Świąteczne przejedzenie – jak sobie pomóc, gdy zbytnio pofolgowaliśmy sobie z jedzeniem?

Podczas Świąt, gdy siadamy za suto zastawionym stołem potrawom na nim ustawionym trudno jest się oprzeć. Wielogodzinne spotkania z rodziną zwykle kończą się pełnym brzuchem. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby skutki takiej uczty nie odbijały się na zdrowiu czy samopoczuciu. Czy są jakieś sprawdzone sposoby na świąteczne przejedzenie? Oczywiście, że tak!

Spis treści:

rodzina za świątecznym stołem

Objawy świątecznego przejedzenia

Mówi się często, że Polak mądry po szkodzie, jednak niech rzuci kamieniem ten, kto w czasie Świąt nie raz dał sobie wolne od diety i jadł wszystko to na co ma ochotę. Jest tylko kilka takich okazji w roku, kiedy stół aż ugina się od ilości potraw. Na ich widok ślinka sama cieknie, więc ucztując z rodziną zwykle próbujemy większości z nich. Niestety jeśli nie robimy tego z umiarem skutki nadmiernego jedzenia, do którego żołądek nie jest przyzwyczajony wcześniej czy później szybko dają o sobie znać. Może pojawić się nie tylko ból brzucha, ale także zgaga, wzdęcia, uczucie uporczywego odbijania czy nawet mdłości. Na szczęście takim przykrym efektom da się zaradzić. Oto sposoby na świąteczne przejedzenie!

Świąteczne przejedzenie – jak złagodzić jego skutki?

Na świąteczne przejedzenie pomagają oczywiście zioła. Ulgę przyniesie na pewno picie mięty oraz rumianku. Dzięki nim żołądek się nieco „uspokoi” i przestanie boleć. Podobne działanie wykazuje także koper włoski, który dodatkowo ma działanie wiatropędne. Pozwoli więc pozbyć się nadmiaru gazów będących przyczyną bólów brzucha po świątecznym przejedzeniu. Motorykę jelit poprawi z kolei picie mielonego lnu. Zawiera on sporą ilość błonnika, który przesuwa treść pokarmową wspomagając metabolizm. Z kolei mdłościom będącym efektem przejedzenia po Świętach zaradzi żucie korzenia imbiru. W problemach ze zgagą doskonale spisze się picie małymi łykami mleka oraz zjedzenie kilku sztuk migdałów. Z kolei uczucie pełności w żołądku można wyeliminować przygotowując napar z karczocha.

stół świąteczny widziany w góry

Co robić, aby uniknąć świątecznego przejedzenia?

W czasie Świąt trudno jest się trzymać diety, kiedy na style jest tyle pyszności. Wypadałoby raczej stosować zasadę – jedzenia z umiarem. Jeśli chcemy spróbować wszystkich dwunastu potraw nakładajmy na talerz małe porcje. Dzięki temu będziemy mogli delektować się smakiem ich wszystkich bez wyrzutów sumienia i bez uporczywych skutków od strony żołądka. Warto wiedzieć, że zioła i przyprawy dodawane do potraw mogą przyczynić się do tego, że efekt poświątecznego przejedzenia będzie mniej dotkliwy. Do takich należą np. kminek, majeranek, rozmaryn i tymianek czy kolendra. Dodanie ich do potraw zmniejszy przykry efekt przejedzenia. W czasie Świąt ważne jest także, aby nie zbyt pić dużo kolorowych napojów gazowanych, bo potęgują one uczucie pełności i do tego powodują bolesne wzdęcia. Lepiej postawić na niegazowaną wodę i tradycyjny kompot z suszu. Po sytym obiedzie warto też wybrać się na spacer. Taka aktywność na świeżym powietrzu szybko znosi uczucie pełnego brzucha oraz nadmiernej ociężałości i ospałości po posiłku.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (20 głosów, średnia: 4,95 z 5)
loading... zapisuję głos...