Sucha, swędząca skóra głowy – skąd się bierze, jak ja pielęgnować i jakie kosmetyki stosować?
Jeśli często drapiesz się po głowie, najprawdopodobniej przyczyną tego jest przesuszona skóra. Dodatkowym objawem mogą być widoczne na włosach i sypiące się na ramiona małe, białe fragmenty naskórka, które łatwo pomylić z łupieżem.
Taka przesuszona, wciąż swędząca skóra głowy, to poważny problem, który powoduje duży dyskomfort. Skąd się bierze, jak sobie z nią poradzić i jak zapobiegać przesuszeniu skóry głowy, które wywołuje nieprzyjemne swędzenie?
Sucha i swędząca skóra głowy – przyczyny
Jeśli skóra głowy swędzi, najprawdopodobniej oznacza to, że jest przesuszona. Przyczyny takiego stanu rzeczy zazwyczaj są takie same jak w przypadku swędzenia skóry w innych częściach ciała. Często stoi za tym alergia, niezdrowa dieta, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, albo po prostu pora roku – zimą, kiedy mamy do czynienia z dużą różnicą temperatur oraz suchym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach, skóra przesusza się dużo bardziej.
Naturalna równowaga nawilżenia skóry może zostać zakłócona także z innych, zupełnie od nas niezależnych powodów. Winne mogą być zmiany hormonalne, stres, ale też skłonności genetyczne czy nawet wiek. Im jesteśmy starsi, tym mniej naturalnych olejów wytwarza nasza skóra, dlatego coraz częściej doskwiera nam jej przesuszenie.
Jak już wspomnieliśmy odpadające drobne płatki skóry to niekoniecznie musi być łupież, a po prostu martwe fragmenty naskórka. Jeśli jednak przesuszone obszary na głowie są bardzo duże, zaczerwienione i łuszczące się, najlepiej udać się do dermatologa. Być może jest to objaw łuszczycy, egzemy lub łupieżu. Również swędzenie tak mocne, że od drapania robią się rany, jest wyraźnym sygnałem, że potrzebna będzie pomoc specjalisty.
Co pomaga na przesuszoną, swędzącą skórę głowy?
Zbyt mocne i drażniące kosmetyki mogą negatywnie wpływać na odpowiednie nawilżenie skóry głowy. Pożegnaj się z szamponami, które mają w swoim składzie alkohol czy siarczany. Choć z pozoru wydają się one dobre, bo lepiej się pienią, w rzeczywistości mogą podrażniać i tak już przesuszoną skórę głowy, pogłębiając jeszcze problem.
Sucha swędząca skóra głowy poczuje się znacznie lepiej, kiedy zafundujesz jej delikatne złuszczanie. Martwy naskórek w połączeniu z sebum i resztkami kosmetyków może powodować zatykanie się mieszków włosowych. Zabiegi złuszczające pomogą skórze oddychać. Można zastosować peeling lub wypróbować masaż specjalną szczotką, np. Scalp Massage Brush.
Zwróć też uwagę na dietę. Abt poprawić stan skóry głowy warto sięgać po posiłki zawierające kwasy omega-3, chude białka oraz dużą ilość warzyw i owoców. Również odpowiednie nawodnienie organizmu może mieć duże znaczenie. Jeśli podejrzewasz, ze swędząca skóra głowy może wynikać z alergii, zwróć baczną uwagę na gluten i nabiał. Niektórzy twierdzą, że u bardziej wrażliwych osób mogą one powodować egzemę.
Kosmetyki na suchą, swędząca skórę głowy
Doskonałe właściwości nawilżające, które przyniosą ulgę suchej skórze głowy i złagodzą swędzenie mają aloes, masło kakaowca właściwego, oliwa z oliwek, koloidalne płatki owsiane, wyciąg z acai lub z borówki amerykańskiej. Warto sięgać po kosmetyki, które zawierają te składniki.
Dobrym rozwiązaniem jest peelingujący szampon, np. Hair & Scalp Detox Scrub od Hairlust. Nawilżające działanie ma zawierający sok z aloesu oraz oliwę z oliwek Scalp Follicle Treatment & Volumizer – regenerujący zabieg, który nawilża i koi skórę głowy. Głębokie nawilżenie nie tylko skóry, ale też włosów zapewniają oleje lub odżywki, które je zawierają.