Święto Zmarłych na świecie: Dia de los Muertos, Obon, Halloween…
W Polsce 1 i 2 listopada to czas ciszy, zadumy oraz refleksji. W tych dniach wspominamy wszystkich, którzy odeszli. Jak natomiast wygląda Święto Zmarłych w innych krajach?
Spis treści:
W Meksyku jest barwne i radośnie, w Japonii puszcza się lampiony na wodzie oraz tańczy na powitanie zmarłych, a w Bułgarii na cmentarzu pije się czerwone wino. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który przybliży Wam zupełnie odmienne tradycje i rytuały wspominania tych, którzy odeszli. Zobaczcie, jak obchodzi się Święto Zmarłych na świecie.
Czereszova Zadusznica: Bułgaria
Bułgarzy w większości są prawosławnymi i kilka razy w roku wspominają zmarłych. Nazwa jednego ze świąt pochodzi zaś od czereśni, ponieważ w tym czasie trwa jej owocowanie. Niezwykły dzień przypada w pierwszą Sobotę przed Dniem Zesłania Ducha Świętego. W tym czasie częstuje się bliskich czereśniami, a jedząc owoce, wspomina bliskich.
W Bułgarii zmarłych wspomina się także w Dużą Zadusznicę (8 tygodni przed Wielkanocą, je się wtedy żyto) i Zadusznicę na św. Dymitra (w okolicach naszych Zaduszek), kiedy odwiedza się groby bliskich, zapala świecie, a także polewa pomniki winem, symbolizującym krew Chrystusa. Bułgarzy mogą też wypić jeden kieliszek trunku na cmentarzu, ale z innej butelki, niż ta, którą wykorzystali do tradycyjnego rytuału. Podobna tradycja panuje w Gruzji. Gruzini uważają, że w święto zmarłego obowiązkowo należy na cmentarzu wznieść toast winem na jego cześć.
Halloween: Stany Zjednoczone
Halloween (31 października) to drugie co do popularności święto w USA. Jego genezy można dopatrywać się w celtyckim Samhain, a zwyczaj na amerykański kontynent został przeniesiony przez irlandzkich emigrantów w XIX wieku. Dawniej wierzono, że tego dnia duchy zmarłych odwiedzają ziemię. Aby odstraszyć złe moce zakładano maski, hałasowano i zapalano światła. Dziś kostiumy oraz lampiony nadal są popularne, ale Halloween traktowane jest przede wszystkim jako zabawa.
Dia de los Muertos: Meksyk
Dia de los Muertos to święto podzielone na dwie części. Meksykanie wierzą, że dusze dzieci powracają na ziemię 1 listopada, a dorosłych 2. Pierwsza cześć obchodów obchodzona jest więc 31 października, oraz 1 dnia następnego miesiąca i poświęcona jest najmłodszym, nazywanym aniołkami. Druga część, czyli 1 i 2 listopada, dotyczy dorosłych. Meksykańskie święto zmarłych to połączenie hiszpańskich tradycji katolickich i obrządków prekolumbijskich.
Ten czas wypełnia zabawa, radość. W dniach święta królują słodycze, figurki upiorów, czaszki. Wypieka się lukrowany pan de muerto („chleb zmarłych”) oraz uczestniczy w satyrycznych skeczach, zabawach. Mieszkańcy Meksyku specjalnie przygotowują domy na odwiedziny zmarłych. Tworzy ołtarze ku ich czci, które ozdabiają kwiatami (szczególnie aksamitkami), jedzeniem, ulubionymi przedmiotami bliskiej osoby. W niektórych regionach panuje zwyczaj nocnego biesiadowania. Jednym z popularnych dań jest kurczak w czekoladzie.
Obon: Japonia
Obon to jedna z najważniejszych uroczystości w Japonii (lipiec/sierpień). Bywa nazywane Festiwalem Latarni, ze względu na dużą ilość lampionów, towarzyszących obchodom niezwykłego czasu. Japończycy wierzą, że tego dnia duchy przodków odwiedzają żyjących krewnych. Obchody święta trwają 3 dni. Japończycy odwiedzają groby bliskich, ozdabiają domowe ołtarzyki, ustawiają wokół nich lampiony. Światełka zapala się także na nagrobkach oraz w domach, by wskazać drogę zmarłym. Trzeciego dnia należy odprowadzić zmarłych, rodzina z lampionami wyrusza wtedy na cmentarz. Światełka można również puścić na wodzie. Wtedy ma się pewność, że nie tylko dusze przodków, ale i inne duchy, znajdą drogę powrotną.
Ważnym elementem święta jest także tradycyjny, radosny taniec, którym wita się przodków i kończący Obon festiwal Daimonji, podczas którego na 5 wzgórzach Kioto rozpalane są ogniska. Światło ma pokazywać duszom drogę w zaświaty. Ogień na każdej górze zapalany jest o określonej porze i w odpowiedniej kolejności.
Święto zmarłych na świecie: inne kraje
W Hiszpanii w Święto Zmarłych w niektórych miastach rozpala się ogniska, które mają wskazywać zmarłym drogę do domu. Piecze się przy nich jadalne kasztany. Na grobach zamiast zniczy Hiszpanie zapalają najczęściej elektryczne lampki. Podobno niektórzy chroniąc dom przed demonami, wykładają drogę do sypialni kasztanami i polecają się opiece świętego.
Chińczycy obchodzą kilka świąt związanych ze zmarłymi. Jedno z najważniejszych to Qingming (Święto Przodków). Obchodzi się je 15. dnia po równonocy wiosennej. Chińczycy wierzą, że zmarli mają w zaświatach takie same potrzeby, jak żywi. Dlatego też bliscy powinni zaspokajać je, by nie rozgniewać tych, którzy odeszli. Chińczycy, by zapewnić sobie przychylność oraz nie denerwować zmarłych, wybierają się na cmentarz i składają im dary. Najczęściej są to kwiaty, mięso, ryż, jabłka i wino.
Na Filipinach święto ku czci zmarłych obchodzi się 1 listopada. W tym dniu rodziny odwiedzają cmentarze, składają kwiaty, palą świecie, a nawet dekorują miejsca pochówku balonami. Wiele rodzin rozbija namioty przy grobach bliskich i biesiaduje na cmentarzu cały dzień, a nawet i noc.