Świąteczne zakupy – stacjonarnie czy online?

Z robieniem zakupów świątecznych nie ma co czekać. Im dłużej zwlekamy, tym większe ryzyko, że wytypowany przez nas prezent zostanie wykupiony, a nawet jeśli nie, to że nie dojdzie na czas i rozczarujemy bliską osobę. W nowoczesnym świecie do wyboru mamy dwie główne drogi zakupu: tradycyjną stacjonarną i internetową. Jakie są ich wady i zalety?

Dla tych, którzy wolą kupować stacjonarnie

Choć zakupy przez internet są wygodne, wariant stacjonarny w pewnych aspektach ma nad nimi kilka punktów przewagi. W jakich? Chociażby w takim, że wybierając produkty online, kupujemy je w ciemno. Widzimy co prawda zdjęcie, a dzięki zaprezentowanym w opisie wymiarom możemy sobie wyobrazić, jakie to coś będzie, niestety nie sprawdzimy faktury, jakości czy koloru. To szczególnie ważne chociażby przy odzieży: czy jest przyjemna w dotyku? Czy szybko się rozciągnie? Czy sweter zmechaci się w praniu? Podobnie możemy chcieć poznać kolor szminki, dopasować podkład do koloru skóry lub sprawdzić, czy „tworzywo sztuczne” w wybranej mp3 to plastik, który połamie się po tygodniu użytkowania, czy możne jednak elektronika posłuży nam na lata.

Jeśli zdecydujemy się na zakupy stacjonarne, warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy, dzięki którym zaoszczędzimy:

  1. Promocje – te świąteczne mogą być szczególnie kuszące. By przyciągnąć do siebie klientów, sklepy mogą zaoferować nam dwa produkty w cenie jednego lub jeden gratis do kilku w pełnej cenie. Przed wybraniem się na zakupy koniecznie porównajmy oferty konkurencyjnych sklepów. Być może okaże się, że w jednym z nich zapłacimy za prezenty dla bliskich nawet o kilkadziesiąt złotych mniej!
  2. Karty klubowe – może się zdarzyć, że o nich zapomnimy, ale przecież raz założone, cały czas istnieją! (O ile nadal istnieje dany sklep). Sprawdźmy, czy nie zebrały się tam jakieś punkty, które umożliwią nam zakup prezentu w atrakcyjniejszej cenie. Przejrzyjmy też regulamin klubu w poszukiwaniu przysługujących nam przywilejów.

Dla tych, którzy wolą kupować przez internet

Ach ten internet – wszystko można robić szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu. Tyczy się to również zakupów przedświątecznych. Dokonując ich online, unikniemy przepychania się pomiędzy ludźmi oraz wysłuchiwania „Last Christmas” dziesiąty raz z rzędu. Łatwiej będzie się nam oprzeć pokusie skorzystania z promocji na produkty, które wcale nie są nam potrzebne. Poza tym nie będziemy zaszczyć ciężkich toreb, bo wszystko zostanie nam dostarczone do domu lub paczkomatu.

Gdzie polować online?

  1. Na wyróżnienie zasługuje elektroniczny outlet internetowy. To tu kupimy sprzęt w doskonałej jakości, ale wchodzący w skład końcówki serii czy znajdujący się w uszkodzonym kartonie. Drogie i modne podarki takie jak smartfony, smartwatche, tablety czy czytniki e-book kupimy po kosztach. A bliscy przecież nie muszą wiedzieć!
  2. W sklepach internetowych, które nie mają filii stacjonarnych. Ponieważ nie muszą wynajmować miejsc w galeriach handlowych, płacić czynszu ani zatrudniać pracowników do stania za kasą, produkty mogą oferować taniej. To szczególnie korzystne rozwiązanie, gdy już znamy dany produkt – widzieliśmy i dotykaliśmy go na żywo – ale chcemy za oszczędzić. W końcu święta to wydatki związane nie tylko z prezentami.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (180 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...