Światło – niezwykły lek dla naszych kości i stawów

Choć towarzyszy nam każdego dnia, często nie zdajemy sobie sprawy z jego znaczenia, a nawet często narzekamy na przebarwienia. Dopiero w chwili, gdy nasze zdrowie zaczyna się psuć, doceniamy jego wyjątkową moc. Dlaczego światło jest dla nas tak ważne?

 

Gdy masz kiepski nastrój

Przygnębienie, brak energii do działania oraz uczucie ciągłego zmęczenia – oto typowe objawy „zimowej depresji”. Ta przypadłość dość często nęka nas w okresie jesienno-zimowym, gdy słońce pojawia się rzadziej, a czas na korzystanie z jego promieni jest ograniczony. Taki brak światła słonecznego negatywnie odbija się na naszej psychice, może też sprawić sporo problemów z ogólnym stanem zdrowia. Przygnębienie i zmęczenie mogą się przyczynić do rozwoju problemów związanych ze spadkiem odporności, a to skutkuje większą podatnością na infekcje.

Wpływ światła na nasze kości i stawy

Co powinnyśmy robić, by wspierać nasze kości i stawy? Dla wielu kobiet profilaktyka takich chorób jak osteoporoza lub krzywica to przede wszystkim dieta pełna mleka i jego przetworów. Nie możemy jednak zapominać, że aby organizm mógł wchłonąć wapń, niezbędna jest odpowiednia ilość witaminy D. Jest to substancja dość specyficzna. Witamina ta w produktach spożywczych pojawia się w nikłych ilościach, zatem jej niedobory są częstym problemem. Jak ich unikać? Ratunkiem może się okazać światło słoneczne, dzięki któremu nasz organizm jest w stanie wytworzyć jej nieco więcej. Możliwość cieszenia się światłem słonecznym jest zatem bardzo ważnym elementem w profilaktyce osteoporozy, może też skutecznie pomagać tym osobom, które już się z nią zmagają.

Fototerapia – skuteczna metoda walki o zdrowe kości

Urządzenia wykorzystywane w fototerapii są dobrą alternatywą dla tych, którzy nie mogą spędzać zbyt wiele czasu na słońcu lub potrzebują dodatkowego wsparcia w walce o dobrą formę. Terapia, w której główną rolę odgrywa lecznicze światło, może pomagać w walce z wieloma schorzeniami. Spolaryzowane światło, zbliżone do światła słonecznego, może pomagać chorym na osteoporozę, może też pomagać w przypadku urazów, kontuzji oraz bólów mięśni i stawów, które wiążą się z koniecznością spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej za biurkiem. Urządzenia tego typu mają coraz mniejsze rozmiary, a korzystanie z nich jest coraz łatwiejsze i bezpieczniejsze. Dobrym przykładem może być tu terapia światłem Bioptron i niewielka lampa Zepter MedAll, z której można bez obaw korzystać we własny domu. Ponieważ lampa ta nie wytwarza promieni UV, mogą z niej bezpiecznie korzystać dorośli zagrożeni osteoporozą oraz dzieci, którym zagrażać może krzywica – choroba związana właśnie z brakiem odpowiedniej ilości witaminy D. Z takich lamp można też korzystać w walce z urazami i kontuzjami, na które narażony jest przecież każdy z nas.

Fototerapia od ponad stu lat pozwala nam walczyć z depresją i wieloma schorzeniami dermatologicznymi, coraz szersza jest też nasza wiedza na temat wpływu spolaryzowanego światła na stan naszych kości i mięśni. Dzięki temu z osteoporozą, krzywicą oraz licznymi schorzeniami o podłożu reumatycznym możemy walczyć skuteczniej – i to we własnym domu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (124 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. agata20  16 lutego 2016 08:29

  Światło to życie, wiadomo od zawsze.

  Odpowiedz
 2. sylwiawes  16 lutego 2016 11:38

  Bardzo interesujący artykuł 🙂

  Odpowiedz
 3. scrabble  16 lutego 2016 11:57

  Nie miałam pojęcia, że dzięki niemu zapobiegamy osteoporozie.

  Odpowiedz
 4. plum12  16 lutego 2016 12:51

  Coś dla mnie! Pracuje od 10 lat w pokoju bez okna, muszę przyznać, że od trzech lat odczuwam skutki tego braku. Niby nic, a odbija się na psychice w bardzo znaczący sposób, brak światła ma ogromny wpływ na moje samopoczucie. Zakupiłam nawet Vit D, zobaczymy czy to choć trochę pomoże. Z utęsknieniem czekam na wiosnę.

