Światowa premiera książki o Harrym Potterze w … portugalskim Porto. Dlaczego?

Portugalskie Porto jak magnes przyciągnie fanów Harrego Pottera do legendarnej księgarni Livraria Lello, będącej inspiracją dla J.K. Rowling. To tutaj odbędzie się premiera najnowszej książki o dorosłym już czarodzieju.

A_Livraria_Lello_e_IrmaoKsięgarnia Livraria Lello fot. www.en.wikipedia.org (licencja Cc-by-sa-3.0)

Angielską wersję długo oczekiwanej, ósmej już części sagi o Harrym Potterze – „Harry Potter and the Cursed Child – Parts I & II”, napisaną przez Jacka Thorne’a na podstawie sztuki teatralnej, będzie można nabyć w nocy z 30 na 31 lipca br. w portugalskim Porto.

 

Livraria Lello e Irmão (www.livrarialello.pt), jedna z najpiękniejszych i najstarszych portugalskich księgarni, otworzy swoje podwoje, kiedy zegar na pobliskiej, 76-metrowej wieży Torre dos Clérigos wybije północ. Nie jest tajemnicą, że wyjątkowy wystrój tej dwupoziomowej księgarni, z charakterystycznymi, czerwonymi schodami, drewnianą balustradą, misternymi zdobieniami oraz ogromnym witrażem na suficie, stał się inspiracją dla J.K. Rowling. Autorka mieszkała przez jakiś czas w Porto i pisała swoją książkę m.in. w kawiarence na górnym piętrze tej księgarni.

Od godziny 22:00, dla wszystkich fanów czarodzieja oczekujących w kolejce, przygotowano magiczną zabawę z udziałem postaci z sagi. Księgarnia zachęca także do przebrania się z tej okazji.

Będąc w Porto, warto wejść po ponad 240 wąskich schodach na wspomnianą wieżę Torre dos Clérigos, z której rozpościera się doskonały widok na całe miasto, a także zajrzeć do kolejnej kawiarni, w której powstawała saga – Café Majestic (www.cafemajestic.com).

Torre dos Clérigos:https://www.instagram.com/p/BMtS87PBMCe/W karcie znajduje się m.in. rabanadas, czyli grzanki z cukrem i cynamonem, będące regionalnym specjałem w Porto e Norte. Niezwykłym miejscem jest również dworzec kolejowy Estação de São Bento, z ogromnymi obrazami wymalowanymi na charakterystycznych dla Portugalii płytkach azulejo, oraz dwupoziomowy most Ponte de Dom Luís, pod którym przepływają tradycyjne, płaskie łodzie barco rabelo.

Dworzec kolejowy Estação de São Bento fot. CM Porto:https://www.instagram.com/p/BP0nos-DLFc/Jeśli chcecie się skusić na premierę, to bezpośrednie loty do Porto oferuje WizzAir. Więcje inforamcji o Portugalii: www.visitportugal.com

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (169 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  24 lipca 2016 11:45

  Z takiej księgarni bym nie wyszła!

  Odpowiedz
 2. mama_kazala  2 sierpnia 2016 10:02

  kolejny punkt za tym by wrócić znów do Porto!

  Odpowiedz
 3. Aneta  29 września 2016 16:39

  Z niecierpliwością czekam na polskie wydanie 🙂

  Odpowiedz
 4. Kika07645  9 maja 2017 07:31

  Super! Chciałabym odwiedzić to miejsce 🙂 widać, ze ma duszę, na książki o Harrym Poterze zawsze czekałam z niecierpliwością, trzeba było czekać w bibliotece w kolejce by zapisać sie na przeczytanie 🙂

  Odpowiedz
 5. efffciaa  10 maja 2017 13:37

  Wprawdzie Harrego Pottera nie lubię specjalistycznie , ale za to Porto ( zresztą jak i cała Portugalia ) jest przepiękne i zdecydowanie warte odwiedzenia i zobaczenia 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany