Superfoods 2017 – poznaj nadchodzące kulinarne hity!

Superfoods to naturalna, nieprzetworzona żywność, bogata w składniki posiadające dobroczynny wpływ na nasz organizm. Pod znakiem tego kulinarnego trendu upłynął niemal cały 2016 rok. Znawcy tematu twierdzą jednak, że tzw. super żywność zdominuje również nasze tegoroczne diety. Jakie żywieniowe hity tym razem zagoszczą na naszych stołach? Oto lista superfoods 2017!

 Superfoods 2017 – poznaj nadchodzące kulinarne hity!

1. Fioletowo w garnku

W 2016 roku dietę Polek zdominowały zielone warzywa i owoce (najczęściej przybierające formę koktajli). Zgodnie z zaleceniami dietetyków, w nadchodzącym miesiącach w naszym jadłospisie powinien jednak pojawić się także kolor fioletowy. Produkty o tej barwie są bowiem bogate w antocyjany, czyli naturalne barwniki wspomagające układ krążenia oraz działające przeciwzapalnie. Jedzenie fioletowych „darów natury” wpływa korzystnie na kondycję naszego mózgu, co przekłada się na lepszą pamięć i koncentrację. Co więcej, są to produkty o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy. Warto kierować się zasadą: im ciemniejszy kolor warzywa lub owocu, tym więcej antyoksydantów. Wśród fioletowych warzyw godne polecenia są: bakłażan, jarmuż, szparagi, kapusta, cebula oraz, mniej znany, fioletowy kalafior lub kukurydza. Sięgajmy także po owoce borówki, jeżyny, czarnej porzeczki bądź aronii, a także po ciemne winogrona.

 

2. Niezwykłe pestki arbuza i pozostałe supernasiona

Nasiona cieszą się nieprzerwanie rosnącą popularnością, jako wyjątkowo zdrowy i smaczny dodatek do naszej diety. Niekwestionowanym hitem są w tej chwili nasiona chia (czyli nasiona szałwii hiszpańskiej), wyróżniające się wysoką zawartością kwasów omega-3, antyoksydantów oraz błonnika.

Coraz bardziej doceniamy również nasiona słonecznika, sezamu czy dyni, które są bogactwem witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Zauważyli to producenci przekąsek, którzy z myślą o rosnącej świadomości konsumentów dotyczącej zdrowego żywienia, wypuszczają na rynek coraz więcej produktów bazujących na naturalnych składnikach, a także tych z dodatkami, np. nasionami – mówi Arkadiusz Drążek z firmy Brześć, produkującej słomkę ptysiową z nasionami. Wśród trendów żywieniowych na rok 2017 bardzo często wymienia się do niedawna ignorowane… pestki arbuza. Według dietetyków są bogate w magnez, żelazo, cynk oraz witaminy z grupy B, dzięki czemu obniżają ciśnienie krwi, wspomagają walkę z chorobami układu oddechowego oraz wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

 

3. Dieta w stylu syreny, czyli… glony morskie

Na polskie stoły coraz śmielej wkracza dziś kuchnia azjatycka, a wraz z nią produkty typowe dla jej poszczególnych regionów. W 2017 roku mamy, według zapowiedzi kulinarnych influencerów, zajadać się wodorostami. Nie są one jeszcze powszechnie dostępne w większości supermarketów – można je nabyć prawie wyłącznie w sklepach ze zdrową żywnością w postaci naturalnej lub sproszkowanej. A szkoda, gdyż stanowią źródło witamin i składników mineralnych, antyoksydantów, a także kwasów z grupy omega-3. Dobrą informacją dla osób pozostających na diecie jest fakt, że wodorosty są niskokaloryczne, a jednocześnie zapewniają długotrwałe uczucie sytości. Glony morskie dobrze jest dodawać do warzywno-owocowych koktajli, sałatek, zup bądź do potraw z ryżu i kaszy. Do najpopularniejszych wodorostów należą w naszym kraju: nori, kombu oraz wakame.

 

4. Złoto Indii, czyli kurkuma 

Kurkuma to przyprawa znana na całym świecie od tysiącleci. Przychodząc wraz z modą na kuchnię hinduską podbiła ona polskie stoły. Wiele wskazuje na to, że będzie to absolutny hit wśród przypraw na rok 2017. Szczególnie, że dzięki zawartości kurkuminoidów okazuje się być skutecznym narzędziem w walce z nowotworami. Wpływa także pozytywnie na pracę układu pokarmowego, np. oczyszczając nasz organizm z toksyn. Kurkumę chętnie wykorzystuje się także w kosmetyce, jako że sprzyja ona likwidacji przebarwień i zmarszczek. W kuchni możemy przyprawiać nią zupy, sosy i sałatki. Oryginalnym pomysłem jest wzbogacenie kurkumą smaku mięsa, ryżu (przybierze wówczas przyjemny, żółty kolor) lub jajek. W tym roku będziemy także dodawać kurkumę do napojów, np. mleka – popularność zyskuje tzw. „kurkuma latte”. Co ciekawe, dla lepszych rezultatów można połączyć ją z pieprzem lub papryką – w tej formie nasz organizm przyswoi kurkumę o wiele szybciej.

 

5. Powrót kiszonek – naturalnego źródła probiotyków 

Żywność poddana procesowi fermentacji nie jest niczym nowym w polskiej kuchni, za to na Zachodzie dopiero od niedawna kiszonki zaczynają bić rekordy popularności. Nic dziwnego, że są one wyliczane wśród superfoods na nadchodzące miesiące. Kiszonki to przede wszystkim bogactwo probiotyków mających nieoceniony wpływ na nasz układ pokarmowy, ale także oddechowy. Korzystnie wpływają także na pracę mózgu i koncentrację. Do żywności fermentowanej, po którą polecamy sięgać na co dzień, należą oczywiście kiszona kapusta oraz ogórki, jak również jogurty i kefiry. Warto przy tym zaakcentować, że najzdrowsze są przetwory domowe, pozbawione środków przyspieszających proces fermentacji. W ostatnim czasie coraz powszechniejsze stają się np. domowe jogurty naturalne. Zgodnie z nadchodzącymi trendami kulinarnymi, będziemy w tym roku spożywać jogurty warzywne, np. z dodatkiem pomidorów czy buraków.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (306 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...