Sucha i swędząca skóra – o czym może świadczyć? Jak poradzić sobie z nieprzyjemną dolegliwością?

Nadmierna suchość skóry, okresowo nasilona, napięcie i świąd mogą świadczyć o atopii. Posiadanie skóry atopowej wiąże się dodatkowo z konkretnymi objawami na skórze, jak chociażby łuszczenie się naskórka i bolesne pękanie skóry. Jak poradzić sobie z AZS i poprawić komfort życia? Przeczytaj artykuł do końca.

Spis treści:

Czym jest atopowe zapalenie skóry? AZS w pigułce

Czym jest AZS? AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to przewlekła, nawrotowa i zapalna choroba skóry, której towarzyszą objawy dodatkowe, m.in. świąd oraz zmiany skórne o charakterystycznym wyglądzie i lokalizacji, m.in. przewlekła suchość oraz podrażnienie w okolicach zgięć łokciowych i podkolanowych. Przyczyny i objawy atopowego zapalenia skóry mogą być bardzo różne. Za najczęstsze uważa się dodatni wywiad rodzinny, jak również niedobory w budowie bariery ochronnej skóry. Co istotne, choroba ta jest przewlekła i może trwać całe życie; zazwyczaj z okresami wyciszenia (remisji) i zaostrzeń (nawrotów).

Dlaczego ważne jest łagodzenie świądu przy AZS?

Cechą charakterystyczną atopii (AZS) jest napięta, podrażniona i pękająca skóra. Nie należy zapominać, że wymienionym objawom dodatkowo towarzyszy intensywny świąd, który zazwyczaj nasila się w godzinach wieczornych i nocnych, zaburzając sen. W ciągu dnia nieprzyjemne swędzenie powoduje rozdrażnienie i obniża koncentrację.

Dlaczego jeszcze ważne jest łagodzenie objawów AZS? Otóż naturalnym odruchem w przypadku takich dolegliwości jest drapanie w obrębie zmian, co może prowadzić do rozwoju zakażeń. Wówczas skóra swędzi bardziej niż zwykle.

Jakie preparaty stosować na swędzącą skórę? Co na AZS?

Obecnie łagodzenie objawów AZS jest stosunkowo proste; zdarza się jednak, że wymaga leczenia farmakologicznego. Wówczas stosuje się indywidualnie dobrane leki, fototerapię lub nawet psychoterapię. W tym przypadku  niezbędne są także specjalistyczne i dobrze przebadane kosmetyki. Filar postępowania przy AZS stanowi działanie przeciwświądowe, zabezpieczenie skóry przed utratą wilgoci oraz odbudowa jej właściwości barierowych. W tym celu warto zastosować balsam na swędzącą skórę Atoderm Intensive baume. Odpowiednio odbudowana i nawilżona skóra zyska potrzebną ochronę przed alergenami oraz czynnikami drażniącymi, które mogą nasilać świąd i pozostałe objawy atopii. Do takich należą np. nieoddychające materiały.

Jak działa balsam na swędzącą skórę Atoderm Intensive baume?

Atoderm Intensive Baume, to preparat przeznaczony do skóry bardzo suchej, podrażnionej i atopowej: zmniejsza świąd i zapewnia trwałą odbudowę bariery ochronnej. Regularne stosowanie kosmetyku przywraca komfort życia m.in. poprzez wydłużenie okresów pomiędzy nawrotami choroby. Co ważne, może być stosowany od 1. dnia życia (AZS bardzo często dotyka również niemowlęta).

Jakie kosmetyki uzupełnią działanie balsamu Atoderm Intensive baume?

Balsam Atoderm Intensive Baume może być stosowany samodzielnie, niemniej jego działanie najlepiej uzupełnić pozostałymi kosmetykami z linii Atoderm marki Bioderma. Do szczególnie polecanych należą krem do rąk i paznokci Mains & ongles i SOS Spray, czyli spray, który natychmiast likwiduje swędzenie.


Artykuł sponsorowany.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...