Światowy Dzień Chleba – chrupiący i świeży chleb własnego wypieku

16 października obchodzimy Światowy Dzień Chleba. Przeciętny Polak zjada go rocznie niemal 40 kg. To nieodłączny towarzysz naszych kulinarnych doznań. Z okazji dzisiejszego Święta, wzięłyśmy pod lupę pieczywo! Podpowiadamy jakie wybrać i jak samodzielnie wypiec pachnący i świeży bochenek!

W marketowych chlebach coraz częściej znajdujemy składniki, których nie powinno być w pysznym pieczywie – polepszacze smaku, spulchniacze, emulgatory, konserwanty. A gdyby tak samodzielnie upiec chleb? Wtedy mamy pewność składników i dokładnie wiemy, co jemy! Wypiekanie chleba to zawsze świeże i po prostu smaczniejsze pieczywo, które może przygotować każdy, w dodatku taniej.

Fot. mat. nadesłane

Jaki chleb jest najlepszy?

Nie ma jednej odpowiedzi na te pytania: Na zakwasie czy na drożdżach? Ciemny, a może jasny? Chleb przygotowany na zakwasie jest bardziej zbity i dłużej nadaje się do spożycia. Chleb wypiekany na drożdżach to aktualnie o wiele popularniejsze rozwiązanie. Jest o wiele szybszy w przygotowaniu. Pieczywo ciemne powstaje z mąki pszennej, żytniej lub mieszanej. Najczęściej określa się je mianem razowego, co oznacza, że do produkcji została wykorzystana mąka razowa, czyli jednokrotnie mielona. Pieczywo jasne powstaje z oczyszczonej, białej mąki. Jest delikatniejsze, ale ma nieco mniej właściwości odżywczych. Wszystko zależy więc od naszych preferencji.

Wybierz mąkę

Pozornie wypiekanie chleba nie jest jakąś szczególnie trudną czynnością. Jest jednak bardzo czasochłonne. przed rozpoczęciem wypieku należy dobrać odpowiednie składniki. Dobry przepis to wyłącznie połowa sukcesu, bo ogromne znacznie odgrywa mąka.
Wybór mąki determinuje smak chleba, jego konsystencję i trwałości. Najprostsza zasada mówi, że im wyższy wskaźnik, tym pieczywo będzie ciemniejsze, a poziom zmielenia mniejszy. Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, najlepiej byłoby wykorzystać do pieczenia mąkę o najwyższym wskaźniku, jednak nie do wszystkiego sprawdzi się równie dobrze.

Wśród najpopularniejszych rodzajów można wymienić:

  • chleb z mąki pszennej – miękki i smaczny, ale mniej sycący i z niewielką ilością błonnika, bogaty w błonnik, białka i składniki mineralne chleb z mąki orkiszowej,
  • chleb z mąki żytniej, który ze względu na niski indeks glikemiczny polecany jest cukrzykom,
  • chleb z mąki bezglutenowej – kukurydziana, gryczana czy amarantusowa mąka może z powodzeniem zastąpić te trzy powyższe.

Można też mieszać różne mąki, np. mąka żytnia pomieszana z pszenną. Na początek warto sięgnąć do mąki pszennej, która jest bardzo plastyczna i wybacza wiele błędów.

Ręcznie czy mikserem?

Ciasto można wyrabiać ręcznie lub mikserem planetarnym. Ręczne wyrabianie ciasta jest zadaniem pracochłonnym i wymaga sporej wprawy, za to mikser jest w stanie zrobić to praktycznie samodzielnie, a nasza rola kończy się na dodaniu składników do misy. Decydując się na wyrabianie ciasta przy użyciu miksera planetarnego, warto kupić model, który podoła temu zadaniu. Ważna jest przede wszystkim moc samego urządzenia – minimum to 1000 W. Oferty producentów są w tym momencie tak szerokie, że dobre i sprawdzone urządzenie można kupić już za ok. 600 zł. Jeśli zastanawiasz się poważnie nad regularnym pieczeniem chleba, warto postawić na urządzenie, które może Ci w tym pomóc. Jeśli nie jesteś przekonana, siła własnych rąk, powinna Ci wystarczyć.

Przepis na domowy chleb

Mamy dla Ciebie przepis, który z pewnością pomoże Ci przygotować domowy chleb, nawet jeśli będziesz robić to po raz pierwszy. Przepis powstał pod kątem korzystania z robota, ale można go wykonać ręcznie na podstawie tych samych składników i wykonując ręcznie poszczególne czynności.

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej chlebowej (typ 750 lub 850),
  • 25 g świeżych drożdży,
  • 1 płaska łyżka cukru,
  • 270 ml letniej wody,
  • 1 łyżka miękkiego masła,
  • 1 łyżeczka soli,
  • opcjonalnie do ulubione ziarna (słonecznik, mak, sezam).

Wykonanie:
Do misy dodajemy drożdże, cukier, łyżkę mąki i letnią wodę (100 ml), dokładnie mieszamy i odstawiamy na 10 minut. Do drugiej misy przesiewamy przez sito pozostałą mąkę, dodajemy wodę (170 ml), masło, sól i wyrośnięty rozczyn. Wyrabiamy do momentu uzyskania elastycznej, plastycznej masy i odstawiamy ciasto przykryte ściereczką na godzinę. Wyrośniętą masę przekładamy do formy i odstawiamy na pół godziny. Rozgrzewamy piekarnik do 220°C, delikatnie nacinamy z wierzchu masę i lekko zwilżamy wodą za pomocą pędzelka. Posypujemy chleb ziarnami i przekładamy do piekarnika. Czas pieczenia: 20 minut.

Smacznego!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (68 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...