Sukulenty jak róże – zachwycające i łatwe w utrzymaniu kwiaty, idealne dla minimalistek!

Kwiaty w pomieszczeniu sprawiają podobno, że ludzie stają się radośniejsi i przyjaźnie nastawieni do siebie nawzajem. Oczywiście pięknie zaaranżowane mogą też stanowić wspaniałą naturalną dekorację. Nie mówiąc już o ich prozdrowotnych właściwościach i zdolności do oczyszczania powietrza z toksyn. A jeśli do tego wyglądają jak długowieczna odmiana róż, nie wymagająca szczególnie intensywnej pielęgnacji, możemy chyba mówić o ideale. Takie właśnie są sukulenty, które zachwyciły nas ostatnio tak bardzo, że chcemy podzielić się z Wami tym odkryciem – Greenovia Dondrentalis i Greenovia Diplocycla.

Spis treści:

Na fali zmęczenia betonowo-szklaną strukturą naszej rzeczywistości i galopującą konsumpcją, do głosu doszli młodzi propagatorzy minimalizmu i plantpornu. Dzięki nim do trendów powróciły nieco zapomniane i zepchnięte do „babcinej” szufladki rośliny doniczkowe. Wśród nich szczególne miejsce zajęły natomiast sukulenty, jako ta rodzina kwiatów, która łatwo dostosowuje się nawet do niezbyt korzystnych warunków i jest w stanie przetrwać w niedoświetlonych, ciasnych studenckich mieszkaniach. Jeśli i Wy cenicie sobie ich niezobowiązujący styl i delikatne piękno, poznajcie dwa niezwykłe gatunki. Oto „sukulenty jak róże” – Greenovia Dodrentalis i Greenovia Diplocycla!

sukulenty jak róże

źródło: www.unsplash.com

Sukulenty jak róże – zachwycające i łatwe w utrzymaniu kwiaty, idealne dla minimalistek!

Sukulenty z rodziny Greenovia to rzadkie kwiaty naturalnie występujące na Wyspach Kanaryjskich, w terenach pustynnych i skalistych. Dzięki niezwykłej, wielowarstwowej budowie przypominają pąki róż, które wykwitają jesienią i zostają z nami aż do wiosny, by latem na powrót zamknąć się w pąk, chroniący kwiat przed utratą wilgoci.

 

Greenovia Dodrentalis

Greenovia Dondrentalis to niski kwiat, sięgający zaledwie do 15 centymetrów. Jego urok tkwi jednak w zdolności do rozgałęziania, która sprawia, że wykwita wieloma miniaturowymi, gęsto rosnącymi różyczkami na nóżkach. Sprawia to, że ich skupiska przypominają bukiety ręcznie ułożone w naczyniu do ikebany. Występuje w różnych odcieniach, m.in. w kolorze różu i żółci, co czyni ją łudząco podobną do delikatnych ciętych kwiatów w wazonie.

 

Greenovia Diplocycla

To wieloletni sukulent osiągający również nieszczególnie imponujące rozmiary, nieprzekraczające 6-8 centymetrów. Średnica ich rozety może jednak wynieść nawet 20 centymetrów, co sprawia, że kwiatek jest rozłożysty i pięknie prezentuje się nawet w prostych kompozycjach. Co ciekawe, jego odcień zmienia się wraz z porami roku i idącym w parze zmiennym oświetleniem. W trakcie tej metamorfozy przechodzi niczym kameleon od jasnozielonej barwy aż po kolor przywodzący na myśl srebro.

Jak uprawiać różane sukulenty?

Aby różane sukulenty miały szansę zakwitnąć, należy umieścić ich nasiona płytko w piaszczysto-glinianym podłożu albo innej mieszance, która dobrze drenuje. Zapobiegnie to zatrzymywaniu się wody na wysokości korzeni, a w konsekwencji ich gniciu. Ponadto rośliny powinny mieć dostęp do światła, ale nie mogą być wystawione bezpośrednio na jego działanie, gdyż w pełnym słońcu doznają poparzenia.

Jak podobają się Wam te kwiaty? Gdzie ulokowałybyście je w swoim domu? Nie zapomnijcie zostawić komentarza!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (177 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Skosa Sandra  22 września 2020 08:52

    Sama posiadam kilka sukulentów i jestem nimi zachwycona. Jest w czym wybierać, bo jest dużo dużo ciekawych gatunków tych roślin, są niewymagające oraz pięknie się prezentują.

    Odpowiedz
  2. agasam9  22 września 2020 20:48

    faktycznie piękne…

    Odpowiedz
  3. Hidari11  23 września 2020 05:12

    Idealne dla osób zapominających o podlewaniu :).
    Bardzo ładne doniczki z napisem Ball.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany