Symbolika kwiatów – co wyrażają ich rodzaje i kolory? Wybierz idealny bukiet na Dzień Kobiet
Symbolika kwiatów odgrywa ważną rolę. Podarowując konkretny rodzaj i kolor w bukiecie warto wiedzieć, jakie mają one znaczenie. Niegdyś to właśnie ofiarowując komuś dany typ kwiatu wyrażono swoje emocje. Dziś mało kto o tym pamięta, a podstawowa wiedza większości osób ogranicza się jedynie do kilku wybranych typów. Zachęcamy zatem do nadrobienia zaległości. Czym jest „mowa kwiatów” i jaka jest ich symbolika?
Spis treści:
Co to jest „mowa kwiatów”?
Z pewnością wielu z Was słyszało o określeniu „mowa kwiatów”. Pod tym tajemniczo brzmiącym określeniem kryje się nic innego jak „narracja” tych roślin. Innymi słowy to symbolika kwiatów, czyli to co sobą wyrażają, o czym nam mówią. Czasami wystarczy wręczenie określonego bukietu, aby przekazać komuś swoje emocje czy zamiary. Kwiaty więc zastępują słowa. Ważne jest zatem, aby dobrać je stosownie do sytuacji. Dla wielu osób znaczenie kwiatów może być bardzo ważne. Warto więc to uszanować i zgłębić wiedzę na temat tego, co dany rodzaj symbolizuje. Dzięki temu unikniemy niezręcznej sytuacji.
Znaczenie kolorów kwiatów
Na Dzień Kobiet najpopularniejszym rodzajem kwiatów są zwykle róże, tulipany czy gerbery. Symbolika kwiatów dokładnie mówi o tym jakie mają one znaczenie. Mało kto jednak wie, że równie istotna jest ich kolorystyka. Dlatego warto wiedzieć co nieco na jej temat, aby nie popełnić gafy podczas ważnych okazji.
Symbolika kwiatów w kolorze czerwonym
Barwa ta wskazuje na miłość i namiętność oraz wskazuje na najgłębsze uczucia. Nie dziwi więc fakt, że czerwone róże są najczęściej wręczane kobietom przez mężczyzn nie tylko na Dzień Kobiet, ale także np. na Walentynki. Czerwień to także symbol siły.
Symbolika kwiatów w kolorze różowym
Są kwintesencją delikatności i wyrażają wdzięczność, ale także podziw i sympatię. To doskonały kolor dla tych, którzy chcą dać drugiej stronie znać, że im na nich zależy.
Symbolika kwiatów w kolorze niebieskim
Idealne dla bliskiej osoby np. kogoś z rodziny czy przyjaciółki. Symbolizują spokój, ale także przywiązanie. Mogą wyrażać także tęsknotę.
Symbolika kwiatów w kolorze pomarańczowym
Symbol optymizmu, radości i blasku słońca. Wprawiają w dobry humor i pozytywną energię.
Symbolika kwiatów w kolorze żółtym
Ich kolorystyka symbolizuje radość, optymizm i przyjaźń. Podobnie jak kwiaty w kolorze pomarańczowym takie kwiaty świetnie nadawać się będą jako prezent dla osoby, która jest bliska naszemu sercu. Nie radzi się ich jednak wręczać swojej „drugiej połówce”.
Symbolika kwiatów w kolorze białym
Białe kwiaty symbolizują czystość, niewinność, ale także wierność. Są zatem idealnym wyborem na specjalne okazje np. Dzień Kobiet, ale także rocznice małżeńskie czy nawet sam ślub.
Jakiego koloru kwiatów nie dawać?
Niezależenie od rodzaju kwiatów warto wiedzieć jaki ich kolor nie kojarzy się dobrze i lepiej go unikać. Do takich należy np. fiolet. Kwiaty o tej barwie wyrażają żal i smutek. Złą passę mają także te w kolorze żółtym. Lepiej zatem ich unikać, żeby nie popełnić faux pas i zamiast zyskać stracić w oczach wybranki serca. Żółte kwiaty są dopuszczalne jako podarunek dla znajomej osoby. Jednak ofiarowując je drugiej stronie będąc w związku uważajmy – wręczając je wyrażamy zdradę, fałsz czy odrzuconą miłość!
Co oznaczają poszczególne kwiaty?
- Anturium – zaufanie, odwzajemnienie uczucia
- Begonia – ostrzeżenie, samotność
- Bez – wiara, czystość uczuć
- Bratek – oczekiwanie, pamięć, oddanie drugiej osobie
- Chaber – wierność, stałość w uczuciach
- Chryzantema – pamięć, wierność, wdzięczność
- Cyklamen – zapowiedź rozstania
- Fiołek – pokora, skromność, czułość
- Forsycja – oczekiwanie
- Frezja – szacunek, ale także zaproszenie do flirtu
- Gardenia – platoniczna miłość
- Gerber – piękno, wiosna
- Głóg – miłość, nadzieja
- Goździk – podziw, odwaga, niewinność
- Hiacynt – zazdrość, zauroczenie
- Hibiskus – pożądanie
- Hortensja – uczciwość, szczerość, wdzięczność
- Irys – zaufanie
- Jaśmin – czystość, niewinność, siła
- Konwalia – piękno, pomyślność
- Krokus – młodość, odrodzenie
- Lilia – czystość, niewinność,
- Lawenda – urodzaj, oczekiwanie na miłość
- Mak – pocieszenie, odrodzenie
- Malwa – troskę, ciekawość
- Margaretka – cierpienie, krzywda
- Nagietek – niespełniona miłość, zazdrość
- Nasturcja – życzliwość, prostota
- Narcyz – próżność, pewność siebie, egoizm, symbol nowego początku
- Niezapominajka – prośba o pamięć
- Petunia – niechęć, gniew, fantazja
- Piwonia – zrozumienie, czułość, wstyd
- Rumianek – zdrowie
- Słonecznik – duma, pycha, zarozumiałość, adoracja
- Stokrotka – lojalność, łagodność, zrozumienie,
- Storczyk – zmysłowość, piękno, miłość, przywiązanie
- Wrzos – fortuna, podziw, samotność
- Żonkil – zazdrość, nieodwzajemniona miłość.
Jakie kwiaty wybrać na Dzień Kobiet?
8 marca to doskonała okazja do tego, aby wyrazić swoje uczucia właśnie przy pomocy kwiatów. Co ciekawe, bukiet można wręczyć nie tylko ukochanej, ale także mamie, siostrze, córce czy najlepszej przyjaciółce. Jeśli obdarowana osoba jest przesądna, lepiej „dmuchać na zimne” i postawić na wielokolorowy bukiet. Zyskujemy wtedy pewność, że jego barwa nie będzie przywodzić na myśl żadnych głębszych interpretacji ich symboliki. Stawiając z kolei na kwiaty w jednym odcieniu miejmy się na baczności i zawczasu przeczytajmy o symbolice ich rodzaju czy koloru. Na Dzień Kobiet dobrym wyborem będą na pewno czerwone tulipany, bo są symbolem wdzięku i elegancji. Sprawdzą się też różowe gerbery, lilie, storczyki i oczywiście róże. Ponadczasowe i modne w czasach PRL-u goździki także zdadzą tu egzamin.
Symbolika kwiatów – ilość ma znaczenie
Na pytanie w jakiej ilości wręczyć kwiaty osobie, na której nam zależy odpowiedź jest prosta – w takiej w jakiej podpowiada nam serce i pozwala zasobność portfela. Zasada jest jedna – jeśli bukiet ma być wręczony na okazję nie związaną z konkretną datą zawsze powinny one być w liczbie nieparzystej. Wyjątkiem są „okrągłe” rocznice ślubu czy urodziny.