Święta za granicą – nowa moda wśród młodych ludzi

Coraz większą popularnością wśród młodych ludzi cieszy się spędzanie świąt Bożego Narodzenia za granicą. Nie chodzi jednak o wyjazd na świąteczną kolację czy sylwestrową zabawę do zagranicznych przyjaciół czy rodziny, lecz zamienienie tradycji na tropikalny urlop lub poznawanie zwyczajów świątecznych innych kultur.

 

Święta za granicą – zmiana zwyczajów Polaków

Można powiedzieć, że spędzanie Bożego Narodzenia staje się nową modą wśród młodych ludzi. Słabną więzi rodzinne, a także przywiązanie do tradycji. Choć przyjmuje się, że większość Polaków to katolicy, w rzeczywistości jednak jest ich znacznie mniej niż wskazują statystyki. Szczególnie wśród ludzi młodych odsetek wierzących maleje. Coraz częściej wybierają więc oni w okresie świąt wyjazd do ciepłych krajów lub po prostu zwiedzanie Europy.

Czy to na spędzenie świąt tradycyjnie, czy na zorganizowanie super wycieczki, potrzebne są pieniądze. Faktem jest, że coraz więcej Polaków wydaje w okresie świątecznym więcej pieniędzy, niż realnie posiada. W tym okresie szczególnym zainteresowaniem cieszą się takie rozwiązania jak świąteczny kredyt w banku, pożyczka na dowód czy zakupy na raty. Święta w coraz mniejszym stopniu stają się symbolem rodzinnego ciepła, w coraz większym zaś – świętem konsumpcji.

Święta za granicą – gratka dla biur podróży

Na bieżąco z trendem pozostaje także branża turystyczna, oferując świąteczne wyjazdy. Trwają one zwykle około 7 dni – wyjazd planowany jest na 24 grudnia, powrót – zaraz przed sylwestrem lub też na początku nowego roku. Biura podróży prześcigają się w oferowaniu klientom promocji na takie świąteczne urlopy. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się tropiki, w któryvh Polacy lubią odpoczywać zimą.

Święta za granicą – Europa pozostaje w cenie

Młodzi lubią też poznawać inne kultury i ich zwyczaje – nawet u naszych najbliższych sąsiadów święta spędza się nieco inaczej niż w ojczyźnie. Popularnym celem wyjazdów jest Francja, oferująca świąteczne przysmaki, Holandia pełna lodowisk, festiwalów i z minimalną dawką atmosfery Bożego Narodzenia, a także Norwegia, gdzie w tym okresie powstaje największe na świecie piernikowe miasteczko. Każdy z europejskich krajów oferuje własne, niepowtarzalne atrakcje. Nic dziwnego, że dla wielu młodych są znacznie bardziej pociągające niż świąteczna nuda w prowincjonalnym miasteczku.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (153 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Wanda  26 października 2016 18:04

  A ja tam sobie nie wyobrażam takich Świąt z dala od rodziny. To zazwyczaj jedyna okazja, żeby spotkać się ze wszystkimi na raz, tym bardziej jak ma się dużą rodzinę. Oczywiście fajnie jest poznawać nowe miejsca i zwyczaje, ale nie zapominajmy, że my również mamy piękne tradycje, których na pewno zazdroszczą nam inne kraje.

  Odpowiedz
  • Aneta  27 października 2016 12:02

   Otóż to! Ja tam też jestem raczej tradycjonalistką 🙂 Za granicę to mogę sobie polecieć w każdym innym czasie, niekoniecznie w Święta. Chyba, że razem z caaaaałą rodziną 🙂

   Odpowiedz
 2. martucha180  26 października 2016 19:24

  Nawet nie tyle za granicą, co poza domem, by nie stać przy garach, tylko cieszyć się atmosferą świąt i odpocząć od codziennego zabiegania. Dużo Polaków, z roku na rok coraz więcej spędza święta w Polsce, ale w hotelach i zajazdach.

  Odpowiedz
 3. stokrotkapolna  27 października 2016 06:54

  Też nie wyobrażam sobie świąt z dala od domu. Bez rodziny. Święta to jednak nasza tradycja, z pokolenia na pokolenie. I trzeba ją pielęgnować. Na wyjazd za granicę jest inny czas i termin.

  Odpowiedz
  • ewalub  27 października 2016 15:15

   Również stawiam na rodzinę. Dla mnie święta spędzone w domu są najlepsze. Chociaż zmieniamy te domy. Raz u moich rodziców, raz u rodziny męża, ale zawsze z najbliższymi

   Odpowiedz
 4. kasia87g  27 października 2016 17:33

  jak święta to tylko w domu z rodziną! a w ciepłe kraje mogę sobie pojechać na urlop, tradycja jest ważna i trzeba ją pielęgnować bo bez tego świat zmarnieje

  Odpowiedz
 5. Jaworka  29 października 2016 20:01

  Na takie wyjazdy mogą pozwolić sobie młodzi ludzie bez dzieci i nie dziwię sie teraz tak dużo czasu spędzamy w pracy że kilka dni wolnego w święta i można wyjechać. Ja mimo że celebruję święta to też czasem chętnie bym gdzieś wyjechała na gotowe i odpocząć a nie przed świętami latać po sklepach myśleć co ugotować upiec a czasami jeszcze i przy gościach sie nalatać i po świętach przydał by się wtedy urlop na odpoczynek

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany