Suchość pochwy – co może pomóc? Najważniejsze pytania i odpowiedzi
Suchość pochwy to nieprzyjemna dolegliwość, która jest źródłem dyskomfortu i wstydu u kobiet w różnym wieku. Wbrew pozorom ten problem dotyczy nie tylko pań w okresie okołomenopauzalnym. Co powoduje brak wilgotności w pochwie i jak pozbyć się tego uciążliwego objawu? Czy suchość pochwy jest w ogóle uleczalna? Te i inne pytania zadaje wiele pacjentek odwiedzających gabinet ginekologa. Spróbujmy odpowiedzieć na kilka z nich.
Jakie objawy towarzyszą suchości pochwy?
Kobiety, które zmagają się z suchością pochwy, często skarżą się też na świąd i podrażnienie okolic intymnych. Niekiedy spadkowi nawilżenia towarzyszą też żółte upławy, wzmożona chęć oddawania moczu i tępe bóle podbrzusza. Zdarza się, że suchość pochwy powoduje u kobiet dyskomfort podczas chodzenia i ból przy współżyciu z partnerem, zniechęcając je do zbliżeń.
Co najczęściej powoduje suchość pochwy?
Suchość pochwy może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami. Ten patologiczny stan zwykle ma związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Spadek nawilżenia okolic intymnych, często dotyka kobiety tuż przed okresem, młode matki, które karmią piersią lub dojrzałe pacjentki wchodzące w okres przekwitania.
Zanikanie naturalnej wydzieliny może też być skutkiem:
- infekcji bakteryjnych,
- grzybicy,
- alergii,
- cukrzycy,
- niewydolności nerek,
- stosowania antykoncepcji hormonalnej,
- nieodpowiedniej higieny intymnej,
- zanikowego zapalenia błony śluzowej pochwy (tzw. atrofii pochwy).
U niektórych kobiet suchość pochwy jest pokłosiem zmęczenia, długotrwałego stresu lub przyjmowania leków antydepresyjnych i moczopędnych.
Czy suchość pochwy może być objawem ciąży?
Jak najbardziej. Suchość pochwy nie zawsze świadczy o chorobie lub innym patologicznym stanie. Drastyczny spadek nawilżenia śluzówki może sygnalizować początek ciąży (pojawia się w I trymestrze). Na suchość pochwy w ciąży skarży się tylko część kobiet, tak więc brak wilgotności w okolicach intymnych nie jest jednoznaczny z zapłodnieniem.
Czy obniżony poziom estrogenu może powodować suchość pochwy?
Tak – suchość pochwy może mieć związek z wahaniami hormonów żeńskich, które stymulują produkowanie śluzu w szyjce macicy. Spadek poziomu estrogenów sprawia, że ścianki pochwy stają się cieńsze i mniej nawilżone (zachwianie równowagi we florze bakteryjnej sprawia, że kobiety zmagające się z suchością pochwy są bardziej narażone na podrażnienia i infekcje).
Jakie domowe sposoby na suchość pochwy są skuteczne?
Jeśli chodzi o domowe metody leczenia suchości pochwy, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i stosować dietę bogatą w pokarmy zawierające fitoestrogeny, które są obecne przede wszystkim w roślinach strączkowych. Dokuczliwe objawy mogą złagodzić również okłady z aloesu, napary z waleriany i rumianku.
Jak leczyć suchość pochwy?
Chcąc zniwelować suchość pochwy, trzeba najpierw poznać źródło tego problemu – w tym celu należy udać się do ginekologa. Jeśli przyczyną przykrych dolegliwości jest środek antykoncepcyjny, lekarz może zalecić jego zmianę lub przestawienie się na inną metodę zapobiegania ciąży (np. globulki, kremy dopochwowe). W przypadku pacjentek w wieku 45+ często stosuje się hormonalną terapię zastępczą (HTZ), która ma pomóc uzupełnić niedobór estrogenów odpowiedzialnych za nawilżenie pochwy. Jeśli przyczyną nieprzyjemnych symptomów jest infekcja grzybicza lub bakteryjna, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Jeśli suchość pochwy ma podłoże alergiczne, należy odstawić perfumowane i barwione środki do mycia ciała, zapachowe podpaski i wkładki higieniczne.
Mamy nadzieję, że nasze odpowiedzi pomogą wam skutecznie poradzić sobie z suchością pochwy.