  Odpowiedz
  • martucha180  16 lutego 2016 16:45

   Działanie witaminy D (najlepiej 2000 jednostek) będzie odczuwalne po dłuższym czasie, nawet po kilku miesiącach. Wiem to z własnego doświadczenia., więc musisz uzbroić się w cierpliwość.

   Odpowiedz
 5. bbo  16 lutego 2016 15:04

  Uwielbiam nasze najwspanialsze światło czyli słońce. Wiem, wiem, że jest szkodliwe. Dlatego nakładam tonę filtrów na siebie i wyleguję się na plaży latem. Moje kości to kochają, a stawy są jak nowo narodzone 😀

  Odpowiedz
 6. Żanett  16 lutego 2016 15:16

  Bardzo fajny artykuł. Rzeczywiście światło to coś niezwykle istotnego dla organizmu. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że jego niedostatek bardzo niekorzystnie na nas wpływa.

  Odpowiedz
 7. magda6915  16 lutego 2016 15:48

  Bardzo mi brakuje światła, chociaż w tym roku i tak go chyba więcej niż w ubiegłym

  Odpowiedz
 8. Aneta  16 lutego 2016 16:57

  Witamina D jest bardzo ważna, często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

  Odpowiedz
 9. macierzanka  16 lutego 2016 17:28

  Bardzo ciekawy artykuł.Wykorzystujmy nawet teraz promienie słoneczne ,aby ratować nasze kości.

  Odpowiedz
 10. AnnaKwasniak  16 lutego 2016 21:16

  Słoneczko jest dobre na wszystko. Ja powinnam mieszkać w jakimś ciepłym kraju, gdzie słońca pod dostatkiem. W każdy pochmurny dzień cierpię, już nie mogę się doczekać pięknej wiosny, a jeszcze bardziej gorącego lata! 😀

  Odpowiedz
 11. martus2833  16 lutego 2016 22:08

  Wiedziałam jak ważne jest światło słoneczne i witamina D. Nie zdawała sobie jednak sprawy, że odgrywają aż tak wielką rolę!

  Odpowiedz
 12. gusia.  18 lutego 2016 08:29

  Dlatego wyglądam na nadchodzącą wiosnę,aby słonko mocniej zaświeciło-nie ma to jak naturalne światło.

  Odpowiedz
 13. Anna  18 lutego 2016 14:34

  Dla mnie brak codziennej, porządnej, ciepłej dawki słońca jest po prostu wykańczające. Skutkuje to ciągłym obniżeniem nastroju, i niechęcią na jakiekolwiek aktywności. Wiosno, gdzie jesteś? Znowu śnieg 🙁

  Odpowiedz
 14. lilkawodna  18 lutego 2016 21:29

  Ja też kilka lat pracowałam pracowałam pokoju bez okna. Wiem własnego doświadczenia jak brak promieni słonecznych źle wpływa na samopoczucie. A o dobroczynny wpływie witaminy D na kości wiem od pediatry bo zaleca jej podawanie mojej córce i od mamy, która łyka ja ze względu na osteuporoze.

  Odpowiedz
 15. blogujemytestujemy  22 lutego 2016 21:24

  Uwielbiam słoneczko,wylegiwać się na nim,odpoczywam wtedy psychicznie,uspokaja mnie i wycisza,Do tego wiem,że dostarcza mi własnie witaminy D

  Odpowiedz
 16. olga  28 lutego 2016 20:14

  Zobaczcie, ludzie w afryce są biedni ale uśmiechnięci, pogodni i rozśpiewani, a my chociaż mamy komfortowe warunki do życia ciągle chodzimy zmęczeni i smutni. Wszystko przez słoneczko i witaminę D. Ja już od prawie roku biorę d-vitum i faktycznie dużo lepiej się czuję. Naprawdę polecam.

  Odpowiedz
 17. efffciaa  24 marca 2016 11:16

  Nie od dziś wiadomo , że słoneczko ma zbawienny wpływ na wszystko . Nie tylko na rośliny , ale również na ludzi . Uwielbiam się wygrzać na słonecznej plaży – wtedy wszystkie dolegliwości i smutki przechodzą .

  Odpowiedz
 18. Patriszia  3 kwietnia 2016 23:27

  Moja skóra bardzo lubi słońce, zimą zawsze jest w gorszej kondycji. Na szczęście już niedługo będzie cieplutko. Zawsze w pochmurne dni brakuje mi też energii.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany