Sukulenty jak róże – zachwycające i łatwe w utrzymaniu kwiaty, idealne dla minimalistek!

Kwiaty w pomieszczeniu sprawiają podobno, że ludzie stają się radośniejsi i przyjaźnie nastawieni do siebie nawzajem. Oczywiście pięknie zaaranżowane mogą też stanowić wspaniałą naturalną dekorację. Nie mówiąc już o ich prozdrowotnych właściwościach i zdolności do oczyszczania powietrza z toksyn. A jeśli do tego wyglądają jak długowieczna odmiana róż, nie wymagająca szczególnie intensywnej pielęgnacji, możemy chyba mówić o ideale. Takie właśnie są sukulenty, które zachwyciły nas ostatnio tak bardzo, że chcemy podzielić się z Wami tym odkryciem – Greenovia Dondrentalis i Greenovia Diplocycla.

Na fali zmęczenia betonowo-szklaną strukturą naszej rzeczywistości i galopującą konsumpcją, do głosu doszli młodzi propagatorzy minimalizmu i plantpornu. Dzięki nim do trendów powróciły nieco zapomniane i zepchnięte do „babcinej” szufladki rośliny doniczkowe. Wśród nich szczególne miejsce zajęły natomiast sukulenty, jako ta rodzina kwiatów, która łatwo dostosowuje się nawet do niezbyt korzystnych warunków i jest w stanie przetrwać w niedoświetlonych, ciasnych studenckich mieszkaniach. Jeśli i Wy cenicie sobie ich niezobowiązujący styl i delikatne piękno, poznajcie dwa niezwykłe gatunki. Oto „sukulenty jak róże” – Greenovia Dodrentalis i Greenovia Diplocycla!

sukulenty jak róże

źródło: www.unsplash.com

Sukulenty jak róże – zachwycające i łatwe w utrzymaniu kwiaty, idealne dla minimalistek!

Sukulenty z rodziny Greenovia to rzadkie kwiaty naturalnie występujące na Wyspach Kanaryjskich, w terenach pustynnych i skalistych. Dzięki niezwykłej, wielowarstwowej budowie przypominają pąki róż, które wykwitają jesienią i zostają z nami aż do wiosny, by latem na powrót zamknąć się w pąk, chroniący kwiat przed utratą wilgoci.

 

Greenovia Dodrentalis

Greenovia Dondrentalis to niski kwiat, sięgający zaledwie do 15 centymetrów. Jego urok tkwi jednak w zdolności do rozgałęziania, która sprawia, że wykwita wieloma miniaturowymi, gęsto rosnącymi różyczkami na nóżkach. Sprawia to, że ich skupiska przypominają bukiety ręcznie ułożone w naczyniu do ikebany. Występuje w różnych odcieniach, m.in. w kolorze różu i żółci, co czyni ją łudząco podobną do delikatnych ciętych kwiatów w wazonie.

https://www.instagram.com/p/B86b0C9nMB1/ https://www.instagram.com/p/B8GvZIlFwUR/ https://www.instagram.com/p/B7-P4byJASa/

 

Greenovia Diplocycla

To wieloletni sukulent osiągający również nieszczególnie imponujące rozmiary, nieprzekraczające 6-8 centymetrów. Średnica ich rozety może jednak wynieść nawet 20 centymetrów, co sprawia, że kwiatek jest rozłożysty i pięknie prezentuje się nawet w prostych kompozycjach. Co ciekawe, jego odcień zmienia się wraz z porami roku i idącym w parze zmiennym oświetleniem. W trakcie tej metamorfozy przechodzi niczym kameleon od jasnozielonej barwy aż po kolor przywodzący na myśl srebro.

https://www.instagram.com/p/B9U4wjnF2yv/ https://www.instagram.com/p/B1PMGO2oBKv/ https://www.instagram.com/p/B7aMlBlFMo0/

 

Jak uprawiać różane sukulenty?

Aby różane sukulenty miały szansę zakwitnąć, należy umieścić ich nasiona płytko w piaszczysto-glinianym podłożu albo innej mieszance, która dobrze drenuje. Zapobiegnie to zatrzymywaniu się wody na wysokości korzeni, a w konsekwencji ich gniciu. Ponadto rośliny powinny mieć dostęp do światła, ale nie mogą być wystawione bezpośrednio na jego działanie, gdyż w pełnym słońcu doznają poparzenia.

Jak podobają się Wam te kwiaty? Gdzie ulokowałybyście je w swoim domu? Nie zapomnijcie zostawić komentarza!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (139 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Skosa Sandra  22 września 2020 08:52

  Sama posiadam kilka sukulentów i jestem nimi zachwycona. Jest w czym wybierać, bo jest dużo dużo ciekawych gatunków tych roślin, są niewymagające oraz pięknie się prezentują.

  Odpowiedz
 2. agasam9  22 września 2020 20:48

  faktycznie piękne…

  Odpowiedz
 3. Hidari11  23 września 2020 05:12

  Idealne dla osób zapominających o podlewaniu :).
  Bardzo ładne doniczki z napisem Ball.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany