Suplementy i witaminy dla kobiet w ciąży: dlaczego warto je brać?

Suplementacja witamin dla kobiet w ciąży budzi sporo wątpliwości. Czy faktycznie trzeba je przyjmować zamiast dostarczać niezbędne składniki odżywcze zawarte w produktach spożywczych? Sprawdzamy i odpowiadamy.

 

Zdrowe odżywianie w ciąży odgrywa istotną rolę. Dobrze zbilansowana dieta zwykle dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. W ciąży zapotrzebowanie na poszczególne witaminy i minerały drastycznie wzrasta z uwagi na dobro rozwijającego się płodu.

Witaminy w ciąży warto suplementować

Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, suplementacja niektórych witamin w ciąży jest koniecznością. Istnieje ku temu kilka powodów.

  • Suplementy dla ciężarnych stanowią uzupełnienie codziennej diety

Powszechnie panuje przekonanie, że zdrowa i odpowiednio skomponowana dieta jest w stanie pokryć zapotrzebowanie organizmu na cenne składniki odżywcze. Jest to słuszne stwierdzenie, ale… z pewnym wyjątkiem. Reguła ta nie dotyczy między innymi kobiet w ciąży – w tym okresie zapotrzebowanie na wiele witamin i minerałów znacząco wzrasta, szczególnie w II i III trymestrze ciąży. Nie zawsze zwiększone potrzeby organizmu udaje się zaspokoić w zdrowy sposób tylko produktami spożywczymi. Aby więc uniknąć niedoborów, niezbędne mogą okazać się witaminy dla ciężarnych w formie suplementów.

  • Suplementy zapobiegają niedoborom niektórych witamin i minerałów

W przypadku niektórych witamin i minerałów trudno jest uzupełnić zapotrzebowanie organizmu samą dietą. Przykładem może być choćby witamina D3, która w pożywieniu znajduje się w niewielkiej ilości, natomiast jej biosynteza pod wpływem promieni słonecznych jest ograniczona – u kobiet ciężarnych nie jest wskazana ekspozycja na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia kremami z wysokim filtrem. Suplementacja m.in. w tym przypadku, pomoże uniknąć groźnych niedoborów.

Niedostateczne ilości cennych składników odżywczych mogą być też spowodowane rezygnacją z niektórych produktów spożywczych. Za przykład może posłużyć ograniczenie spożycia ryb (z uwagi na to, że mogą zawierać metale ciężkie), które prowadzi do niedoborów kwasu DHA. I w tym przypadku ważne jest włączenie suplementów – po to, by organizm mamy i dziecka miał zagwarantowany dostateczny poziom składników odżywczych.

Witaminy dla kobiet w ciąży – jakie suplementy są niezbędne?

Z wyżej wymienionych powodów, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca uzupełnienie niektórych witamin i minerałów w postaci suplementów. Bardzo ważny jest jednak ich skład – dobrze dobrane preparaty powinny zapewniać odpowiednią dawkę kwasu foliowego, jodu, witaminy D3, żelaza oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – ze szczególnym uwzględnieniem DHA.

Jeżeli masz wątpliwości, jakie witaminy dla kobiet w ciąży są niezbędne, skonsultuj się ze swoim ginekologiem. Lekarz zaleci odpowiednie preparaty – takie, które są dopasowane do potrzeb Twojego organizmu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (127 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. sosad  25 maja 2018 12:51

    Bo mają duży wpływ na rozwój dziecka,a to przecież najwazniejsze. Oczywiście nie trzeba brać wszystkiego, jak leci, bo wiele witamin w wystarczającej dawce dostarczamy z pożywienia, ale sa też takie, których w diecie nie dostarczamy wcale lub za mało. Mój lekarz prowadzący ciążę mówi, że najważniejsze suplementy do witamina D, kwas foliowy, kwasy dha, jod i magnez i taki zestaw mi własnie przypisał, konkretnie to mama dha premium. Biorę od miesiąca i mam zamiar brać do końca ciąży, albo i dłuzej, bo przy karmieniu też można.

    Odpowiedz
  2. kate1980  20 marca 2019 15:17

    witaminy są ważne i to nie tylko w okresie ciąży

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany