Suplementacja kobiet w ciąży – co obejmuje?
Odpowiednia suplementacja jest dla kobiety ważna zarówno w ciąży, jak i okresie karmienia piersią. To, jak stosować konkretny suplement diety zawsze należy ustalać z lekarzem prowadzącym ciążę, natomiast istnieją oczywiście ogólne zasady dotyczące tego, co dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią jest wskazane.
Suplementacja dla kobiet w ciąży – podstawowe rekomendacje
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników regularnie wydaje swoje rekomendacje dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych i karmiących piersią w zakresie stosowania witamin, kwasu foliowego oraz innych ważnych składników. Uważa się, że dieta matki ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój płodu, natomiast nie wszystko i nie zawsze da się wyregulować dietą. Zawsze decyzję o suplementacji powinien podjąć lekarz, a rutynowe stosowanie bez takiej konsultacji jest absolutnie niewskazane. Rekomenduje się kwas foliowy, jod, żelazo, witaminę , a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega (DHA).
Suplementacja kwasu foliowego
Suplementację kwasu foliowego, czyli witaminy B9, B11 lub M zaleca się właściwie wszystkim kobietom. Chodzi przede wszystkim o to, że związek ten ma ogromne znaczenie w procesie powstawania i wzrostu komórek dziecka. Warunkuje prawidłowy rozwój układu nerwowego i krwionośnego. Oczywiście można go dostarczać w diecie. Znajdziesz go w: szpinaku, strączkach, pomidorach, burakach, ziarnach, mięsie (wątroba) i jajach, natomiast trudno jest w okresie ciąży tylko w diecie dostarczyć odpowiednie ilości kwasu foliowego. Dlatego też zaleca się podaż kwasu foliowego przed i w czasie ciąży.
Nie tylko kwas foliowy — jakie jeszcze potrzebne są suplementy dla kobiet w ciąży?
Suplementy dla kobiet w ciąży na przykład w w sklpie Nabea nie obejmują wyłącznie kwasu foliowego. Wskazane jest bowiem przyjmowanie przez nie także innych składników.
- Bardzo często potrzebna jest suplementacja witaminy D. Generalnie jako populacja cierpimy na ten problem, a poziom witaminy D jest ogromnie ważny dla rozwoju płodu. Wpływa ona bowiem na gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu, od niej zależy mineralizacja kości, ale i właściwe funkcjonowanie układu mięśniowego, immunologicznego czy endokrynnego.
- Suplementację jodu stosuje się zarówno ze względu na matkę, jak i płód. Niedobory jodu, które pojawiają się w ciąży, mogą skutkować niedoczynnością tarczycy. W przypadku dziecka brak odpowiedniego poziomu tego pierwiastka może utrudniać donoszenie ciąży, przyczyniać się do zaburzeń okołoporodowych, mielinizacji włókien nerwowych, uszkodzenia OUN. Rośnie także ryzyko wad rozwojowych dziecka.
- Kwasy DHA to kolejny składnik, który warto suplementować w ciąży. Jest to bowiem składnikiem strukturalny tkanki nerwowej. Kwas dokozaheksaenowy wpływa wiec na rozwój układu nerwowego dziecka, jego wzrok czy rozwój psychosomatyczny. Niedobory mogą skutkować przedwczesnym porodem, stanem przedrzucawkowym czy niską masą urodzeniową.
- Suplementacja żelaza jest także ogromnie istotna dla prawidłowego rozwoju ciąży, ale i zdrowia samego kobiety. Niedobory tego minerału mogą prowadzić do rozwoju niedokrwistości syderopenicznej, hipotrofii płodu. Grożą także przedwczesnym porodem oraz zaburzeniami czynności skurczowych macicy już w trakcie akcji porodowej.
Groźny jest zarówno niedobór jodu, żelaza, jak i pozostałych wymienionych składników. Kobiety planujące ciążę powinny więc w odpowiednim momencie ze swoim lekarzem przedyskutować kwestię odpowiedniej suplementacji. Ważne jest także, aby już w momencie zajścia w ciążę wdrożyć dość szybko odpowiednią formułę suplementacji, koniecznie zawsze ustaloną z ginekologiem.