Syndrom Chorych Budynków – czym jest i jak uchronić przed nim swój dom?

Zawsze, gdy zdarza Ci się dłużej przebywać w czterech ścianach domu albo w miejscu pracy, towarzyszą temu te same dolegliwości, takie jak katar, chrypka, ból głowy albo suchy kaszel? Masz wrażenie, że ktoś zapisał na fasadzie Twojego domu złowrogie magiczne zaklęcie, bo każda dłuższa wizyta w środku, szczególnie w jesienno-zimowym okresie roku, wiąże się z przykrymi objawami, dla których trudno znaleźć konkretną przyczynę? To może być Syndrom Chorego Budynku!

Syndrom Chorych Budynków to zespół przykrych objawów towarzyszących dłuższemu przebywaniu w określonym miejscu. Zaliczają się do nich różnego rodzaju bóle, zawroty głowy, nudności, omdlenia, katar, suchy kaszel czy objawy przemęczenia. Bezpośrednią przyczyną dolegliwości jest zbyt mała ilość świeżego powietrza i ogólna zła jakość powietrza dostępnego w pomieszczeniu. Powszechnie znanym sposobem na jego poprawę jest stosowanie elektrycznych oczyszczaczy powietrza bądź posiadanie roślin, które skutecznie usuwają z niego toksynyW trosce o zdrowie swoje i bliskich możesz jednak podjąć znacznie więcej działań, pozwalających zniwelować zanieczyszczenia w domowym powietrzu. Podpowiadamy, co warto uwzględnić!

syndrom chorych budynków

źródło: www.pixabay.com

Syndrom Chorych Budynków – czym jest i jak uchronić przed nim swój dom?

Każdej jesieni i zimy media donoszą o rosnących problemach z miejskim smogiem, publikując zatrważające dane na temat stopnia zanieczyszczenia powietrza. Niewiele mówi się jednak o tym, że powietrze, którym oddychamy w domu również jest bardzo dalekie od obowiązujących norm. Źródeł zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach może być bardzo wiele. Szkodzą nam grzyby, mikroorganizmy stanowiące produkty uboczne oddychania i pocenia się oraz materiały budowlane. Osobną część dokładają środki zawarte w elementach wyposażenia wnętrz (impregnaty, rozpuszczalniki, kleje, farby malarskie), nieczyszczone klimatyzacje i szyby wentylacyjne. Co więcej, szkodliwy wpływ wywierają na nas roztocza, środki czyszczące podrażniające układ oddechowy, palące się świece z parafiny, chemia ulatniająca się z suszącego się prania, para z gotujących się garnków… Aerozole zapachowe do pomieszczeń, środki na mole, a nawet tusze do drukarek i proszki do fotokopiarek. Szkodzić może także zbyt duże nagromadzenie kosmetyków na niewielkiej przestrzeni (na przykład w drogerii).

Jak chronić się przed Syndromem Chorego Budynku?

źródło: www.pixabay.com

Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście spędzanie jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu, w czystym miejscu, na przykład w leśnej otulinie. Ponieważ jednak na co dzień rzadko możemy sobie na to pozwolić, spróbuj zastosować się do kilku poniższych zasad:

  1. Zrezygnuj z kadzidełek i chemicznych odświeżaczy powietrza (możesz zastąpić je naturalnymi, domowymi). Świece parafinowe zastąp zaś ich odpowiednikami z wosku pszczelego (ewentualnie z soi).
  2. W miarę możliwości wybieraj do domu meble i dodatki z bezpiecznych, naturalnych materiałów. Ogranicz ilość przedmiotów, które lubią zbierać kurz. Zastanów się, czy na pewno chcesz używać ciężkich kotar, firan, narzut i dywanów.
  3. Nie susz prania w pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu. W tych, gdzie umieszczasz suszarkę zawsze uchylaj okno
  4. Podczas gotowania przykrywaj garnki pokrywkami i zawsze otwieraj w kuchni okno. Przy smażeniu koniecznie włączaj okap.
  5. Stwórz warunki dla mikrowentylacji. W oknach umieść wywietrzniki, a w łazience drzwi z podcięciami lub otworkami wentylacyjnymi.
  6. Regularnie wietrz całe mieszkanie. Wybieraj do tego dni, gdy jakość powietrza na zewnątrz jest dobra. Najbardziej efektywne są krótkie, mocne przeciągi.
  7. Zamień chemiczne środki czyszczące na ich domowe, ekologiczne odpowiedniki. Na naszym portalu znajdziesz wiele porad na temat tego, jak je przygotować!
  8. Często odkurzaj mieszkanie, trzep dywany i czyść tapicerkę mebli.
  9. Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza. Możesz wykorzystać elektroniczny nawilżacz lub zawiesić na kaloryferach ceramiczne pojemniki na wodę.
  10. Spróbuj jonizować powietrze przy pomocy lampki z solnej bryły (do kupienia w sklepach stacjonarnych i przez Internet).
  11. Wykorzystaj oczyszczającą moc roślin, takich jak skrzydłokwiat, palma bambusowa, figowiec Bejnamina, zielistka Sternberga, Bluszcz pospolity, Anturium Andrego czy Aglaonema.

 

A Czy Ty kiedykolwiek cierpiałaś na opisany Syndrom?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (162 głosów, średnia: 4,27 z 5)
zapisuję głos...