Suplementacja – co oznacza i kiedy się na nią zdecydować?

Suplementacja to metoda walki z niedoborami różnych składników odżywczych, takich jak witaminy czy związki organiczne. Środki spożywcze, stanowiące skoncentrowane źródło cennych mikroelementów, dostępne są w wielu formach, np. tabletek i zawiesiny. Suplementacja jest wskazana tylko w uzasadnionych przypadkach.

suplementacja

Czym jest suplementacja?

Suplementacja oznacza uzupełnianie codziennej diety o różnorodne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały czy związki organiczne i inne mikroelementy o działaniu odżywczym lub fizjologicznym. Środki spożywcze, stanowiące skoncentrowane źródło cennych pierwiastków, których obecność w organizmie jest niezbędna do jego optymalnego funkcjonowania, nazywane są suplementami diety. Produkty ze względu na skład można podzielić m.in. na suplementy witaminowe i mineralne oraz roślinne, zawierające kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy, aminokwasy czy pro- i prebiotyki. Z kolei pod względem przeznaczenia suplementy diety mają na celu np. wsparcie procesu odchudzania, opóźnienie starzenia się skóry czy odbudowę paznokci i przyspieszenie porostu włosów. Suplementacja jest polecana tylko w uzasadnionych przypadkach, m.in. kiedy pojawiają się objawy związane z niedoborem witamin, jak kruche paznokcie, suchość oczu, ogólne osłabienie czy długo gojące się rany i podatność na infekcje. Spośród szerokiego asortymentu suplementów diety należy wybrać preparat podnoszący poziom wyłącznie brakujących mikroelementów. Nadmiar składników, których nie brakuje w organizmie, nie przyniesie efektów terapeutycznych i spowoduje rychłe wydalenie substancji z moczem i kałem. Tylko właściwy wybór suplementów i ich regularne zażywanie sprzyja ustępowaniu nieprzyjemnych dolegliwości. Na przykład sklep MedMe posiada w swej ofercie duży wybór suplementów diety przeznaczonych dla osób w każdej grupie wiekowej. Produkty dostępne są w formach umożliwiających bezpieczne zażywanie oraz właściwe dawkowanie, takich jak ampułki z roztworem, tabletki, kapsułki, drażetki, saszetki z proszkiem czy butelki z płynem.

Antybiotyki i jedzenie – z czym nie wolno ich łączyć?

Antybiotyki i jedzenie – z czym nie wolno ich łączyć?

Pokarmy i płyny, które przyjmujemy w czasie leczenia wpływają na przyswajalność leków. Dlatego też w czasie kuracji, staraj się uważać na to, co jesz lub pijesz. Efekt działania antybiotyku z apteki (w przeciwieństwie do naturalnych

Kiedy wprowadzić suplementację?

Odpowiednie suplementy diety przyczyniają się do poprawy zdrowia oraz zmniejszają ryzyko występowania i nawracania chorób, np. sezonowych. Wystarczy w okresie jesienno-zimowym oraz wiosennym zwrócić uwagę na suplementację witaminową. Szczególnie cenne będą wówczas witamina C i B, a także cynk. Stosując dobrze dobrane preparaty, można również poprawić wydajność treningową. Wraz ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym wzrasta zapotrzebowanie organizmu na podaż białka, antyoksydanty, żelazo i magnez. Warto także uregulować poziom L-karnityny, powodującej wzrost wytrzymałości mięśni w trakcie ćwiczeń. Suplementacja polecana jest także osobom m.in. prowadzącym niezdrowy i mało urozmaicony tryb życia, pozbawiony pełnowartościowych, regularnych i ciepłych posiłków, a przepełnionych przetworzoną żywnością i używkami, jak alkohol czy wyroby nikotynowe. Nieocenione są w tym przypadku witaminy A, C i E oraz selen, które nie tylko poprawiają ogólną kondycję organizmu, ale także chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, przyspieszając proces wydalania toksycznych związków.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (81 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agata20  5 maja 2020 10:13

    Ja suplementuje jedynie witaminę D3 w okresie jesienno-zimowym a kiedy czuje się gorzej to dokładam witaminę C. Trzeba zwrócić uwagę też na przyswajalność tych suplementów.

    Odpowiedz
  2. Skosa Sandra  5 maja 2020 13:37

    Używam suplementów, ale z rozwagą, bo najważniejszy jest tryb życia, dieta i aktywność fizyczna. Zdarza mi się brać wyciąg z wątroby rekina na odporność w okresie zimwym lub zioła na włosy, gdy zauważam nasilone wypadanie.

    Odpowiedz
  3. LanaDelRey  5 maja 2020 14:00

    Dobry suplement potrafi zdziałać cuda. Oczywiście wtedy, gdy jest stosowany razem z dietą – zdrowym stylem życia.

    Odpowiedz
  4. Hania  27 maja 2020 18:12

    ja biorę medere anti aging i jestem bardzo zadowolona, mam więcej energii i lepszy humor 🙂

    Odpowiedz
  5. Jolanta  2 czerwca 2020 17:20

    Czasem trzeba wspomóc się suplementacją. U mnie zazwyczaj jest to witamina D3.

    Odpowiedz
  6. Aura Herbals  28 stycznia 2022 07:26

    Jadłam kiszonki w hurtowych ilosciach i niestety też mnie łapały infekcje. Teraz jak mnie coś „bierze” to piję taką herbatkę. Gotuję wodę, wkrajam trochę kurkumy i imbiru (korzenie, po kilka szt kurkumy, około 5 cm imbiru), podgotuję to. Potem wrzucam goździki, podgotowuje. Następnie wrzucam kilka torebek herbaty, znow gotuję aż napar będzie ciemny, potem wrzucam pokrojoną cytrynę i pomarańczę. Piję z miodem. Gotuję tego cały duży garnek i męczę cały sama. Odkąd to piję, nie łapię żadnych chorób.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany