc kuszą Cię najmodniejsze fryzury damskie, zwłaszcza w koloryzacji, ale nie chcesz dokonywać trwałych zmian, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

6 sposobów na farbowanie tymczasowe!

Na pewno część z podanych przez nas metod na tymczasową koloryzację doskonale znacie. Niektóre jednak są mniej oczywiste. Odpowiemy również na pytanie jak działa szampon koloryzujący i ile utrzymuje się efekt i podpowiemy, co jest lepsze – szampon koloryzujący czy henna do włosów! Sprawdź nasze sprawdzone sposoby na nietrwałe farbowanie tymczasowe!

1. Szampon koloryzujący

Szampon koloryzujący do włosów to najpopularniejszy sposób na tymczasową koloryzację. Jest łagodniejszą alternatywą dla tradycyjnych farb do włosów. Nie zawiera amoniaku, delikatnie zmienia i pogłębia kolor włosów nie wpływając przy tym na ich strukturę – dany pigment “oblepia” włosy, nie wnika do jego wnętrza. Wiele kobiet zastanawia się, czy szampon koloryzujący pokryje siwe włosy i czy efekt będzie zadowalający. Niestety, siwe włosy to włosy pozbawione pigmentu, część szamponów może nie dać sobie rady z ich zabarwieniem. Zazwyczaj do koloryzacji siwych włosów potrzebna jest farba. Szampon koloryzujący nie sprawdzi się również do rozjaśniania włosów. Właściwie brunetki i szatynki będą miały niewielkie pole do popisu, a szampon koloryzujący o wiele lepiej sprawdzi się u blondynek. Efekt utrzymuje się zazwyczaj do kilku – kilkunastu myć. Z każdym myciem warstwa pigmentu otulającego włos jest coraz cieńsza.

Jakiś czas temu na naszej stronie pojawił się ranking najlepszych szamponów koloryzujących. Jeżeli szukasz produktów w tej kategorii, to koniecznie zobacz, co polecamy:

2. Pianka i spray do włosów

Różowe, fioletowe, a może niebieskie włosy? Do takich szaleństw o wiele lepiej niż szampon koloryzujący sprawdzi się pianka lub spray do włosów. Ponadto są one o wiele łatwiejsze w użyciu! Spray ma natomiast jedną zasadniczą wadę – większość dostępnych na rynku produktów utrzymuje się do pierwszego mycia. Pianka zazwyczaj trzyma się nieco dłużej. Co ciekawe, intensywne kolory – np. różowy czy neonowy zielony – będą widoczne także na ciemnych włosach.

Koloryzacja tymczasowa szamponem

Photo by Kareya Saleh on Unsplash

3. Kreda do włosów

Kreda do włosów jest idealna do tworzenia kolorowych pasemek. Wystarczy kilka chwil, żeby za jej pomocą wyczarować świeży, tęczowy look. Szampon koloryzujący wymaga sporo czasu i przygotowań, kredy do włosów aktualnie są dostępne nawet w postaci… grzebienia. Wystarczy, że po myciu przeczesz nim wilgotne włosy. I voila! Kolorowe szaleństwo na włosach gotowe!

Sposoby na tymczasową koloryzację kredą

4. Henna do włosów

Nad tym pytaniem głowi się wiele kobiet, które chcą pogłębić swój naturalny kolor włosów nie stosując przy tym tradycyjnych farb. Henna ziołowa nie niszczy pasm, podbija kolorów włosów i nadaje im pięknego blasku. Podobnie jak szampon koloryzujący, efekt utrzymuje się dłużej, a sama koloryzacja wymaga więcej czasu i energii niż kreda, czy spray – nawet do 90 minut! W odróżnieniu od szamponu, henna posiada składniki, które oprócz koloryzacji, także pielęgnują włosy wzmacniając je oraz nadając im miękkości i połysku. Koloryzacja henną jest dla Ciebie, jeżeli szukasz czegoś, co wzmocni Twój kolor, pogłębi go, a przy tym obawiasz się chemicznego działania farb tradycyjnych. Koloryzacja henną utrzymuje się dość długo na włosach, ale wszystko zależy oczywiście od tego, jakiej jakości produkt zastosujesz – zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni.

5. Farbowanie włosów bibułą

Koloryzacja włosów bibułą to bezpieczna alternatywa, ponieważ bibuła nie zawiera żadnych szkodliwych dla włosów substancji. To bardzo prosty sposób na nutkę włosowego szaleństwa! Bibuła najlepiej oczywiście sprawdzi się na jasnych włosach, ale niektóre kolory uda się uzyskać także na ciemniejszych pasmach. Intensywność koloru zależy od długości trzymania bibuły na włosach i… stopnia zniszczenia włosa. Farbowanie bibułą będzie intensywniejsze na włosach zniszczonych lub przesuszonych, ponieważ pigment z bibuły będzie mógł głębiej wniknąć w strukturę włosa.

Farbowanie tymczasowe: Jak farbować włosy bibułą?

Potnij bibułę na niewielkie kawałki, następnie owiń nimi wybrane pasma. Zmocz je wodą i czekaj do uzyskania oczekiwanego efektu. Nie zapomnij o rękawiczkach! Uważaj, bo kolorowa woda kapiąca z włosów może również zabarwić ręcznik i ubranie. Gdy włosy nieco podeschną i uznasz, że kolor jest za mało intensywny, powtórz czynność.

Eksperymenty z włosami, zwłaszcza te kolorowe, warto rozpocząć właśnie od tymczasowych rozwiązań. Szampon koloryzujący lub henna to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na pogłębieniu naturalnego koloru lub odświeżeniu fryzury. Kreda do włosów, pianka, spray lub bibuła to idealny pomysł na letnie szaleństwo!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (56 głosów, średnia: 4,86 z 5)
zapisuję głos...