Świąteczny poradnik: Jak prawidłowo jeść rybę, czyli z karpiem za pan brat

Ryba na wigilijnym stole, to jedna z 12 tradycyjnych potraw. W wielu domach jest ona podstawą udanej wigilijnej wieczerzy. Oprócz tradycyjnego karpia serwowanego na różne sposoby – smażony, karp z nadzieniem, panierką, polski karp, po żydowsku, w galarecie, czy zakąsek ze śledzi, spotyka się różnego rodzaju ryby. Niektórzy serwują mintaja, łososia, pangę czy tilapię. Jednak bez względu na to, na jaką rybę się zdecydujemy, ważne by prawidłowo ją podać, i co ważne, elegancko zjeść.

Jak jeść rybę

Zobacz także: Ozdoby bożonarodzeniowe

Radzi Małgorzata Otte z Warszawskiej Fabryki Platerów Hefra: Podczas tak wyjątkowej kolacji, jaką jest Wigilia, trudności może nastręczać sposób jedzenia wykwintnych potraw. Jednym z takich problematycznych dań jest ryba. Na co dzień zwykle jemy ją nożem i widelcem. Jednak podczas uroczystej wieczerzy wigilijnej warto położyć na stole odpowiednie sztućce. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest jedzenie ryby dwoma widelcami. Wprawdzie w wąskim gronie przyjaciół możemy w ten sposób spożywać tę potrawę, jednak na wyjątkowo uroczyste kolacje, w tym Wigilię, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne sztućce do ryb. Według przyjętych zasad, nożem i widelcem jemy wędzone łososie i węgorze, a także solone i marynowane śledzie. Zaś specjalne sztućce – nieostry, skośnie zakończony i szeroki nóż oraz szeroki widelec stosujemy do ryb pieczonych, smażonych i gotowanych. Kiedy zakończymy posiłek, sztućce należy ułożyć na talerzu równolegle trzonkami skierowane w prawą stronę ułożone na godzinę 17:00 (kąt 45 stopni).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (242 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. m258  26 grudnia 2012 18:33

    o karpik mniam mniam, teraz juz wspomnienie 😉

    Odpowiedz
  2. AnnStyl  25 grudnia 2016 21:15

    Faktycznie jedzenie ryb w gościnie to nie lada wyzwanie. Z reguły warto najpierw ocenić sytuację, gdzie jemy tą rybę. Bo jeśli w gronie rodzinnym to trochę można poluzować. No ale jeśli gdzieś w bardziej wystawnym towarzystwie to już nie ma zmiłuj się. Trzeba stosować powyżej w artykule przedstawione maniery.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany