Światło a makijaż. Jak oświetlić swoją toaletkę?

Toaletka to najbardziej kobiecy kącik w domu. Nic więc dziwnego, że toaletka zasługuje na najlepsze oświetlenie. Jak uzyskać taki efekt?

Toaletka to najbardziej kobiecy kącik w domu. Przy tym niezwykłym lustrze i stoliku panie wykonują makijaż, dobierają biżuterię czy układają fryzurę. Nic więc dziwnego, że toaletka zasługuje na najlepsze oświetlenie.

Oswietlenie toaletki

Dobre światło wydawałoby się rzeczą oczywistą, w takim miejscu jak toaletka, a jednak większość kobiet zapomina o tej stronie „makijażowego” rytuału. Oczywiście, nic nie zastąpi światła naturalnego, dlatego najczęściej stawia się toaletkę pod oknem. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca, nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus. Na szczęście istnieją pewne świetlne triki, które z powodzeniem zastąpią światło dzienne.

Efektowne lustro w świetlnej oprawie

Niejedna z pań na pewno marzyła, by móc kiedyś przystąpić do makijażu jak hollywoodzka gwiazda przy pięknym lustrze, którego krawędzie otaczają małe, kuliste lampki. Wbrew pozorom to właśnie lustro jest punktem centralnym, od którego zależy rodzaj oświetlenia. Przede wszystkim strumień światła musi rozchodzić się równomiernie, co znaczy nie oślepiać nas, a odbijać światło. – Sprawdzą się w tej roli lampy posiadające mleczne klosze bądź abażury w stonowanych kolorach jak pastele, choć tak naprawdę możemy zastosować większość dostępnych ogólnie rodzajów lamp. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to trochę inne zasady, którymi kierujemy się, ustawiając lampę – podpowiada Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma. Nie bez znaczenia pozostaje również barwa światła. Powinno mieć ono chłodną barwę dzienną i wyższy wskaźnik oddawania barw Ra (ok. 80%). Pozwoli to na niemal bezbłędne postrzeganie koloru, a tym samym na perfekcyjny makijaż. Informacje te znajdziemy na opakowaniach żarówek.

Co jak nie kinkiet?

Standardowo oświetlenie toaletki powinno być ulokowane na wysokości ok. 1 metra. To taki punkt orientacyjny, trochę ogólny, bo zmienia się już z rodzajem lampy – wyjaśnia ekspert marki Sigma. Jeżeli decydujemy się na dwie identyczne lampki, które umieścimy po obu stronach lustra, punktem odniesienia powinna być dla nas twarz – to na jej wysokości skoncentrujmy strumień światła. Wielbicielkom nowoczesności we wnętrzach można natomiast polecić regulowane listwy sufitowe z kilkoma reflektorami. Obszerne lustra w dużym sypialniach lub garderobach możemy oświetlić za pomocą okalających taśm LED-owych, które wyglądają modnie, lub małych kinkietów czy świetlówek liniowych. Warto pamiętać, że montaż tego rodzaju oświetlenia zależy jednak od charakteru samej toaletki – czy jest ona jedną całością meblową bądź przylega ściśle do ściany jako stolik w połączeniu z samodzielnie stojącym mniejszym lub większym lustrem. Gdy w porze letniej korzystamy ze światła dziennego przy malowaniu czy czesaniu, rozważmy z kolei lampę stojącą średniej wielkości, która zastąpi nam promienie słoneczne po zmroku. Przed montażem toaletki trzeba także przemyśleć ilość gniazdek elektrycznych i dobrze rozplanować instalację. Umożliwi nam to wybór estetycznego, ale i praktycznego oświetlenia, które okaże się nieocenione przy tworzeniu kobiecych stylizacji.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (125 głosów, średnia: 4,33 z 5)
zapisuję głos...