Światowy Dzień Walki z Otyłością

Spis treści:

Otyłość to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jak wynika ze statystyk, skala problemu jest z roku na rok coraz większa. Aby zwrócić uwagę na problem i zwiększyć świadomość społeczną w kwestii prawidłowego odżywiania, 24. października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Światowy Dzień Walki z Otyłością

 

Przyczyny nadwagi

Nadmierne kilogramy mogą być wynikiem stresu, czynników genetycznych, psychologicznych, a także zaburzeń gospodarki hormonalnej. Jednak najczęstszą przyczyną nadwagi są nieprawidłowe nawyki żywieniowe, przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. – Z naszego doświadczenia wynika, że większość osób, które zgłaszają się do dietetyka z problemem nadwagi, nie przestrzega podstawowych zasad zdrowego odżywania. Zapominamy o regularnym spożywaniu pięciu posiłków dziennie, pijemy zdecydowanie za mało wody mineralnej, chętnie sięgamy po wysokokaloryczne dania. A jeśli chcemy schudnąć, decydujemy się na restrykcyjne diety, niedopasowane do naszego organizmu, a tym samym nieprzynoszące trwałych efektów – mówi Zofia Urbańczyk, dietetyk z Centrów Naturhouse.

Coraz częściej otyłość dotyka także najmłodszych. Znikoma aktywność fizyczna i niewłaściwe nawyki żywieniowe to główne przyczyny nadwagi wśród dzieci. Błędne przekonanie rodziców o tym, że „z otyłości się wyrasta” oraz brak kontroli nad tym, w jaki sposób odżywia się ich dziecko potęgują skalę problemu. Brakuje również odpowiedniej edukacji dotyczącej zasad zdrowego odżywiania. – Młody organizm potrzebuje do prawidłowego rozwoju regularnych posiłków bogatych we wszystkie składniki odżywcze. Na talerzu dziecka powinny znaleźć się zarówno węglowodany, jak również porcja białka, nabiał i warzywa – mówi Zofia Urbańczyk, dietetyk z Centrów Naturhouse.

 

Czym skutkuje otyłość?

Nadwaga ma szczególnie negatywne konsekwencje w przypadku dzieci i młodzieży. Otyli  nastolatkowie zmagają się ze złym samopoczuciem, apatią, niską sprawnością fizyczną i brakiem akceptacji wśród rówieśników. Ponadto zbędne kilogramy uniemożliwiają prawidłowy rozwój młodego organizmu. – Nadmierne kilogramy wpływają zarówno na nasz wygląd, jak i kondycję całego organizmu. Problemy z cerą, wypadające włosy, nadmierna potliwość, cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, układu pokarmowego, nowotwory czy zwyrodnienia kręgosłupa to tylko część zagrożeń wynikających z otyłości – przestrzega Zofia Urbańczyk z Naturhouse.

 

Gdzie szukać wsparcia?

Pierwszym krokiem do skutecznej walki z uciążliwym problemem jest poznanie jego przyczyn. Dobrą ku temu okazją jest zainicjowana przez przez Centra Dietetyczne Naturhouse ogólnopolska kampania „Uwaga Nadwaga”. W ramach trwającej do końca listopada akcji można skorzystać z bezpłatnych konsultacji połączonych z pomiarami ciała oraz badaniami zawartości tkanki tłuszczowej i wody metabolicznej w organizmie. Dodatkowo Centra Naturhouse organizują bezpłatne prelekcje na temat zasad zdrowego odżywania. Spotkania z udziałem dietetyków odbywają się w szkołach, przedszkolach i miejscach pracy. Cały program objęty jest patronatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Więcej informacji można uzyskać na stronie akcji: www.uwaganadwaga.com.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (203 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany