Swędzi i piecze? Znów ta opryszczka! Podpowiadamy, jak sobie z nią radzić

Łatwo można się nią zarazić. Pojawia się niespodziewanie i potrafi skutecznie popsuć humor. Na szczęście są skuteczne sposoby, by z nią walczyć.

opryszczka-2

Prawie większość z nas nosi wirusa opryszczki wargowej w sobie. Naukowcy nazywają go fachowo wirusem Herpes simplex – HSV 1, my nazywamy go potocznie „zimnem”, „skwarką” lub „febrą”. Gdy raz go złapaliśmy nie możemy się go już pozbyć. Na szczęście choruje tylko połowa zainfekowanych osób i atak opryszczki ma bardzo klasyczny przebieg.

Pierwsze objawy

Wirus HSV 1 atakuje okolicę ust i nosa. Zawsze zaczyna się tak samo. Najpierw pojawia się lekkie mrowienie i swędzenie. Po kilku minutach (u niektórych po kilku godzinach) na skórze pokazują się drobne pęcherzyki, które po 3-4 dniach pękają i płyn surowiczy wylewa się na zewnątrz. Potem skóra wysycha i w miejscu pęcherzyka pojawia się strupek.

Jak walczyć?

Błyskawiczna reakcja to podstawa. Swędzące miejsce należy jak najszybciej posmarować kremem z dokonazolem (np. Erazaban), który można bez recepty kupić w aptece. Krem działa przeciwirusowo. Blokuje dostęp do zdrowych komórek skóry i zapobiega namnażaniu się wirusa. Jeżeli w porę posmarujemy skórę, jeszcze przed pojawieniem się pęcherzyków, możemy zahamować rozwój choroby lub znacznie skrócić czas gojenia się powstałych już zmian.

Erazaban-na-opryszczke

Co przynosi ulgę?

Gdy swędzące pęcherzyki już zdążą się pojawić, nie ma rady – można tylko złagodzić przebieg choroby. Ból i swędzenie skóry zmniejszy okład z kostki lodu lub przykładanie wacika nasączonego aspiryną lub polopiryną, która działa przeciwwirusowo.

Na co trzeba uważać?

1. W płynie surowiczym pęcherzyków znajduje się mnóstwo wirusów, które łatwo można przenieść (np. w okolicę oczu). Dlatego, miejsca zaatakowanego przez opryszczkę nie wolno dotykać.

2. Po każdym nałożeniu kremu należy dokładnie umyć ręce.

3. By nie zarazić najbliższych należy dokładnie myć naczynia w gorącej wodzie  zdetergentem.

4. Należy stosować oddzielny ręcznik.

5. Po wyleczeniu opryszczki należy systematyczne natłuszczać usta szminką z filtrem UV.

Jak się chronić?

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania należy zadbać o odpowiednią odporność organizmu i higienę. Nie wolno całować się z osobą, u której pojawiły się pęcherzyki. Trzeba używać swojego ręcznika, naczyń i sztućców.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (106 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  6 sierpnia 2014 10:40

    Cenne rady.

    Odpowiedz
  2. bbo  6 sierpnia 2014 20:38

    Dobrze mieć taki specyfik od ręką.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany