Sucha skóra głowy – jak ją nawilżyć i przywrócić równowagę skórze głowy?
Sucha skóra głowy, to problem, który wyjątkowo się nasila w okresie jesienno-zimowym. Nawet jeśli do tej pory nie miałaś problemy ze skórą głowy, to suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, nagła zmiana temperatury, czy wiatr mogą ją mocno przesuszyć. Przyczyn może być więcej, ale te są najpopularniejsze. Sucha skóra głowy to wiele nieprzyjemnych objawów, m.in. uciążliwe swędzenie, łupież i podrażnienia. Jak nawilżyć skórę głowy i przywrócić jej równowagę?
Spis treści:
Kondycja włosów w ogromnej mierze zależy od stanu skóry głowy. Nieodpowiednia pielęgnacja może znacząco osłabić włosy. Uporczywe swędzenie skóry głowy, uczucie ściągnięcia, sypiący się naskórek – to znak, że masz problem z nawilżeniem skalpu. Sucha skóra głowy to problem, który ostatecznie może sam przeminąć. Nie ma jednak na co czekać! Znamy sposoby, które pomogą Ci szybko przywrócić równowagę skóry głowy i poprawić komfort.
Sucha skóra głowy – przyczyny
Kondycja skóry głowy, to coś, na co mamy wpływ i co może ulec zmianie. Jeśli odpowiednio zadbamy o pielęgnację, możemy nawilżyć skórę głowy i sprawić, że będzie ona w dobrej kondycji. O pielęgnacji skalpu przede wszystkim powinny pamiętać osoby o wrażliwej skórze głowy. Jest ona jeszcze bardziej narażona na przesuszenie i podrażnienia. Gdy pojawia się zbyt dużo niekorzystnych bodźców, to skóra głowy, nawet jeśli do tej pory nie sprawiała problemów, może osiągnąć próg wrażliwości. Skalp robi się wtedy podrażniony, przesuszony, zaczyna swędzieć. Mogą pojawiać się także „łupież”, a raczej sypiące się białe płaty naskórka.
Najczęstsze przyczyny przesuszenia skóry głowy:
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków,
- stres,
- czynniki atmosferyczne,
- suszenie włosów zbyt gorącym nawiewem,
- niezrównoważona dieta,
- promieniowanie UV,
- chlorowana lub słona woda,
- nagłe zmiany temperatury (zimą – wewnątrz gorąco, na zewnątrz mróz)
Sucha skóra głowy a łupież
Sucha skóra głowy objawia się uczuciem ściągnięcia, świądem oraz sypiącymi się białymi, płatami naskórka. Często są one mylone z łupieżem. W celu zniwelowania problemu, sięgamy po szampony przeciwłupieżowe, które są bardzo mocnymi produktami i jeszcze bardziej przesuszają i podrażniają suchą skórę głowy. Jak odróżnić sypiący się naskórek od łupieżu? Sypiący się naskórek na głowie jest mały, delikatny, suchy. Łupież jest „wilgotny”, na skalpie tworzą się łuski. Łupież to zakażenie grzybicze, w odróżnieniu od przesuszonej skóry głowy, nie mija samoistnie.
Sucha skóra głowy – pielęgnacja
Sucha skóra głowy wymaga ukojenia, łagodzenia podrażnień i nawilżenia. Produkty do skóry wrażliwej nie powinny zawierać alkoholu, nadmiernej ilości substancji zapachowych, drażniących konserwantów. W składzie szukaj wyciągów roślinnych, pantenolu, alantoiny. Ze względu na drażliwość wrażliwego skalpu, należy z ostrożnością podchodzić do nowych kosmetyków i obserwować reakcję skóry.
Jak skutecznie nawilżyć skórę głowy?
Przyjrzyj się swoim kosmetykom do pielęgnacji. Zadbaj o to, by skład takich kosmetyków był delikatny i łagodny. Sucha skóra głowy jest szczególnie wymagająca, a dalsze narażenie na czynniki zewnętrzne, na które nie zawsze mamy wpływ, sprawia, że nawilżanie suchej skóry głowy powinno być intensywne, żeby przyniosło oczekiwany efekt. Dobrze jeśli kosmetyki do suchej skóry głowy zawierają mocznik, glicerynę, kwas hialuronowy. Zadbaj o łagodne szampony, odżywki, maski do włosów i wcierki. Stosuj je na skórę głowy, by złagodzić podrażnienia i ukoić skórę. Polecamy domowe wcierki – sok z aloesu lub siemię lniane. Zimą i jesienią pamiętaj o zakładaniu czapki – mróz, wiatr, nagła zmiana temperatur bardzo osłabia skórę głowy.
Jak nawilżyć suchą skórę głowy? 5 sprawdzonych wskazówek!
- Zrezygnuj z tego, co szkodzi skórze
Postaraj się znaleźć przyczynę wystąpienia drażliwości skóry głowy. Być może w ostatnim czasie używałaś wyłącznie mocnych szamponów, może suszysz włosy za gorącym nawiewem, często jesteś narażona na gwałtowne i duże zmiany temperatury? Spróbuj wyeliminować ten czynnik.
- Myj włosy letnią wodą
Gorąca woda źle wpływa na naskórek, zmywa zbyt dużo sebum, a to z kolei przyczynia się do przesuszenia skóry głowy.
- Używaj tylko delikatnych wcierek do skóry głowy
Wcierki z alkoholem są skuteczniejsze, jeśli chodzi o porost włosów, ale działają też agresywniej na skórę głowy. Używaj tych bez alkoholu. Wcierki z alkoholem mogą podrażnić skórę głowy i znacząco ją przesuszyć.
Lista najlepszych wcierek do skóry głowy:
- Wykonuj regularnie peeling skóry głowy
Peeling dokładnie oczyszcza skórę głowy i pomaga pozbyć się martwego naskórka i pozostałości kosmetyków. Zrogowaciały naskórek może być barierą w przyjmowaniu składników aktywnych i hamować wzrost włosów. Oczyszczona skóra głowy szybciej się regeneruje i wolniej przetłuszcza.
- Masaż skóry głowy
Masaż skóry głowy poprawia ukrwienie cebulek włosów i usuwa napięcie skóry. Może pomóc osobom o wrażliwej, przesuszonej skórze głowy, przywrócić jej równowagę. Masaż możesz wykonywać opuszkami palców lub za pomocą specjalnego masażera.
- Łagodny szampon dla skóry wrażliwej
Sucha skóra głowy nie lubi mocnych szamponów, które dodatkowo ją przesuszają – postaw na łagodniejszy produkt.
Szampon do suchej skóry głowy
Sucha skóra głowy potrzebuje specjalnego traktowania. Odstaw szampony z silnym detergentem, a zamiast nich, postaw na łagodne szampony bez SLS, SLES. Szampon bez SLS jest o wiele delikatniejszy i nie narusza bariery hydrolipidowej skóry głowy. SLS to mocny detergent, który wykazuje bardzo silne właściwości myjące, a przy tym może dodatkowo podrażniać i wysuszać. Nie jest wskazany osobom, które mają wrażliwą lub suchą skórę głowy.
Ranking najlepszych szamponów bez SLS znajdziesz w poniższym artykule: