Czar minionych lat, czyli święto naszych dziadków
Spis treści:
Czar minionych lat czyli święto naszych dziadków
Babcia i Dziadek to szczególne osoby dla wnuków w każdym wieku. Mali uosabiają z nimi troskę, opiekę, wspólną zabawę. Starszym przywołują na myśl najlepsze wspomnienia z lat beztroskiego dzieciństwa, stanowią autorytet dzięki doświadczeniu i nabytej wraz z wiekiem mądrości życiowej. Niezależnie jednak od wieku dziadkowie kojarzą się z ciepłem domowego ogniska, cierpliwością i ogromnym pokładem miłości. Już niedługo Dzień Babci i Dziadka – pokażmy im, jak bardzo są dla nas ważni.
Krótka historia Święta Babci i Dziadka
Mawia się, że rodzice są od wychowywania a dziadkowie od rozpieszczania. Jest w tym sporo prawdy. Niewątpliwie dziadkowie pełnią ważną rolę społeczną. Przekazują wnukom historie minionych lat, uczą „życia” i obdarzają bezwarunkową miłością. Nic więc dziwnego, że dziadkowie doczekali się swojego święta. Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest na całym świecie. W niektórych krajach dziadkowie świętują je tego samego dnia, w Polsce Dzień Babci przypada na 21 stycznia, a Dzień Dziadka na 22 stycznia. Pierwszy Dzień Babci w naszym kraju obchodzony był w 1965 roku, kiedy to wielkiej aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej wręczono na scenie tort z napisem „Dla Babci”. Pomysł spodobał się na tyle, że od 1966 roku ogłoszono Dzień Babci. Dzień Dziadka został wprowadzony później. Początkowo miał przypadać na 30 maja (dzień urodzin Mieczysława Fogga), jednak ostatecznie termin ten się nie przyjął. Samo święto zostało wprowadzone do Polski dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku. Dziś każdy wnuk wie, by pod koniec stycznia pamiętać o Babci i Dziadku.
Pomysł na prezent dla babci i dziadka
Babcia i Dziadek kiedyś i dzisiaj to zupełnie inne osoby. Postęp medycyny, większa świadomość dbania o zdrowie, lepsza sytuacja ekonomiczna sprawiły, że osoby starsze obecnie aktywnie uczestniczą w życiu społecznym. Oddają się swoim pasjom, podróżują, dokształcają się na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
Dzisiejsi dziadkowie kojarzą się bardziej z partnerami i autorytetami niż z siedzącymi w bujanym fotelu dziadziusiami. Dlatego prezent z okazji ich święta powinien być przemyślany i zaskakujący. Może to być np. elektryczny koc, komórka dla seniorów lub fotoksiążka. Doskonałym pomysłem jest także ramka z wifi, na którą można w każdej chwili wysyłać zdjęcia. Dzisiejsi Dziadkowie są także bardziej otwarci na nowości – warto więc pomyśleć o zaproszeniu ich na kolację, gdzie serwują jakąś oryginalną kuchnie. Może okazać się, że sushi czy tajskie specjały przypadną im do gustu.
Każda kobieta niezależnie od wieku lubi oddać się w ręce specjalisty, który zadba o jej ciało. Voucher na zabiegi pielęgnacyjne w salonie kosmetycznym, dzień w SPA, masaż, może okazać się strzałem w dziesiątkę przy wyborze prezentu dla Babci. Dziadek także może poczuć się w tym dniu wyjątkowo – jeśli ma brodę ucieszyć go może wizyta w salonie stylizacji brody, jeśli nie jest zwolennikiem zarostu możesz zafundować mu masaż relaksacyjny.
Dziadkowie spędzają aktywnie czas – może zafundować im lekcje golfa, tenisa lub squasha? Bardzo dobrym pomysłem może się także okazać prezent wykonany własnoręcznie (tzw. Prezenty DIY), np. płyta CD z rodzinnymi zdjęciami, ze specjalnie zdobioną okładką. Możemy uporządkować zdjęcia w sposób chronologiczny, najpierw zdjęcia z młodości dziadków, następnie nasze zdjęcia. Możemy także nagrać płytę z ich ukochanymi przebojami. Takie prezenty własnoręcznie zrobione są najbliższe sercu, zwłaszcza jeśli zrobione są przez dzieci. Zapewne każda Babcia i Dziadek wzruszą się, gdy ich mały wnuczek czy wnuczka wręczą mu swoje dzieło.