Suplementy – czy warto je przyjmować?

Suplementy diety to wygodny sposób na to, aby uzupełnić nasz jadłospis o pierwiastki i substancje odżywcze, których z różnych względów nam brakuje. Kiedy warto sięgnąć po suplementy? Czy zawsze ich zażywanie jest wskazane? Czy przyjmowanie suplementów diety jest bezpieczne?

Suplementy - czy warto je przyjmować

 

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to środki spożywcze specjalnego przeznaczenia, których głównym celem jest zniwelowanie deficytów dotyczących składników odżywczych, witamin i minerałów. To bardzo ważne, aby podkreślić, że suplementy diety nie są lekami. W przeciwieństwie do nich, preparaty te nie muszą przechodzić badań medycznych.

Suplementy diety, jako środki spożywcze, nie są uwzględnianie przez ustawę o Prawie Farmaceutycznym. Z tego względu dopuszczenie ich do obrotu bazuje wyłącznie na zgłoszeniu do Sanepidu. Każdy lek, przed wprowadzeniem na rynek, musi przejść szereg badań klinicznych, których celem jest udowodnienie jego skuteczności i bezpieczeństwa. W przypadku suplementów diety nie zachodzi taka konieczność.

Czy zatem suplementy diety są bezpieczne?

Generalnie rzecz ujmując – tak. Jednak jeśli chcemy wnikliwie odpowiedzieć na to pytanie, powinniśmy zagłębić się w szczegóły. Po pierwsze, suplementy diety aby były bezpieczne, muszą pochodzić z legalnego źródła. Po drugie, powinny być wysokiej jakości. Po trzecie, nie powinny być zażywane bez nadzoru lekarza i łączone z innymi suplementami czy lekami bez konsultacji specjalistycznej.

Na rynku pojawia się coraz więcej suplementów diety, które zachwalane są licznymi reklamami. Jak pośród tej różnorodności zadecydować, który preparat jest „wysokiej jakości” i jak odróżnić „legalne źródło” od nielegalnego?

Wysokiej jakości suplementy diety – czyli jakie?

Niektórzy producenci suplementów diety pomimo faktu, że nie są do tego zobowiązani prawnie, przeprowadzają stosowne badania medyczne, które potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo stosowania ich produktu. Takie suplementy diety bez wątpienia są godne polecenia. Dobrej jakości preparaty są również standaryzowane – oznacza to, że w każdej pojedynczej dawce produktu znajduje się dokładnie identyczna z deklarowaną ilość substancji aktywnej.

Gdzie kupować suplementy diety?

Kupując suplement diety warto zwrócić uwagę nie tylko na samą jakość produktu, ale również źródło jego pochodzenia. Zaleca się, aby kupować tego typu preparaty wyłącznie ze sprawdzonych i legalnie działających źródeł, czyli aptek. Sprawdzona apteka online to dobre miejsce do zaopatrywania się w wysokiej jakości suplementy diety.

Jedynie apteki posiadają stosowne doświadczenie i warunki magazynowana dostosowane do leków. Dokonywanie zakupów produktów leczniczych i wspomagających w aptekach jest w pełni bezpieczne, czego niestety nie można powiedzieć o zakupach z innych źródeł.

Czy warto zażywać suplementy diety?

Suplementy diety powinny być spożywane w stanach niedoboru składników odżywczych i zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza. W takim przypadku są w stanie pomóc powrócić do naturalnej równowagi organizmu.

Polacy nadużywają leków OTC (sprzedawanych bez recepty) oraz suplementów diety. Z roku na rok zażywamy ich coraz więcej, co plasuje nas w czołówce Europy (tym razem jednak nie jest to powód do dumy). Niestety, często robimy to „na własną rękę”, łącząc ze sobą suplementy i tym samym dublując dawki poszczególnych substancji aktywnych lub nieświadomie zmniejszając ich wchłanianie.

Jeżeli rozważamy podjęcie suplementacji, skonsultujmy się z lekarzem prowadzącym, który dobierze dla nas odpowiedni zestaw badań. Po otrzymaniu wyników, zostanie dopasowany dla nas indywidualny plan suplementacji w dawkach idealnie pasujących do wykazanego zapotrzebowania. Stosowanie suplementów na własną rękę może prowadzić do przedawkowania substancji odżywczych, a nie wszyscy wiedzą o tym, że niektóre witaminy w zbyt dużych dawkach mogą być wręcz toksyczne!

Kiedy suplementacja najczęściej jest potrzebna?

  • w okresie rekonwalescencji po chorobie lub operacji
  • w okresie starania się o dziecko
  • w czasie ciąży
  • w okresie laktacji
  • w okresie menopauzy
  • w czasie nasilonego wysiłku fizycznego (np. przygotowywanie się do wyczynów sportowych)
  • w czasie nasilonego stresu
  • w trakcie stosowania diet, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia niedoborów
  • w czasie wzmożonego wysiłku umysłowego (np. przygotowywanie do egzaminów)
  • gdy warunki i dieta nie odpowiadają w pełni zapotrzebowaniu organizmu (np. suplementacja witaminą D wskazana jest przez cały rok w krajach, w których ograniczony jest stały dopływ promieni słonecznych w dużym natężeniu, a spożycie ryb jest niskie – jak w Polsce).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (57 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...