Sucha skóra – jak ją rozpoznać i jak o nią dbać na co dzień?

Spis treści:

Sucha skóra wymaga większej uwagi niż skóra normalna czy mieszana. Nadgorliwość w pielęgnacji może pogorszyć jej stan, a zaniedbania mogą doprowadzić do stanów zapalnych i nieprzyjemnych dolegliwości. Zaszkodzi jej zarówno zbyt częste oczyszczanie, peelingowanie, jak i nagminne pomijanie nawilżania. Jak zatem rozpoznać suchą skórę i jak ją pielęgnować? Zobacz!

Cechy charakterystyczne suchej skóry

Suchą skórę rozpoznasz po tym, że jest matowa, szorstka i napięta. Często towarzyszy jej nieprzyjemne uczucie swędzenia czy pieczenia. Sucha skóra może się łuszczyć, może też być cienka, wręcz prześwitująca. Jeśli nie zadbasz o nią odpowiednio, z czasem stanie się wrażliwa na kosmetyki, zmiany pogody, a nawet na dotyk ubrania. Skóra sucha bardzo łatwo ulega odwodnieniu i uszkodzeniu. Zdecydowanie szybciej się starzeje – traci jędrność, elastyczność, a ja jej powierzchni widoczne są zmarszczki.

Sucha skóra charakteryzuje się zaburzonymi procesami rogowacenia oraz złuszczania warstwy rogowej naskórka. Zwykle produkuje niewystarczającą ilość sebum, a na jej powierzchni brakuje naturalnej warstwy ochronnej. Taka skóra ściąga się nieprzyjemnie, jest szorstka w dotyku, a niekiedy pod palcami można wyczuć suche, łuszczące się skórki. Ten rodzaj skóry występuje głównie na twarzy, dłoniach, stopach, ale również na łokciach, kolanach, a niekiedy nawet na całym ciele.

Przyczyny suchej skóry

U niektórych osób sucha skóra ma podłoże genetyczne. Częściej jednak za jej występowanie odpowiedzialne są zewnętrzne czynniki, takie jak: promieniowanie słoneczne, a właściwie zbyt częsta ekspozycja na słońce bez filtru ochronnego, niewłaściwa pielęgnacja – np. unikanie nawilżania skóry – źle dobrane kosmetyki, nieprawidłowo skomponowana dieta czy chociażby częste przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach.

Oczywiście czynniki te mogą, ale nie muszą wcale prowadzić do nadmiernego wysuszania naskórka. Może też się zdarzyć, że na skutek częstego przebywania na słońcu Twoja skóra nie stanie się od razu sucha. Szczególnie jeśli po ekspozycji odpowiednio ją nawilżysz. Z drugiej strony to, że używasz dużej ilości kosmetyków nawilżających, wcale nie uchroni skóry przed nadmiernym przesuszeniem. Najczęściej skóra staje się sucha, gdy stosujesz produkty na bazie alkoholu, który nadmiernie ją wysusza.

Jak pielęgnować suchą skórę?

Podstawą pielęgnacji suchej skóry jest nawilżanie i natłuszczanie. Stosowanie kosmetyków na bazie gliceryny, kwasu pantotenowego czy tłuszczów pochodzenia roślinnego poprawia jej kondycję i pomaga pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Kosmetyki z gliceryną wiążą wodę w głębokich warstwach skóry i zapobiegają jej wysychaniu, a te z kwasem pantotenowym koją i łagodzą podrażnienia, a także wspomagają regenerację. Z kolei produkty na bazie tłuszczów roślinnych odbudowują warstwę lipidową naskórka, chroniąc ją przed przesuszeniem, utratą wody i nieprzyjemnym ściąganiem.

Na co dzień wybieraj delikatne żele i naturalne mydła oczyszczające, które będą łagodzić chropowatą skórę oraz silnie nawilżające kremy, uzupełniające niedobory lipidów w płaszczu ochronnym skóry. Sięgaj po kosmetyki zapewniające długotrwałe nawilżenie, w których składzie znajdą się na przykład olej z awokado czy masło shea. Do pielęgnacji twarzy stosuj też odżywcze kremy na noc o właściwościach regeneracyjnych i odżywczych.

Pamiętaj o regularnym peelingu i maskach odżywczych. Do twarzy najlepszy będzie peeling enzymatyczny na bazie kwasów owocowych. Złuszczy zrogowaciały naskórek, przygotuje skórę na wchłonięcie składników aktywnych, a jednocześnie będzie delikatny.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (23 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...