Swędzenie twarzy – co może być jego przyczyną?

Dopadło Cię uporczywe swędzenie twarzy i nie wiesz, co je spowodowało i jak na to zaradzić? Ta irytująca dolegliwość może mieć wiele przyczyn – od nieodpowiedniej pielęgnacji po poważne choroby.

Swędzenie twarzy może mieć wiele przyczyn. Zawsze jednak jest tak samo uporczywe. Im dłużej trwa, tym trudniej nam skoncentrować się na codziennych czynnościach oraz powstrzymać się od drapania, które zazwyczaj jeszcze pogarsza sprawę. Dlaczego skóra na twarzy swędzi i jak sobie radzić z tym przykrym problemem?

Swędzenie twarzy

Swędzenie twarzy – możliwe przyczyny

Przesuszona skóra
Najprostszym powodem swędzenia może być nieodpowiednie nawilżenie skóry. Swędzenie spowodowane suchością skóry zdarza się latem w wyniku zbyt intensywnego opalania, jednak najczęściej występuje zimą. Zimny wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach, spowodowane ich ogrzewaniem, to główne przyczyny tego stanu rzeczy. Jeżeli w sezonie jesienno-zimowym swędzi Cię twarz, a nie towarzyszą temu żadne inne objawy – krostki, bąble wypełnione płynem czy wysypka – spróbuj poprawić poziom jej nawilżenia. Regularnie stosuj kremy ochronne, zwłaszcza po kąpieli, oraz pij dużo wody, a stan skóry powinien się poprawić.

Alergia
Jeżeli swędzi Cię skóra tylko na twarzy, może to oznaczać, że masz uczulenie na któryś ze stosowanych kosmetyków – puder, róż czy chociażby mydło, którego używasz do mycia twarzy. Odstawiaj je po kolei, aż wyodrębnisz winowajcę. Alergiom często towarzyszy zaczerwienienie skóry lub „pokrzywka”, ale nie zawsze tak jest.

Atopowe zapalenie skóry
Mało prawdopodobne, żebyś miała atopowe zapalenie skóry i o tym nie wiedziała, ta choroba atakuje bowiem w dzieciństwie i pozostaje, niestety, na całe życie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę i tę opcję. Atopowe zapalenie skóry objawia się silnym swędzeniem, suchością skóry i czerwonymi plamami, przypominającymi liszaj. Niestety wciąż nie wynaleziono lekarstwa, które całkowicie zwalczałoby te chorobę. Należy więc w sposób szczególny dbać o skórę, by złagodzić objawy choroby. Osoby chore na atopowe zapalenie skóry nie powinny brać zbyt długich kąpieli, powinny za to pamiętać o częstym stosowaniu natłuszczających kosmetyków. Ulgę w chorobie przynosi także… słona woda. Warto więc używać do kąpieli soli z Morza Martwego.

Łojotokowe zapalenie skóry
Ta choroba może występować tylko na twarzy lub na skórze całej głowy. W odróżnieniu od łuszczycy, nie pojawia się na innych częściach ciała. Osoba cierpiąca na tę chorobę uskarża się nie tylko na świąd, ale też zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.

Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu hormonalnym. Powoduje je nadczynność gruczołów łojowych. Najbardziej narażone są więc nastolatki oraz osoby znajdujące się w stanie permanentnego stresu. Choroba ta jest też typowa dla skóry tłustej, która daje lepsze warunki do rozwoju drożdżaków. Grzyby te są elementem flory bakteryjnej organizmu każdego człowieka, jednak to tłusta skóra sprzyja ich nadmiernemu rozwojowi.
Jeżeli uważasz, że zaatakowało Cię łojotokowe zapalenie skóry, koniecznie idź do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. Najczęściej są to maści przeciwgrzybiczne, czasem dodatkowo również leki doustne.

Trądzik – pospolity lub różowaty
Jeżeli swędzeniu twarzy zaczynają towarzyszyć liczne krosty i zaskórniki, może to być trądzik. Trądzik pospolity jest typowy dla młodych ludzi – większość z nas miała z nim problem w okresie dojrzewania – ale bywa, że atakuje i dorosłych. W ich przypadku zmiany są zazwyczaj umiejscowione w dolnej części twarzy – na żuchwie, brodzie, szyi czy w okolicy ust. Taki trądzik jest przeważnie wywołany nieodpowiednią dietą lub stresem i, niestety, jeszcze trudniejszy do leczenia, niż trądzik nastolatków.

Trądzik różowaty objawia się nie tylko krostami, ale też zaczerwieniami twarzy i „pajączkami”, a w zaawansowanej postaci nawet zwłóknieniami i obrzękami limfatycznymi.
Jakikolwiek trądzik u siebie podejrzewasz, konieczna będzie wizyta u dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie. Niezwykle ważna jest też zmiana diety – trądzik może nasilać alkohol, kawa, słodycze i wysoko przetworzone jedzenie.

Cukrzyca
Suchość i swędzenie skóry to jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Czasem towarzyszy im łuszczenie się i podatność na infekcje. 

Liszajec zakaźny
Ta bakteryjna infekcja atakuje okolice twarzy i szyi. Przeważnie dotyczy dzieci, a najłatwiej zarazić się nią latem. Wywołują ją paciorkowce. Skóra zaatakowana przez liszajec wygląda źle, gdyż tworzą się na niej liczne strupy, ale na szczęście choroba jest łatwa do wyleczenia. Wystarczy maść z antybiotykiem.

Stres
Długotrwały stres może wywoływać nie tylko trądzik, ale też… samo swędzenie. Jeżeli żadna z wymienionych chorób Cię nie dotyczy, swędzenie może mieć podłoże psychosomatyczne.

Cokolwiek dzieje się z Twoją skórą, postaraj się jej nie drapać. Wiemy, że to trudne, ale rozdrapywanie podrażnionej skóry nie przyniesie jej nic dobrego, a wręcz przeciwnie – może nasilić objawy czy wręcz spowodować blizny. Jeżeli swędzeniu nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy, najpewniej to po prostu podrażnienie lub uczulenie. Jeżeli jednak zmiana sposobu pielęgnacji skóry twarzy nie daje spodziewanych efektów, idź do lekarza. Swędzenie może być spowodowane jednym z setek czynników, od wpływu środowiska aż po groźne choroby. A ile przyczyn, tyle sposobów leczenia.

Jeżeli swędzenie Twojej twarzy jest spowodowane jej przesuszeniem lub podrażnieniem, najlepiej stosować naturalne kosmetyki. Przedstawiamy kilka domowych sposobów na dbanie o skórę – między innymi maseczki na twarz

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (142 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...