Święta nie całkiem tradycyjne

Tradycja Bożego Narodzenia to nie tylko karp, strojenie domu ozdobami bożonarodzeniowymi, choinka i tłumy w centrach handlowych. Wszyscy cieszymy się na nadchodzące święta. Niektórzy również dlatego, że już za tydzień znajdą się z dala od mrozu, śniegu i stresujących przygotowań.

Święta nie całkiem tradycyjne

 

Grudzień kojarzy się nam najczęściej ze śniegiem, długimi i mroźnymi wieczorami oraz z gorączkowymi przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia. Jednak długie godziny spędzone na  gotowaniu wigilijnych potraw, generalne porządki przed przyjazdem gości, a także szukanie odpowiednich prezentów dla najbliższych, mogą skutecznie zepsuć świąteczną atmosferę. Obecnie, coraz większa liczba osób decyduje się na spędzenie świąt za granicą. W ten sposób mogą uciec od „świątecznej gorączki”, zwiedzić nowe miejsca i poznać bożonarodzeniowe tradycje panujące w innych krajach.

„Okres świąteczno-noworoczny to dobra okazja, aby wyjechać w ciepłe lub egzotyczne miejsca.” – mówi Beata Kalitowska, dyrektor zarządzająca ERV w Polsce – „To też doskonała okazja do poznania odległych zwyczajów i kultur.  Pamiętajmy jednak podczas takich podróży o tym, co w świętach najważniejsze czyli bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich.”

Święta w sandałach

Jednym z miejsc, w których można nieszablonowo spędzić Boże Narodzenie jest Meksyk. W grudniu panują tam bowiem upały, a zamiast białego puchu możemy spodziewać się różnych rodzajów zielonej roślinności. Święta w Meksyku to czas równie uroczysty, ale tamtejsze tradycje zdecydowanie odbiegają od znanych nam zwyczajów.

Ten szczególny okres rozpoczyna się już 12 grudnia, świętem Matki Boskiej z Gwadelupy, patronki Państwa. Meksykanie pielgrzymują wówczas do sanktuarium w Mieście Meksyk i modlą się wspólnie o szczęście dla siebie i swoich bliskich. Od 16 do 24 grudnia wspomina się wędrówkę Maryi i Józefa do Betlejem. Codziennie jedna z rodzin w mieście, w którym odbywa się procesja, przyjmuje osoby przebrane za Świętą Rodzinę pod swój dach, a także zaprasza towarzyszących im pielgrzymów na skromną wieczerzę. Dla dzieci przygotowuje się natomiast „piniaty” – specjalne figury wykonane z gipsu bądź utwardzonej masy papierowej, wypełnione słodyczami, które dzieci chętnie rozbijają, by móc dobrać się do słodkiego wnętrza. Procesje te są niezwykle widowiskowe i stanowią ogromną atrakcję dla zagranicznych turystów.

Tradycyjna potrawą wigilijną jest pieczony indyk w czekoladzie, a do picia serwuje się owocowy poncz z dodatkiem tequili lub rumu, co może być ciekawą alternatywą dla polskich śledzi i kompotu z suszu. Jest też choinka, przystrojona bombkami i lampkami. Prezenty przynosi, podobnie jak u nas – Święty Mikołaj, jednak jest to stosunkowo nowa tradycja, która obecna jest jedynie w niektórych rodzinach.

Ciekawostkę może stanowić Święto Niewiniątek, obchodzone 28 grudnia, dla upamiętnienia wszystkich dzieci, zabitych przez Heroda. Co może się wydawać zaskakujące, dzień ten jest podobny do znanego nam Prima Aprilis – Meksykanie robią wówczas różnego rodzaju żarty swoim bliskim i znajomym. Wybierając się do Meksyku w czasie świąt dobrze jest pamiętać o tej tradycji, ponieważ sami możemy paść ofiarą jakiegoś niewinnego psikusa. Nie należy się wówczas obrażać, przecież to jedna z bożonarodzeniowych tradycji!

Cerdo asado zamiast karpia

Innym krajem, w którym święta mogą nabrać nowej jakości jest Republika Dominikańska. Mieszkańcy tego państwa obchodzą Boże Narodzenie radośnie, o czym świadczą przystrojone drzewka, ulice czy obecne na każdym kroku kwiaty, znane u nas jako Gwiazda Betlejemska. Rodzimy klimat świąt można odnaleźć z szopkach, które obowiązkowo powinny znaleźć się pod każdym świątecznym drzewkiem. Szczególnie popularne są kolędy (aguinaldos), śpiewane przez wędrujące od domu do domu grupki śpiewaków. Egzotyczni kolędnicy są częstowani napojem imbirowym, rumem lub kawą, a po drodze przyłączają się do nich turyści oraz mieszkańcy.

Oprócz karnawałowego charakteru świąt, znaczną odmianą są serwowane potrawy. Wspomniane cerdo asado to pieczona wieprzowina podawana z ciasteczkami bananowymi wypełnionymi farszem mięsnym. Oprócz tego na świątecznym stole można znaleźć pieczonego kurczaka, tropikalne warzywa, zapiekane z mięsem w skórkach od bananów i różne wariacje na temat dobrze nam znanej sałatki jarzynowej, gdzie zamiast tradycyjnych warzyw pojawiają się rodzynki, orzechy czy parmezan.

Święta to nie tylko prezenty, błyskotki i pracochłonne przygotowania, ale przede wszystkim dobrze spędzony czas, który pozytywnie nastraja na kolejny rok. Dlatego warto spędzić je wyjątkowo, z myślą o sobie i swoich bliskich.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (206 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...