Światowy Dzień Pluszowego Misia – prawdziwe gwiazdy ekranu i mody! Czy znasz je wszystkie?
25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia, który celebrowany jest na całym świecie już od ponad 20 lat. To idealna okazja, aby przypomnieć sobie znane postaci niedźwiadków ze świata bajek czy książek. Wiele misiów stało się kultowych i rozpoznawalnych na całym świecie, a co więcej – zainspirowało świat mody. Sprawdźcie czy znacie je wszystkie!
Spis treści:
Światowy Dzień Pluszowego Misia – skąd się wziął i jak jest celebrowany?
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiony został w 2002 roku i od tamtej pory jest celebrowany w wielu krajach. Imprezy tematyczne w szkołach i przedszkolach z tej okazji to już tradycja podobnie jak przynoszenie przez dzieci do placówek swoich ulubionych maskotek. Warto wiedzieć, że pierwowzór pluszowego misia sięga XIX wieku. To właśnie wtedy zabawka została stworzona przez Margaret Steiff, niemiecką inwalidkę, która szyła pluszaki w formie zwierzątek.
Kiedy pierwsze egzemplarze misia wystawiono na targach w Lipsku w 1903 roku skradły one serca Amerykanów, którzy szybko podchwycili pomysł. Inna, bardziej rozpowszechniona historia powstania pluszowego misia mówi o tym, że pewnego dnia podczas polowania towarzysz Teodora Roosvelta postrzelił małego misia. Polityk jednak nakazał uwolnić zwierzę. Kiedy grafika obrazująca ów zdarzenie ukazała się na łamach „The Washington Post” zainspirowała Morrisa Mitchoma do stworzenia popularnych dziś maskotek o imieniu „Teddy”. Oczywiście za przyzwoleniem prezydenta.
Sławne misie z książek, bajek i filmów
Historia Teddy’ego inspiruje od lat, a dzięki niej wiele postaci misiów z książek i bajek stało się kultowych. Inne, choć nie pojawiają się licznie w sklepach i nie są obiektem zachwytu wśród najmłodszych żyjących w czasach obecnych nadal są żywe we wspomnieniach dorosłych, którzy wychowali się na bajkach z misiami w roli głównej. Dlatego przygotowując się na Światowy Dzień Pluszowego Misia przypominamy słynne niedźwiadki z literatury i szklanych ekranów.
Miś Paddington
Historia o uroczym niedźwiadku, który przybył do Anglii z Peru i zamieszkał wraz z rodziną państwa Brown zyskała fanów na całym świecie. Na uwagę zasługuje fakt, że szczególną słabość do tytułowej postaci z bajki miała Królowa Elżbieta II. W sieci znaleźć można nagranie jak królowa wraz z misiem pije jubileuszową herbatkę w Pałacu Buckingham. Misia Paddingtona stworzył angielski pisarz Michael Bond. Ponoć w 1956 roku zobaczył on samotnie leżącą maskotkę w jednym z londyńskich sklepów. Kupił więc ją i ofiarował swojej żonie. Pierwsza książka o Paddingtonie ukazała się dwa lata później.
Kubuś Puchatek
To kolejne dzieło powstałe w Wielkiej Brytanii. Postać Winnie-the-pooh, czyli niesfornego misia została stworzona przez pisarza Alana Alexandra Millne’a. Mało kto wie, że jego pierwowzorem była niedźwiedzica Winnipeg. Została ona przywieziona z Korpusu Weterynaryjnego Kanady do londyńskiego ZOO i stała się ulubienicą 4-letniego syna pisarza. Pierwsza część przygód o Kubusiu Puchatku ukazała się 14 października 1926. Od tamtej pory niezmiennie gości on w świadomości kolejnych pokoleń doczekując się nie tylko kolejnych wydań literackich, ale także wielu ekranizacji i adaptacji teatralnych.
Miś Uszatek
Sławny miś z klapniętym uszkiem, który skradł serca dzieci w latach 80-tych to jedna z kultowych postaci czasów PRL’u, do których często wracamy myślami. Bajka powstała na podstawie książki z 1957 roku autorstwa Czesław Janczarskiego. Ilustratorem był Zbigniew Rychlicki. Dziś misia można często spotkać w sklepach z zabawkami retro, co udowadnia, że sława Uszatka mimo upływu lat nie mija. Wygląda więc na to, że wiele osób nadal tęskni za niedźwiadkiem, który zapewniał, że „dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”.
Gumisie
Misiami, które nie zdecydowały się na karierę solo były Gumisie. Bajka będąca owocem studia Disneya także należała do znanych seriali animowanych dla dzieci w latach 80-tych i 90-tych. Wydaje się jednak, że główni bohaterowie nie zrobili tak zawrotnej kariery jak wymienieni wyżej poprzednicy, choć hasło „sok z gumijagód” na stałe zagościło w słowniku wielu osób.
Miś Coralgol
Wielu osobom mogło się wydawać, że miś Coralgol pochodzi z Polski. Tak naprawdę jednak jego postać została stworzona przez francuską pisarkę Olgę Pouchine w latach 50-tych XX wieku. Serial lalkowy o jego przygodach z kolei powstał w łódzkiej wytwórni Se-ma-for. Doczekał się aż 53 odcinków, a w kolejnych latach także trzech pełnometrażowych filmów.
Światowy Dzień Pluszowego Misia – niedźwiadki w świecie fashion
Co zaskakujące, pluszowe misie nieustannie inspirują nie tylko twórców bajek, ale także projektantów. Ich wizerunek pojawia się nie tylko na ubraniach, ale także na biżuterii.
Miś ze sweterka Ralpha Laurena
To chyba najbardziej rozpoznawalny miś na odzieży. Co ciekawe, powstał on dzięki pomysłowi brata projektanta. Podobno kiedy otrzymał on misia marki Steiff ubranego na jego podobieństwo to właśnie wtedy zrodził się pomysł, aby ów pluszak pojawił się na ubraniach marki. Ostatecznie kolekcja Polo Bear Ralpha Laurena pojawiła się w latach 90-tych, a uroczy niedźwiadek od tamtej pory pojawiał się w wielu modowych odsłonach, zarówno w kolekcji damskiej, jak i męskiej.
Miś Uszatek w kolekcji Tatuum
Na przypomnienie wszystkim misia Uszatka zdecydowała się jakiś czas temu marka Tatuum. Niedźwiadek, który znany jest wszystkim z dobranocki sławnej w latach 80-tych powraca więc w wielkim stylu. Zdobi bluzy, swetry, kardigany a nawet piżamy marki.
Więcej o kolekcji przeczytasz tutaj:
Logo misia w Moschino
Niedźwiadek zainspirował także markę Moschino. Miś pojawiał się wielokrotnie na odzieży marki, jednak największym zaskoczeniem było pojawienie się go pod postacią…perfum. Flakonik umieszczony w pluszaku to niestandardowy pomysł na opakowanie zapachu. Twarzą tych wyjątkowych perfum została Isabeli Fontana, która w kampanii reklamowej została ubrana w sukienkę z łańcuchem z misiów. Dla tych, którzy na pierwszy rzut oka mogliby pomyśleć, że w opakowaniu jest pluszak na ubranku misia-flakonu widnieje napis „This in not a Moschino toy”. I wszystko jasne.
Symbol misia w kolekcji Tous
Symbol misia to także znak rozpoznawczy marki biżuteryjnej Tous. Miłośnicy słodkiego niedźwiadka mogą kupić naszyjniki, kolczyki, bransoletki czy nawet zegarki z misiem w wielu wersjach kolorystycznych.
Miś Jasia Fasoli – postać kultowa
Na koniec nie sposób nie wspomnieć o jednym z bardziej kultowych misiów, który doczekał się swoich wielu kopii na całym świecie. Mowa oczywiście o ukochanym pluszaku Jasia Fasoli, w którego wciela się Rowan Atkinson. Niezbyt urodziwy i dość stary niedźwiadek był znakiem rozpoznawczym głównego bohatera tego brytyjskiego serialu komediowego. Miś Teddy, bo tak nazywał swoją przytulankę Jaś Fasola stał się na tyle kultowy, że wielu twórców zajmujących się rękodziełem zdecydowało się go odwzorować. Szydełkowe dzieła na podobieństwo oryginalnej maskotki do dziś można kupić w internecie. I co nie powinno dziwić – ponoć nadal rozchodzą się jak przysłowiowe „gorące bułeczki”.
Misie w świecie sztucznej inteligencji
Misie są także wdzięcznym obiektem dla generowania słodkich obrazów z ich podobiznami . Oto kilka zabawnych próbek :
Dlaczego tak kochamy misie?
Pluszowe misie dla dzieci to przyjaciele, powiernicy najskrytszych sekretów i towarzysze do spania. Działają uspokajająco na najmłodszych, pobudzają wyobraźnię i uczą troski o innych. Ich rola w życiu dzieci jest więc ogromna. Zatem poświęcenie im jednego dnia w kalendarzu wyjątkowych świąt po prostu im się należy.