Święto Trzech Króli: tradycje z różnych stron świata
Jak na świecie obchodzi się święto Trzech Króli? Jakie tradycje kultywuje się w różnych krajach? Sprawdźcie!
Spis treści:
Kiedy obchodzone jest Święto Trzech Króli?
Święto Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia, to jedno z najstarszych znanych świąt chrześcijańskich. Było znane już w III wieku, a jego inspiracją stała się biblijna opowieść o mędrcach ze Wschodu, którzy złożyli pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. W wielu krajach święto jest dniem wolnym od pracy. Jak wygląda w różnych częściach świata? Przedstawiamy najciekawsze tradycje!
Święto Trzech Króli w Polsce
Od kilku lat ciekawym zwyczajem w Polsce jest Orszak Trzech Króli, czyli wielkie jasełka. Wokół nich nadbudowana została cała masa działań kulturalnych, edukacyjnych i społecznych, które mają za cel przywracanie tradycji. Parady organizowane są w miastach całego kraju. W poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, który pokazuje jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Orszakowi towarzyszy szereg innych wydarzeń – konkursy kolęd, pokazy, konkursy na najpiękniejszą szopkę/ gwiazdę betlejemską/tematyczne przebranie. A jak to wygląda w innych krajach? Jak pozostała reszta świata obchodzi święto Trzech Króli? Sprawdźcie!
Święto Trzech Króli na świecie
W święto, podobnie jak w Polsce, na całym świecie organizowane są parady i orszaki przechodzące ulicami miast. Wydarzeniu towarzyszą modlitwy, śpiewy, koncerty oraz inscenizacje. Każdy kraj ma też swoje własne tradycje. Poniżej przedstawiamy najciekawsze z nich.
Czechy
W stolicy Czech w święto Trzech Króli ma miejsce rytualna kąpiel. Śmiałkowie zażywają wodnego pluskania w rzece Wełtawie. W wielu miastach organizowane są Kwesty Trzech Króli.
Francja
W święto Francuzi zajadają się specjalnym plackiem królewskim (galette des rois), przekładanym masą migdałową. Podczas przygotowania smakołyku trzeba w nim ukryć fasolkę, monetę, migdał lub porcelanową figurkę króla. Osoba, która znajdzie skarb zostaje uznana za wyjątkowego szczęściarza, obwołana królem dnia i otrzymuje papierową koronę. Dawnym zwyczajem było dzielenie ciasta na tyle części, ile osób znajdywało się przy stole plus dodatkowy kawałek dla niezapowiedzianego gościa.
Włochy
Święto jest bardzo hucznie obchodzone w Italii. Utarł się tam zwyczaj, że dzieci po przebudzeniu otrzymują skarpety wypełnione słodyczami. Te, które były niegrzeczne dostają „węgiel” – cukier pomalowany na czarno. W Watykanie Włosi świętują ten dzień w barokowych, renesansowych strojach oraz weneckich, karnawałowych maskach. 6 stycznia, podobnie jak w Boże Narodzenie, mieszkańcy Italii, zajadają się drożdżową babką Panettone, która ma w środku orzechy i kandyzowane owoce.
Hiszpania
Na półwyspie iberyjskim wyjątkowe znaczenie ma wigilia święta. W wielu miastach 5 stycznia odbywają się uliczne orszaki, którymi przewodzą oczywiście Kacper, Melchior i Baltazar. To jedno z najbardziej kolorowych i najciekawszych świąt w Hiszpanii. Królowie w Sewilli podróżują złotą karetą, a w Logrono przylatują śmigłowcem! Paradom towarzyszą orkiestry, a dzieciom rozdawane są cukierki i drobne zabawki. Następnego dnia rodziny świętują przy tradycyjnym śniadaniu, a najmłodsi otrzymują prezenty, które upamiętniają dary złożone Jezusowi przez Mędrców.
6 stycznia w Hiszpanii i Meksyku przygotowuje się specjalne ciasto o nazwie „pierścień króla”, które udekorowane jest bakaliami.
Grecja
W Grecji w święto Trzech Króli ma miejsce ceremonia święcenia wody i rytualne kąpiele w morzu. W Cerkwi Objawienie Pańskie świętuje się jako Epifanię lub święto Jordanu. Obchodzi się je 19 stycznia.
Ukraina
Ukraińcy, podobnie ja Grecy, obchodzą święto Trzech Króli 19 stycznia. Zgodnie z tradycją, nie bacząc na przenikliwy chłód, grupa śmiałków odbywa kąpiel w rzece Dniepr. Obrzęd ten dokonywany jest także w stawach, rzekach, jeziorach w całym kraju. Ukraińcy zgodnie twierdzą, że tego dnia woda jest cieplejsza niż zwykle.