Święta – zrób to sama
Jak przygotować niepowtarzalne dekoracje świąteczne? Najlepiej wykonać je samodzielnie. Wypróbuj nasze wskazówki!
Wielki krokami zbliżają się święta, a wraz z nimi niepowtarzalna atmosfera, zapach pierników oraz pięknie przystrojone domy. Jak przygotować niepowtarzalne ozdoby bożonarodzeniowe ? Najlepiej wykonać je samodzielnie.
Mimo, że przedświąteczny okres to przeważnie nawał obowiązków, warto w przygotowania zaangażować całą rodzinę i spędzić ten czas wspólnie. Nie tylko porządki pójdą sprawniej, ale również dekorowanie domu. Jeśli ozdoby przygotujemy samodzielnie – będą robiły jeszcze większe wrażenie.
Idą święta, idą święta
Choć wiele osób ogranicza się jedynie do świątecznego drzewka, kilka dodatków wprowadzi do mieszkania zupełnie inny nastrój. Wystarczy wieniec na drzwiach wejściowych lub papierowe dekoracje powieszone pod sufitem. W przygotowanie takich ozdób możemy zaangażować najmłodszych. Wystarczy kolorowy papier, klej i nożyczki, a dzieciaki będą miały zajęcie, podczas gdy dorośli będą się krzątać w kuchni. Coraz chętniej ozdabiamy również okna. Możemy dekorować bezpośrednio szyby (np. z pomocą wycinanek lub specjalnego spreju), albo powiesić na tasiemkach przytwierdzonych do karnisza kolorowe bombki. Szczególnie urokliwe będą dekoracje z cytrusów ponadziewanych goździkami. Patera z ozdobionymi w ten sposób owocami będzie nie tylko ciekawe wyglądać, ale również wypełni pomieszczenie przyjemnym zapachem..
Choinkowy zawrót głowy
Święta to przede wszystkim choinka mieniąca się wszystkimi kolorami. W tym roku jednak zamiast przystrajać ją tradycyjnie bombkami – puśćmy wodze fantazji. Powieśmy plasterki suszonej pomarańczy i kilka samodzielnie wykonanych ozdób. Mogą to być dekoracje z papieru, pomalowane farbami łupiny orzechów, szyszki lub figurki z masy solnej. O pomoc poproście przede wszystkim dzieci. – Do przygotowania choinkowych ozdób wystarczą proste artykuły plastyczne takie jak masa papierowa czy farby – podpowiada Marzanna Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus. – Wbrew pozorom nie są to prace czasochłonne, gdyż farby czy pastę modelarską kupimy gotowe, podobnie jak masę papierową, która w opakowaniu zawiera nawet odpowiednią ilość wody – dodaje.
Masa solna lub modelina pomoże wykonać urocze przywieszki do prezentów, które pomalujemy po wyschnięciu. Wystarczy ulepić z nich płaskie okręgi, gwiazdki lub serduszka i przewlec je tasiemkę. Gotowe możemy wykorzystać do dekoracji paczuszek z domowymi wypiekami lub drobnymi podarunkami, które rozdamy sąsiadom albo najbliższym.
Magia świątecznego stołu
Bardzo ważnym elementem każdego święta są ozdoby na stole. Szykując dekoracje musimy jednak pamiętać, że nie mogą one utrudniać spożywania wigilijnych potraw, dlatego np. świeczki warto stawiać w bezpiecznej odległości. Praktycznym rozwiązaniem są serwetki złożone w fantazyjny sposób, niewielki stroik przy każdym nakryciu lub jedna, większa ozdoba postawiona w rogu. Możemy wykonać ją samodzielnie z krótkich gałązek świerkowych, przystrojonych papierowymi dekoracjami lub laskami cynamonu. Inna propozycja? Poprosić nasze pociechy o samodzielne wykonanie świątecznych kartek z krótkimi życzeniami, które ułożymy przy każdym nakryciu. Taki upominek z pewnością spodoba się wszystkim gościom.
Kreatywne pakowanie
Opakowanie jest równie ważne, co sam prezent. Im bardziej pomysłowe, nietypowe – tym większe wrażenie zrobi pod choinką. Obecnie coraz chętniej decydujemy się na paczki w stylu DIY (z ang. zrób to sam). Pakowane nierzadko w szary papier, dekorujemy samodzielnie wykonanymi przywieszkami z modeliny lub plasteliny oraz parcianymi tasiemkami. Do pakowania możemy również wykorzystać szmaciane torebki z wyszytymi imionami, drewniane skrzyneczki pomalowane farbami lub nawet zwykłą gazetę i elegancką, czarną wstążkę. Również tutaj przyda się pomoc maluchów. Wypiszą życzenia, przyczepią przywieszki i pomogą wiązać kokardy.- Zaangażowanie dzieci w świąteczne przygotowania nie tylko zapewni im zajęcie i pozwoli uniknąć zdania „mamo, nudzę się”, ale przede wszystkim sprawi, że poczują się potrzebne i ważne – podsumowuje Raczkiewicz.